Apple’ın 7 Eylülde tanıtımını yapmasından hemen sonra en çok konuşulan serilerden birisi olmayı başaran iPhone 7 serisi her ne kadar artık satışa sunulmuş olsa da telefonun değişen özellikleri hala akıllı telefon pazarının gündem maddeleri arasında yer almakta. Özellikle teknik özellikler konusunda bu serinin çok daha başarılı olduğunu iddia eden Apple’ın test sonuçlarıyla da bu durumu kanıtlaması iPhone 7’nin rakipleri tarafından da yakından takip edilmesine neden olmaya başladı.

Gerek yazılım gerekse de teknik özellikler konusunda oldukça büyük değişimlerle gelen yeni seri Apple akıllı telefonlarının kullanıcılara sunduğu en büyük değişikliklerden birisi ise Home tuşu olmuştu. Daha önceki serilerde fiziksel tuş olarak bilinen ve esnediği gerekçesi ile telefonun kasasında sorunlar oluşturduğu gündeme gelen fiziksel Home tuşu artık iPhone 7 ile beraber değişti. Bu seride Apple gelen eleştirilerden de sıkılmış olacak ki ekstra bir buton kullanmaktansa Home tuşunu kasaya bağlı dokunmatik bir yüzey haline getirdi.

Yeni Home Tuşu Neleri Değiştirdi?

iPhone-7

Apple’ın en büyük değişikliklerinden biri olarak gösterilen yeni Home tuşu tasarımıyla beraber birçok konuda da değişikliklere gidildi. Özellikle Touch ID sistemini kullanma konusunda oldukça önemli bir adım olarak gösterilen yeni Home tuşunun bunun dışında eski serilere göre sistemsel bazı değişikliklere de neden olduğunu söylemek gerekiyor.

Daha önceki serilerde yer alan kurtarma modu olarak bilinen mod yeni Home tuşu ile birlikte değişen en büyük özelliklerden de biri oldu. Aslında DFU modu adı verilen bu modun sistemsel olarak çok değişmediğini buna karşın moda giriş işlemlerinde değişiklikler yaşandığını da belirtelim. Bu noktada artık kurtarma modu olarak bilinen moda giriş yapmak için kullanıcıların eski serilerde olduğu gibi “Home + Güç tuşu” kombinasyonundan vazgeçmeleri gerekiyor. Zira yeni seride bu modu açabilmek için kullanıcıların artık “ses kısma + güç tuşu” kombinasyonunu yapmaları gerek. Yani Home tuşunun bu konuda bir işlevinin de kalmadığını belirtelim. Tabi genel olarak kurtarma modunun yapısının da korunduğunu belirtmek gerekiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?