iOS 11 işletim sisteminin beta süreci çok uzun bir süredir devam ediyor. 19 Eylül tarihinde final sürümü çıkış yapacak olan iOS 11 işletim sisteminin, önemli değişiklik getirdiği baştan beridir belirtiliyor. İlk beta sürümünden, 12 Eylül tanıtımından sonra yayınlanan geliştirici final sürümü iOS 11 GM’ye kadar sürekli yeni özellikler ve geliştirmelerde ortaya çıkmaya devam etti. Daha başarılı bir işletim sistemi olan son sürümün, dosya formatlarında da değişiklikler yapıldığı görüldü. Video formatlarında daha başarılı bir düzene geçiş yapılmasını sağlayan yeni işletim sisteminin bir diğer artısı ise FLAC özelliği olmuştu. Fakat FLAC artık sınırlı olarak gelecek. Önce FLAC desteğinin ne olduğundan söz edelim.

FLAC İle Ekstra Alan Kazancı

Free Lossless Audio Codec (FLAC), seslerde kayıp yaşanmadan sıkıştırılarak alandan kazanç elde edilmesini sağlıyor. En az yeni dosya ve video formatları kadar önemli olan ses formatında %60 oranında boyut kazancı elde ediliyor. iOS 11 işletim sistemi sonrasında iPhone 6, iPhone SE, iPhone 6s ve daha sonraki modellerde bu destek devreye alınmıştı.

FLAC desteği

iOS 11 GM Sürümünden sonra bu özelliği bazı iPhone modellerinden geri çekildiği görüldü. iPhone 7 aşağısında olan tüm modeller için bu desteğin kesildiği ortaya çıktı. Apple’ın ürün sayfasında da yer alan özellik detaylarında söz konusu desteğin kesildiği açıklanmış durumda. Bu kadar önemli bir konu olmasına rağmen, bazı modeller için desteğin neden kesildiğine bakalım.

FLAC Modundan Neden Vazgeçildi?

Doğrudan FLAC sisteminden vazgeçildiğini söylemek yanlış olur. iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde destek devam ediyor. Eski serilerde desteğin kesilmesinin nedeni ise FALC desteğinin yüksek işlemci gücü.

iPhone 7 altı serilerde yer alan işlemcilerde desteğin aşırı işlem gücü istemesi ve bu nedenle hızlı pil tüketimi yapılması gibi sorunlar nedeniyle söz konusu düzenleme yapıldı. iOS 11 beta programları sırasında, ilk beta sürümlerinde iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcılarının aşırı pil tüketimi şikayetleri de bundan kaynaklanıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6s Kamerası: 12 Megapiksel, 4K Video Kaydı ve Selfie için Flaş

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?