[toc]

iPhone 7/7 Plus’ınızın şebeke göstergesi yerinde Servis Yok, Sinyal Yok veya Aranıyor ifadesi mi yer alıyor?

Çeşit nedenlerden dolayı iPhone’unuzda Servis Yok, Sinyal Yok veya Aranıyor sorunu yaşıyor olabilirsiniz. En sık görülen nedenler arasında abonelik sorunları, hatalı hücresel ağ yapılandırması, hasar görmüş SIM kart, sinyal alınamaması ve donanım hasarı yer alır. Sorun, ağ servislerini etkileyen bir kesintiden de kaynaklabilir.

iPhone’da servis yok veya sinyal yok sorunu, cihazın birçok önemli işlevinin kullanılamamasına neden olur. Bir WiFi kullanmadığınız sürece arama yapamaz veya alamaz, mesaj gönderemez veya internete bağlanamazsınız.

iPhone servis yok sorunu için aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz:

1. Faturanızı Ödediniz mi?

Diğer çözüm yollarını denemeden önce, GSM aboneliğinizin devre dışı bırakılmadığından emin olun. Bazı GSM operatörleri, çeşitli nedenlerden dolayı müşterinin hesabını geçici olarak durdurabilir. En sık rastlanılan neden ise faturanın ödenmemiş olması.

2. Kapsama Alanını Kontrol Edin

Hücresel ağ kapsama alanında değilseniz, iPhone’unuzda servis yok veya sinyal yok ifadesini görürsünüz. Kapsama alanındaysanız, hücresel verinin açık olduğundan emin olun. Ayarlar > Hücresel sayfasına giderek gerekli kontrolü yapabilirsiniz.

Ayrıca hücresel sinyalin, yüksek binalar veya duvarlar gibi fiziksel yapılar tarafından engellendiği bir yerde olmadığınızdan emin olun.

3. Uçak Modunu Kontrol Edin

Uçak modu açıksa, iPhone’unuz tüm iletişime kapalı olacak ve servis yok gibi ağ hataları verecektir. Cihazınızda Denetim Merkezi’ni veya Ayarlar’ı açın ve Uçak modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Açıksa bir kere dokunarak kapatın.

4. Cihazı Yeniden Başlatın

Servis yok sorunu bazen bir yazılım hatasından kaynaklanabilir. Böyle durumlarda genellikle basit bir yeniden başlatma işlemi ile sorun çözülür. iPhone’unuzu yeniden başlatmak için kırmızı renkli kaydırıcı görünene kadar Güç düğmesine basılı tutun ve kaydırın. 30 saniye bekledikten sonra, ekranda Apple logosu görünene kadar Güç düğmesine basılı tutun.

Sorun devam ederse, iPhone’unuzu bir kez daha yeniden başlatın. Bazen tek bir yeniden başlatma, yazılımdaki hataları gideremiyor.

5. Yazılım ve Operatör Ayarlarını Güncelleyin

Yazılım güncellemeleri, genellikle iPhone’unuzda “Servis Yok” sorununun oluşmasına neden olan mevcut yazılım hatalarına yönelik düzeltmeler içerir. Bu durumda, iPhone’unuzdaki yazılım ve operatör ayarlarını güncellemeyi deneyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Şifresi Unutulan iPhone'un Kilidi (iPhone Etkin Değil) Nasıl Açılır?

WiFi ile internete bağlanabiliyorsanız, iPhone’unuz için mevcut bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol edin.

Yazılım güncellemelerini kontrol etmek için, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidin. Herhangi bir güncelleme yoksa, Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne gidin ve GSM operatörü ayarlarıyla ilgili bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

6. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

iPhone’unuz en son iOS güncellemesini aldıktan sonra “Servis Yok” mesajı gösteriyorsa, ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Bazı güncellemeler, ağ ayarlarını da içeren iPhone ayarlarınızı varsayılan fabrika varsayılanlarına sıfırlar ve böylece bu soruna neden olur. Bu durumda, ağ ayarlarını sıfırlamak, cihazınızdaki çeşitli hücresel ve Wi-Fi ile ilgili sorunları düzeltmeye yardımcı olabilir. Bu sıfırlama işlemi tüm Wi-Fi ağlarınızı unutacak ve onlara yeniden bağlanmanız ve daha sonra Wi-Fi şifrelerini tekrar girmeniz gerekecek. Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra, iPhone’unuzu yeniden başlatın.

iPhone 7/7 Plus’da ağ ayarlarını sıfırlamak için, Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin.

7. Hücresel Ayarları Kontrol Edin

iPhone’unuzda çeşitli hücresel veri ayarları bulunur. Herhangi bir ayar doğru yapılmadıysa, iPhone’da Servis Yok veya benzer hata mesajları görebilirsiniz. Bazen sorun sadece bir seçeneği kapatmak veya açmak ile çözülebilir.

iPhone’unuzun hücresel ayarlarını kontrol etmek için Ayarlar > Hücresel bölümüne gidin ve Hücresel Veri‘nin açık olduğundan emin olun.

8. SIM Kartı Çıkarıp Tekrar Takın

SIM kartın yerinden oynaması, Servis Yok sorununa neden olabilir. SIM kartı çıkartıp kontrol ettikten sonra tekrar takın. SIM kartın SIM kart tepsisine sığmadığını veya hasarlı olduğunu fark ettiyseniz, operatörünüze başvurarak yeni bir SIM kart temin edin.

9. Sıvı Temasını Kontrol Edin

Sıvı ile temas eden iPhone’da, Servis Yok sorunu da dahil olmak üzere birçok sorun görülebilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyarak, ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz:

iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

10. Operatörünüze Başvurun

Bölgenizdeki şebeke servislerini etkilemiş herhangi bir kesinti olmadığından emin olmak için operatörünüze başvurun.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?