Apple’ın bu sene akıllı telefon alanında ortaya çıkardığı yeni seri telefonları iPhone 7, hızla satışa çıkmaya başladı. İlk olarak ön siparişleri tüm dünya genlinde açılmaya başlayan serini artık yavaş yavaş teslimatları da başladı. Yavaş yavaş piyasada yer almasıyla beraber iPhone 7 akıllı telefonlarının satışa çıkmaya başlamasıyla beraber kullanıcıların hangi özelliklere sahip olan modeli daha çok tercih ettiği de ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada satış verilerine bakacak olursak iPhone 7’nin daha çok siyah modeli satılırken bunun dışında depolama alanının arttırılması nedeniyle iPhone 7 giriş versiyonu olan 32 GB versiyonunun da daha çok tercih edildiği de ortaya çıkmıştı.

Yapılan performans testleri ise bu tercihi yapan kullanıcıları üzecek cinsten. Zira yapılan açıklamaya göre telefon testlerine bakıldığında iPhone 7 128 GB depolama alanına sahip olan modeli ile beraber iPhone 7 32 GB modelinin karşılaştırıldığı ve aradaki farkında bir hayli fazla olduğu da belirtilmişti. iPhone 7’nin üst versiyonu olarak gösterilen depolama alanı fazla olan modelin giriş versiyonuna göre performans farkı olması da aslında normal karşılanmıştı. Her ne kadar bu fark oldukça fazla olsa da kabul edilebilir bir fark olarak karşılanması doğal.

Fakat son test verilerine bakıldığında bir önceki seri iPhone 6S 64 GB modeli ile iPhone 7 32 GB modeli arasında da beklenmedik bir performans farkının olduğu da ortaya çıktı. Hem okuma hem yazma hızın da iPhone 7 geri plana düşerken Ram hızı konusunda da iPhone 6S modelinin ön plana çıkması kafaları karıştırdı.

Bellek puanları 839 olan iPhone 7 32GB modeline karşın iPhone 6S 64 GB modelinin 1422 puan alması Apple’ın eleştirilmesine de neden oldu. Buna karşın yazma hızı konusunda da iPhone 7 modelinin 39.6 MB/s hızı sunmasına karşın bu rakam iPhone 6S 64GB modelinde 200 MB/s olarak belirtilmiş. Aradaki farkın bu kadar fazla olması nasıl bir tepki alır bilinmez ama bu rakamlarla beraber daha çok iPhone 7 128GB modeli tercih edilecek gibi.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?