Apple’ın amiral gemisi iPhone’u her yıl yenilediği Eylül ayına ramak kala, Apple beklenildiği gibi düzenleyeceği etkinliğini birkaç gün önce duyurdu. Etkinliğe “Hey Siri, Give Us a Hint” yani “Her Siri, Bize Bir İpucu Ver” sloganının verilmesi ise dikkat çekici oldu.

Türkçe dilde Siri desteklemese de İngilizce dilde “Hey Siri, Give Us a Hint” diyen kullanıcılara Siri’nin ilginç cevapları dikkat çekti ve etkinliğe kadar ki süreçte Siri’nin cevapları ile daha fazla sürpriz yapması bekleniyor.

Bu seneki gerçekleşecek etkinlikte kesin olan şey iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘ın tanıtılacak olması. Peki ya etkinlikte bizi genel anlamda neler bekliyor, nelerle karşılaşabiliriz? İşte 15 maddede derlediğimiz Apple’ın 9 Eylül‘de gerçekleştireceği etkinliğe dair detaylar.

 1. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tasarımsal olarak değişikliğe maruz kalmasa da donanımsal olarak büyük iyileştirmelerle iPhone 6s ve iPhone 6s Plus olarak karşımıza çıkacaklar.
 2. 2011 yılında tanıtılan iPhone 4s’le birlikte gelen 8 megapiksel kamera sensörü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte 12 veya 13 megapiksel sensöre sahip olacak.
 3. A8 işlemci yerini yenilenen A9 işlemciye bırakıyor ve %20 daha fazla performans sunacak.
 4. A9 işlemci ile birlikte görüntü sinyal işlemcisi yükseltiliyor ve bununla birlikte 12 veya 13 megapiksel kamera sensörü daha kaliteli fotoğraflar sunuyor.
 5. Bir rivayete göre iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın ön kamerası / FaceTime’ın sensörü yenileniyor ve mini bir flaş ekleniyor. Bu sayede ön kamera çekimlerindeki ışık sorunu son bulacak. Hatta bir diğer görüş ise Apple’ın flaş yerine iOS 9’a vereceği mini bir yazılım eklemesi ile ekran parlaklığı ile ışık sorununu çözüme kavuşturacağı yönünde.
 6. Ön kamera adına bir diğer geliştirme ise video kaydı adına olacak. Kaynaklara göre iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın ön kamerası ağır çekim özelliği kazanacak.
 7. Samsung’un 2014 yılında tanıttığı Galaxy S5’le birlikte cihazlarına kazandırdığı 4K video desteği iPhone’lara geliyor. iPhone sahipleri artık çok daha kaliteli video kaydı yapabilecekler.
 8. İlk Apple Watch ve sonrasında MacBook ile karşımıza çıkan Force Touch teknolojisi iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a geliyor. Artık sadece ekrana dokunmak yetmeyecek. Parmak basıncına göre daha fazla işlev hayatımıza girecek.
 9. Animasyonlu duvar kağıtları iOS 9’a geliyor. Henüz iOS 9’un beta sürümlerinde görülmeyen hareketli duvar kağıtlarının iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte görünmesi ve iOS 9’un final sürümü ile iPhone 4s ve üzeri iPhone modellerine verilmesi bekleniyor.
 10. Qualcomm’un yeni hücresel ağ LTE çipleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta kullanılacak. Hücresel ağ hızı 2 katına çıkacak.
 11. Ne yazık ki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a göre biraz daha kalın ve biraz daha ağır iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ı görmemiz söz konusu.
 12. Pembe veya gül pembesi renk seçeneğinin iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte geleceği düşünülüyor.
 13. Uzun zamandır hakkında söylentiler çıkan iPhone 6c’nin tanıtılması bir yana iPhone 5c’nin satışı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la birlikte son bulabilir.
 14. Uzun zaman sonrasında yenilenen Apple TV’yi etkinlikte görebiliriz.
 15. Etkinlik sonunda iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın kontratlı/kontratsız ABD fiyatları ve ön sipariş tarihi açıklanacak. Ülkemiz adına da satış tarihinin takriben verilmesi söz konusu. Bununla birlikte iOS 9 ve OS X 10.11 El Capitan’ın final sürümlerinin ne zaman yayımlanacağı da belli olacak.
İLGİLİ HABER:  OS X: Kesme, Kopyalama, Yapıştırma ve Ekran Görüntüsü Alma (Mac Kullanım Rehberi – 2)

Etkinlik 9 Eylül Çarşamba günü Türkiye saati ile 20:00’da gerçekleştirilecek. O gün geldiğinde her etkinlikte olduğu gibi canlı anlatımımız ile yanınızda olacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?