iPhone 6s ve 6s Plus’ta Force Touch ve Çift Objektif Kamera Olacak

1
1601

Apple’ın 2015 yılında tanıtacağı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’a dair yeni söylentiler gelmeye devam ediyor. Evet Apple gelecek nesil iPhone’larını kesin olarak ekran büyüklüklerini 6 ve 6s’te olduğu gibi 4.7 inç ve 5.5 inç formatında devam ettirecek. Apple’ın daha önce sözünü ettiğimiz “Force Touch” yani algılamaya dönük daha hassas algılayabilen ekran teknolojisini ilk olarak kullandığı Apple Watch’larda ki bu teknolojiyi yeni nesil iPhone’larda kullanacak. Apple’ın bu teknolojiyi gelecek nesil iPhone’lar da kullanabilmesi için ekran teknolojisini de yenilik getirmesi gerekiyor. Bu sebeple Apple’ın gelecek nesil iPhone’larda OLED ekran teknolojisini kullanması gerekiyor.

Force Touch teknolojisi dokunmayı ayırt etmesinin yanı sıra, ekrana uygulanan gücü de algılayarak kullanıcı deneyimine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Force Touch, esnek Retina ekrandaki minik elektrotları kullanarak, hafif bir dokunuş ile güçlü bir basma hareketi arasındaki farkı anlıyor ve istediğiniz zaman ekrandaki içeriklerle ilgili belirli kontrollere anında erişmenizi sağlıyor. Bu sayede, örneğin Mesajlar’daki bir eylem menüsünü hızla açabiliyor veya çeşitli kadranlar arasından seçim yapmanıza imkan veren moda hızla geçebiliyorsunuz. Bu, Multi-Touch’tan bu yana Apple’ın geliştirdiği en önemli yeni algılama teknolojisi.

Force Touch teknolojisi için Apple’ın iPhone’lar üzerinde kalibrasyon çalışmaları yaptığı biliniyor. Apple Force Touch teknolojisini ilk olarak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus üzerinde denemiş ancak kalibrasyon sorunları sebebi ile bu teknolojiyi kullanamamıştı. Kalibrasyon sorunlarının çözüldüğü görülüyor ki bu da Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus üzerinde bu teknolojiyi kullanabileceği anlamına geliyor.

Son elde edilen raporlarda görülüyor ki Apple, gelecek nesil iPhone’lar da kamera teknolojisini çok daha ileriye götürmek adına DSLR benzeri çift objektifli kamera sistemini baştan yapılandırarak kullanmayı planlıyor. Bu iPhone’ların kamerasını bir adım öteye taşıyacak bir hareket ancak 8 megapiksel kamera ile bu mümkün mü bilinmiyor ve gelecek nesil iPhonelar’da artık 8 megapikselin üstüne çıkılacağı tahmin ediliyor. Ek olarak gelecek nesil iPhone’larda 2 GB RAM kullanılması güçlü iddialar arasında yer alıyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 9'da Uygulamalar Nasıl Görünmez Yapılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?