iPhone 6s Kamerası: 12 Megapiksel, 4K Video Kaydı ve Selfie için Flaş

0
1006
Apple global garanti değişiyor
Apple garanti durumları

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus tasarımsal olarak bir yenilik sunmayacak olsa da donanımsal olarak büyük iyileştirmelerle birlikte geliyor. Özellikle kamera konusunda büyük iyileştirmeler ve yenilikleri beraberinde getirmesi bekleniyor.

Apple 2011 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 4s’ten bu yana ilk defa 8 megapiksel olan kamera sensörünü güncelleştirerek iPhone 6s‘le birlikte 12 megapiksel sensörle buluşturmayı planlıyor. 12 megapiksel kamera demek, daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekmenin mümkün olması demek. Kaynaklar bu iddialarını özellikle A9 çipin bir parçası olan görüntü sinyal işlemcisinin yükseltilmesine bağlıyorlar.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘la birlikte 4K video kayıt desteği iPhone’larla buluşacak. Apple’ın bu kararı uygulaması demek özellikle rakiplerine karşı atağa geçmesi demek oluyor. Samsung, Galaxy S5’le 4K video kayıt desteğini cihazlarına kazandırmaya başladı. Apple’ın pazarlama amaçları için yeni nesil iPhone’larında 4K video kayıt desteğini görmek muhtemeldir.

Galaxy S5’le çekilen 4K Video

iPhone 6s’in ve iPhone 6s Plus’un ana kamerası dışında ön kamerası FaceTime adına da önemli gelişmelerin görüleceği söyleniyor. Yüksek kalitede görüntülü görüşmeler ve öz çekim (selfie) için yükseltilmiş sensöre ek olarak ön flaş desteği kazanabilir. Bazı gözlemciler ise iOS 9’un beta sürümlerinde ön kamera için bir LED flaş koduna rastlanmadığı ve böyle bir geliştirmenin yapılmayacağını belirtiyorlar. Bunun yerine iPhone’un ön kamerası ile fotoğraf çekilmek istendiğinde ekranın hızlı bir beyaz ışık aydınlatması ile ışık desteği sunması bekleniyor. Ön kameranın 720p ağır çekim video özelliği kazanmasına ise muhtemel olarak bakılıyor.

Apple’ın tedarik zincirlerindeki hazırlıklar ve iç kaynaklardan gelen raporlara göre Apple bu yıl ki iPhone’lara 4K video kayıt desteğini vermeye hazır ve uzun zamandır testlerini yapıyor. 12 megapiksel kamera adına ise kesinlik söz konusu değil. Kimi kaynaklara göre ise 9 Eylül’de 13 megapiksel kamera ile karşılaşılabilir.

İLGİLİ HABER:  Apple Yapay Zekası Yakında Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?