iPhone 6 ve iPhone 6S Çin’de Yeniden Satışta

0
84
iPhone 6 ve iPhone 6S
Çin iPhone satışları

Akıllı telefonların dev markalarından biri olan Apple’ın akıllı telefon pazarında zirveye oturduğu geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarla beraber netlik kazanmıştı. Markanın açıklanan son verileri ile beraber Apple’ın artık akıllı telefon dünyasında lider marka olduğunu duymuştuk. Şimdiye kadar ki en çok satış yaptığı dönemlerden birini geçiren Apple’ın bu başarısı markayı zirveye oturtmasıyla beraber Apple’ın gelirlerinin de tavan yapmasını sağlamıştı. Fakat her ne kadar hem gelirlerinde hem de genel satışlarında artış olsa da Apple’ın uzun süredir başarı yakalamaya çalıştığı pazar olan Çin pazarında aynı durumun geçerli olmadığı ortaya çıktı.

Çin’de Artık Apple Satışları Başlıyor

Markanın Çin genelinde gerilemesinin ise ana olarak iki nedeni olduğunu biliyoruz. İlk neden markanın Çin’de rakip Çinli teknoloji devlerinin düşük fiyat yüksek kalite rekabetine yenik düşmesi. İkinci neden ise Çin genelinde Apple iPhone akıllı telefonları için yapılan yaptırımlar. Son olarak yaşanan bir patent davası sonrasında Apple’ın Çin genelinde en çok satan akıllı telefon modeli olan iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin satışları engellenmişti.

Satışlarının engellenmesinin ardından Çin genelinde bu modellerde piyasadan çekilmişti. Apple’ın satışlarının düşmesindeki ikinci neden olarak gösterilen bu nedende markanın en çok satan akıllı telefon modelinin kaybettiği yer ise Apple’ı Çin genelinde 6.sıraya kadar düşürmüştü. Tüm bu atılımların ardından Apple ise satışlarını yapmak için yeni girişimler başvurdu. iPhone SE modelinin artırılmış hafızalı modellerinin ilk olarak Çin’de satışa çıkması da bu adımlardan ilki oldu.

Apple Çin
iPhone Çin

Tüm bunlarla beraber Apple’ın son atılımlarından sonra teknoloji devine beklenmedik bir haber geldi. Bu kez Çin’den Apple için iyi haber geldi. İlk olarak yeni seri iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin yeniden satışa sunulacağı açıklandı. Ardından ise iPhone SE serisinin yeni modelleri için Çin genelinde üretimin artırılacağı da belirtildi. Üzerine iPhone 7 RED modelinin de ülkede satış rekoru kırmasıyla beraber Apple bir kez daha istediğini almış oldu.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Series 3 için Jailbreak Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?