Son günlerde Apple resmi sitesinin destek bölümü ilginç bir sorunla boğuşuyor. İlk olarak iFixit ile gündeme gelen ve duyurulan haberde dokunmatik hastalığı olarak lanse edilen hatanın günümüzde son derece yaygın olduğu ortaya çıktı. Söz konusu iPhone modellerinin dokunmatik problemleri için yayınlanan raporda tasarımsal bir hatanın buna sebebiyet verebileceğinden bahsediliyor. Özellikle iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri dokunmatik konusunda fazlasıyla hassas bir dönemden geçiyor.

Genellikle şimdiye kadar bu sorunun su yüzüne çıkmamış olması ise ürünlerin kullanımla aşınan bir kısmından kaynaklanmasına yoğruluyor. iFixit tarafından sunulan veriler dokunmatik ekranın tamamen hissizleşmesi, ya da belirli noktalarının bazı zamanlar verimli çalışmaması olarak tanımlanıyor. Peki herkesin merak ettiği o konuya gelirsek; bu sorunun kaynağı ne?iPhone-6-ve-iPhone-6-Plus-Kullanicilarinin-Dokunmatik-Ekranla-Baslari-Belada

Öncelikle rapora baktığımızda sorunun incelen ve zamanla kopan lehimlerden kaynaklandığının üzerinde duruluyor. Mantık kartının üzerinde bulunan dokunmatik kartının birbiriyle iletişim içinde olması adına kullanılan lehim bir süre sonra kullanımdan ya da kendi kendine koparak yok oluyor. Bu iletkenlik hissinin gidişi de doğal olarak bizim ekranda sorunlar yaşamamızı sağlıyor.

Örneğin bir arama yapacakken kaydırdığımızda iPhone ekranı bunu tam anlamıyla algılamıyor. Yarıda kesiliyor ve sanki iptal edilmişçesine işlem yapılmıyor. Bunun dışında mesaj yazarken harfe basmanız halinde harfin yazmaması gibi sorunlar iPhone dokunmatik hastalığı olarak lanse edilmeye başlandı. Bu sorunun yalnızca iPhone 6 serisinde olması ise bariz bir tasarım hatasının göstergesi olarak görülüyor.

Durumu Apple Türkiye’ye taşıyan yüzlerce iPhone 6 kullanıcısı yoğun yazışmalar sonunda savaştan galip ayrıldı. Şu sıralar Apple yaşanan iPhone 6 dokunmatik sorunu için garanti kapsamında değişimlere başladığını duyurdu. Eğer sizinde cihazınız bu modellerden biriyse ve anlatılan sorunu yaşıyorsanız hemen Apple destek birimine ulaşmanızı tavsiye ederiz. Ancak ürününüz garanti kapsamında değilse servisin size ücretsiz çözüm sağlamayacağını da belirtelim. Bu sorunun önemsenmemesi genellikle ekrana daha sert dokunuşlarla kısmi çözümler üretmeye sebep oluyor. Dolayısıyla her geçen gün birazda LCD ekran zarar görüyor ve zamanla belki ufak bir iletken sorunun çözülememesi ekranın tamamen değişmesine ya da kullanılamaz hale gelmesine sebep oluyor.

2 YORUMLAR

  1. selamın aleyküm bende iphone 6 plus var yukarıda yazdığınız sorununu aynen şuan ben yaşıyorum dokunmatik ekran tepki vermiyor yukarda gri çizgiiler çıkıyor harfe basmamam vs. gibi ve benim garantim bitti ben şuan bunu servise götürsem servis bana ne kadar fiyat çeker ilginiz için TeşekkürLer

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?