iPhone 5s kullanıcılarının dikkatine: iPhone 5s stok ve tamir sorunu

71
Apple’dan Gizlilik Açıklaması

Apple daha önce iPhone 5s satışlarının durdurduğunu açıklamıştı. Bu açıklama üzerine yaptığımız haber için tıklayınız. 

Birkaç haftadır iPhone 5s sahiplerinin karşılaştığı bir sorun var. O da Apple’ın elinde iPhone 5s stoğunun olup olmadığı ve garanti kapsamında yapılacak değişikliklerin mümkün olup olmaması. Sitemize gelen çok sayıda soru üzerine bu konuyu araştırmaya karar verdik.

Apple Türkiye’nin elinde iPhone 5s stoğu var mı?

Apple Türkiye’ye sorduğumuz bu soruya aldığımız yanıt şu şekilde:

Apple Türkiye cevabı: Her yetkili servisin elinde stok olabilir. Stok yoksa bizden stok sorulur. Biz de duruma bakarak yanıt veririz. Bazen müşterinin cihazına en yakın cihazları teklif ederiz. Bu cihazlar da iPhone 5c veya iPhone 5 SE’dir.

AppleUzmani yorumu: Ellerinde iPhone 5s yok. Global Apple ise bu konuya duyarsız. Apple Türkiye adeta bir üvey evlat. Parça temininden tutun da, swap cihaz teminine kadar bir çok konuda sorun yaşanıyor. En son iPhone 8 modellerinin çıkış tarihini ve fiyatını bile bu kadar geç açıklayabilmeleri de bunun göstergesi. Müşteriye iPhone 5 SE değişimi teklif ediyorlar.  iPhone 5c teklif edilirse kesinlikle reddedin.

iPhone 5 SE teklif ettiler. Almalı mıyım?

İPhone 5 SE kesinlikle harika bir cihaz. iPhone 6’nın da üzerinde 6s’e yakın özellikleri olan bir cihaz. Bu yüzden kabul etmenizi tavsiye ederiz. Ne var ki, aldığımız duyumlara göre temin süresi 1 ayı bulabiliyor. Ama bu durum şimdilik böyle. Muhtemelen önümüzdeki günlerde temin sorunu çözülecektir. Çünkü 20 iş günü içinde cihazınızı almazsanız, ücret iadesi hakkınız doğuyor.

20 iş günü geçti. Hala telefonum gelmedi. Ne yapmalıyım?

Görüştüğümüz Apple yetkilisi müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğunu ve 20 iş günü içinde cihazın teslim edilememesi durumunda gerekenin yapılacağını ifade etti. Yani isterseniz para iadesi alabilirsiniz. Ama bu haberi şu veya bu yetkili servisten değil de doğrudan Apple’dan aldığımızı da hatırlatalım. Yetkili servisler size laf salatası yapabilir. Ayrıca tüketici hakem heyetine de başvurarak, yasal hakkınızı arayabilirsiniz.

Apple müşteri hizmetleri hattı: 0216 282 15 11

Gelen yorumlardan ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir yorumu paylaşmak istiyorum:

Güven bey’in yorumu:

“merhabalar Fatih bey ve sevgili mağdur 5s kullanıcıları telefonumu 12.09.17 tarihinde garantiye verdim 21 iş gününü geçti gelmedi aradım apple i oyalayıp durdular en son iki hafta önce cumartesi A… bey e kadar 6 kıdemli ile konuştum hepsi haftaya elinizde olur SE gelcek gibi yalanlar söylediler neyse A… bey ile 14.10.17 de konuşmaya başladık. bana diğerlerin yalan söylediğini bildirdi 1 hafta değil 20 gün kadar sürer dedi ve SE gelmesi kesin değil 5S varsa gönderirler yoksa SE gelebilir dedi. Saolsun dürüst konuşan birtek oydu. ve onarımın iptalini bekledim. 19.10.17 tarihinde aradı A.. bey ve adres istedi verdim onarım durduruldu şimdi kutulu telefon talep edicez dedi onaylanması 4-5 gün sürer dedi ve 25.10.17 de tekrar aradı beklemede dedi. bu arada ben esc servisin sitesine girip onarım hala gözüküyor dedim A… bey esc sistemini yenilememiş dedi. neyse ben sizi tekrar 30.10.17 de aricam dedi bakalım bekliyoruz. 4-5 günlük iş nasıl 11 gün sürer ve belki daha uzun dürecek bende bekliyorum daha bunun kargoya verilmesi gelmesi var.”

Güven Bey’in 12 kasımda gönderdiği 2. yorum:

Gelişmelerim var:
Apple dan A… Bey 06.11.2017 tarihinde aradı ve kutulu cihazın onaylandığını söyledi, (onay süresi 19 gün sürdü) cihaz teslim tarihi, kargo ve cihaz bilgileri hakkında mail geleceğini söyledi ve mail 10.11.2017 tarihinde geldi.
Mailde:
Iphone 5SE 32GB uzay grisi olduğu,
teslim tarihinin 20-22 kasım olduğu,
benim adres bilgilerim,
ürünün resmi,faturası ve fiyatı vardı.
ürünün bana belirtilen tarihler arasında kurye arayıcılığıyla gönderileceği yazıyordu.

Güven Bey’in 22 kasımda gönderdiği 3. yorum:

5SE cihazı 20-22 kasım tarihinde teslim edilmesi gerekiyordu fakat Apple yaptı yapacağını teslimat tarihini ilk iki gün geçmesine rağmen hala sipariş durumunda gelişme yok bende aradım en sonunda kıdemli müşteri temsilcisi bana artık son işlemlere geldiğini en geç 2 aralık cuma günü elimde olacağını hatta gelmemesi imkansız Apple cihazın ücretini bile ödedi içiniz rahat olsun dedi. tabiki içim rahat değil gördüğünüz gibi sürekli oyalayıp duruyorlar.

71 YORUMLAR

 1. Bu konu ile ilgili müşteri hizmetleri sizi AppleCare kıdemlisine bağlıyor kıdemliler sizinle ilgileniyor ama icraat olmuyor yalan söyleyip oyalayıp duruyorlar sürekli ileri bir tarihe randevu verip aramıyorlar arasalar bile başkası çıkıyor hasta oldu diyor dosyayı baştan inceleyip vakit harcıyorlar 1 haftadır 6 kişi oyalayıp durdu yalan yalan yalan

 2. 5S telefonuma değişim uygulanacak eğer 5se teklif ederlerse fark ücreti istenirmi ve eğer ürün geç gelirse ve ben para iadesi istersem satın aldığım tutar üzerinden mi iadesini yapacaklar

 3. 20 ekimde 20 iş günü dolmuş olacak ve bana bir arama planladı stok sorunu düzelmezse kapalı kutu cihaz göndereceklerini söylediler bu durumda gönderecekleri cihazın garanti süresi ne olur bir de telefonumu faturaya ek olarak almıştım ve ödemesi hala devam ediyor.Para iadesi istediğim takdirde bana fatura bedeli olan parayı mı verirler yoksa ödediğim miktarı mı?

   • Dün apple ile iletişime geçtim 20 iş günü geçtikten sonra gönderecekleri yeni cihazlar kapalı kutu jelatini açılmamış olarak gelcekmiş. Ayrıca garanti süresi kargoya verildiği günden itibaren 2 yıl süreli olacakmış.

 4. İphone 5s telefonumu garantiye yolladım 20 iş günü yarın doluyor iphone se model kapalı kutu telefon yollayacaklarını söylediler bu durumda yeni telefonun garanti süresi ne olur ?

 5. Ben 3 ekimde genpaya gönderdim 5s cihazımı.4 ekimde teknik servis kaydı oluşturuldu.Genpa cihazımı apple onarım merkezine gödnerdi.apple onarım merkezide cihazıma değişim kararı verdi.bugün 15.işgünü ve hâla değiştirme ürünü bekleniyor yazıyor.Arkadaşlar 5s in stok problemi ne zamana kadar devam eder.Stok bulma ihtimalleri var mı bundan sonra.Değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinize ihtiyacım var

 6. 5s telefonuma değişim uygulanacak.Bugün 15.işgünü.5S cihazının stok problemi sizce çözülür mü arkadaşlar.İnşallah se modelini gönderirler.Tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum

 7. Telefonumu 18 eylülde yolladım aradığımda iPhone 5se verelim dediler gene aradım 2 haftaya gelicek diyorlar doğrumu aradıkları numarada İrlanda numarası doğrumu

 8. Cumartesi günleri iş günü sayılırmı forumlarda çeşitli yorumlar var ve bir bölümüde servisin cumartesi çalışıp çalışmadığına göre değişeceğini söylüyor. sizin bir bilginiz varmı konu hakkında benimde 5s im hala garantide Eylül 28 de verdim hala bekliyorum

 9. Mehaba Fatih bey ben eyül aynın 12 sinde gönderdim 12 sinde giriş yapmış 2 hafta öncede 20 iş günü doldu bende kıdamlı departmanla görüştüm ve 2 haftadır oyalanıyorum daha ne kadar sürer onuda bilmiyorum ancak bu hafta salı kesinleşir denildi yine.Ve garanti süreside sıfırdan başlayacakmış adıma sıfır telefon alırmışcasına fatura kesilecekmiş. en kısa ne sürede gelir yada sayfada telefonu gelmiş birisi var mı?

 10. iPhone 5S 16 GB uzay grisi cihazımı 09.09.2017 tarihinde Kayseri’de bulunan Pupa yetkili teknik servise verdim 20 iş günü doldu Apple ile görüştüm onlarda yeni kutulu 24 ay garantili cihaz göndereceklerini söylediler tam 6 tane kıdemli danışmanla görüştüm hatta içlerinden bazıları iPhone Se cihazının gönderileceğini söyledi 12.10.2017 tarihinde görüştüğüm Apple kıdemli danışman E** Ş** ise sizi daha fazla bekletmeyelim cihazınızı gönderelim dedi ve adresimi aldı fakat cihaz hala gelmedi bugün 21.10.2017 tarihinde görüştüğüm kişi ise saygı çerçevesinde konuşmadı durmadan oyalıyorlar. İrlanda da ki doğal afetten bahsediyorlar bana yanlış bilgi verilmiş güya ses kayıtları Apple da var yanlış bilgi verilmesinden dolayı şikayetci oldum. Önce SE dediler şimdi yok acemi arkadaşlar onlar diyorlar. APPLE UZMANI lütfen sesimizi duyur.

  • Hala bekliyorum telefonum gelmedi apple benim için artık bitmiştir hatta daha fatura bile kesilmedi tam 15 tane kıdemli danışmanla görüştüm thh ye başvuramıyorum İstanbul mağazasına sırf rezilliklerini göstermek için gideceğim.

   • Siparişim 15 kasımda oluşturuldu 23-27 kasım tarihleri arasında geleceği söyleniyor bir gecikme olurmu herkesinki gecikiyomuş dedim telefonların çıkışının yapıldığı depodaki elaman sayısı artırıldı denildi

 11. 15 Eylül de garantiye verdiğim 5S cihazım hala gelmedi değişim olacağını stok sorunu olduğunu söylediler en son 16 Ekimde elimize stok ulaşacağı ve gönderileceği söylendi ama hala ses yok bugün aradığım da ise bana tuş yönlendirmesinde Iphone 5C cihazınız dedi bende bağlandım müşteri hizmetlerine ve ne alaka ben 5S gönderdim dediğim de işte sistemimiz de hata oluşmuş ondan öyle söylenmiştir dedi ve bana 30 Ekim e kadar stokların geleceği ve gönderileceği söylendi telefonla konuştuğum kişi bana dahiliye numarasını vererek sizinle direk olarak ben ilgilenicem dedi ne yapmalıyım bundan sonra ?

  • Ben de 15 Eylül’de verdim ve ben de aradığımda 5C için aradınız diye ses kaydı çıkıyor. Iphone SE için adıma düzenlenmiş bir sipariş var ama teslimat tarihini 10 gün kadar aştılar. Bu durumun normal olduğunu söylediler. Bakalım bekliyoruz. Bu arada bu konuştuğum 3. kıdemli teknik danışmandı. İlki ve ikincisi nedense maillerime cevap vermemeyi ve telefonlarıma dönmemeyi tercih ettiler. Tek söyleyebileceğim şu aşamadan sonra 5S değişim cihazı gönderirlerse kesinlikle kargoyu teslim almam. Para iadesi için veya SE modeli için tüketici hakem heyetine başvururum.

    • Sipariş maili geldi evet. Ama teslim tarihinin üstünden 14 gün geçmesine rağmen hala telefon yok. Sabırla bekliyorum bakalım. Tekrar 5s göndermek gibi bir hata yapmazlar umarım. Çünkü kargoyu kesinlikle teslim almam ve para iadesi için yasal süreci başlatırım.

   • ben 12 eylülde garantiye verdiğimi söylemiştim 10 kasımda appleden mail geldi 5se 32gb uzay grisi 20 kasımda teslim edilecek diye fatura bilgileri fiyatı ve fotoğrafı yer alıyordu mailde şimdi telefonun kurye tarafından teslim edileceği tarihi bekliyorum

 12. Arkadaşlar 17.işgünü içerisindeydim 23.10.2017 tarihinde 22:00 da apple care nin onarım takibine baktığımda değiştirme ürünü gönderildi yazısıyla karşılaştım.Arkadaşlar demek ki değişim cihazları geldi.Garanti problemi çözüldü gibi duruyor.Sizlerde onarım takibine bi bakın derim

 13. merhabalar fatih bey,
  5s telefonumu 13 eylülde bayi aracılığıyla gönderdim ıphon mu bul açık kalmış diye 15 gün sonra geri gönderdiler kapatıp tekrar gönderdim 2 ekimde daha önce kullanmış olduğunuz bi aplle kimliği varsa o açık kalmış denildi pc üzerinden eski hesabıma girip ordan kapattm bu defa onaylandı dediker onarım merkezine gönderiyoruz dediler kvk üzerinden takip ediyorum hala aynı onarımda yazıyor. kvk arıyorum daha çok bekleyen müşterler var onlarınkini göndermeye başladık siz biraz daha bekleyeceksiniz dediler bu kadar saçma bi cümle daha olmaz bu hafta sonu 20 iş günü olacak hala göndermeye niyetleri yok ne yapmalıyım.

 14. Merhaba Fatih bey ben cihazımı 25 eylül tarihinde servise verdim 20 iş günü çoktan geçti. Bana önce kapalı kutu cihaz yollayacaklarını ve garantisinin sıfırdan başlayacağını söylediler daha sonra arayıp cihazımın değiştirildiğini değişim cihazı olarak yollanacağını ve bir hediye yollayacaklarını söylediler bu gün ise cihazın sadece ekranının değiştiğini ve kargoya verildiğini söylediler ben kesinlikle bu cihazı istemiyorum ne yapabilirim kapalı kutu cihaz, değişim ve ya ücret iadesi istediğimde kıdemli danışman bu konuda birşey yapamam diyor. ne yapmam lazım? Tüketici hakem heyetine başvurmam için ne gerekiyor ve bu sürecin 4 ayı geçtiğini söyleyenler var bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba. Cihazı teslim almayabiirsiniz. Tüketici hakem heyetinin işi sonuçlandırması bulunduğunuz yere göre değişiyor. 4 aydan uzun sürenler de var. Danışman size bu konuda birşey diyemez. Ama cihazı almak zorunda değilsiniz.

   • Fatih bey biliyorum sizi sıkıyorum ama sormak durumundayım bana eski cihazımı göndereceklerini daha sonra bu cihazı kurye ile aldırıp kapalı kutu cihaz göndereceklerini söylediler ama çevremdekiler eski cihazı kargodan alırsam yenisini göndermezler diyor bir bilginiz var mı bu durumlarla ilgili ilk kez başıma geliyor tekrar kusura bakmayın

 15. merhabalar fatih bey bugün kvk cihaz takipte cihaz değişimi yapıldı yazıyor. telefon yenilendi demek mi oluyor? birde teslimat bekliyor tarihi 25.10.2017 gönderime hazır mı yoksa 5s stokta sorun olduğu için bekleyecek miym?

 16. 13 Eylülde iphone 5s imi kendi kendine kapanması ve açımaması sebebiyle genpaya gönderdim. 18 Eylülde apple garantiye girdi 20 iş gününden sonra ben tekrar aradım ve bana SE vereceklerini söylediler. 13 ekimde benden adres aldılar. Bir ara apple care merkezi izlandada olduğu için ve izlanda da bir fırtına olduğu için şu an ortalığın karışık olduğunu söylediler. 27 ekimde aradığımda bürokrasiye takıldığımı, apple care merkezinden onay beklendiğini ondan sonra sipariş onayı verileceğini söylediler. 1380 liraya faturaya ek almıştım şimdi o parayı alsam neye yarayacak telefon fiyatları belli. Daha taksidi bitmedi telefonun. Bu işin aslı nedir neyi bekliyoruz biz ? Yoksa bizi oyalamaya mı çalışıyorlar ?

 17. 20.09.2017 tarihinde Konya Gürgençler apple teknik servise iPhone 5s cihazimi verdim. 16 Ekim’de yasal iş günü dolduktan sonra apple ile iletişime geçtim ve 20 iş günü dolduğu için kapalı kutu işlemleri başlatilcak ve cihaziniz 2 hafta icerisinde size gonderilir dediler. Aradan 4 gün geçtikten sonra kıdemli departman beni arayarak servise vermiş oldugunuz cihazin onarımı iptal edildi kutulu cihaz islemleri baslicak diye kargo bilgileri aldı ve 1 hafta 10 gün icerisinde gelmis olur denildi. 10 gün bekledim ne bir mail aldim ne de bir kargo aldim. Departman bir sorun olursa mail gönder dedi. 3 kez mail attım cevap vermeye tenezzül etmediler. 28 ekimde tekrar aradim apple destek hattini kidemli departmana bagladilar irlandada ki sel felaketi gibi olumsuzluklardan bahsetti ve tekrar 2 hafta beklememi soylediler. Demem o ki apple tarafından 1.5 aydır mağdur ediliyorum.

  • Ayni drumu bende de 22 eylül de gönderdim ilk bas gorustugum hepsi se modeli gelecek dedi simdi görüş görüştüğüm departman da 5s kutulu gelme ihtimalide var diyor bir türlü siparis no oluşmadi hepsi farklı konuşuyor hep yalan 15 kisiden fazla olmuş görüştiklerim 17 ekimden iti baren bir ay surer diyor sen pay bic bundan

 18. fatih bey merhabalar,
  2 ay önce aldığım iphone 6 model telefonu mu oyun oynerken ekranın kalkık olduğunu hissettim çok az belli oluyor gözle görmek çok zor fakat basıp çektiğimde sesi geliyor daha hiç düşmedi telefon alındığı gibi tertemiz çiziksiz neyden olabilir sizce garantiye göndermelimiyim, birde orta tuş ilk basmada ses yapıyor bişeye takılıyomuş gibi garantiye göndermek bişeyi değiştirir mi ?

 19. hakan bey merhabalar
  23.09.2017 tarihin esc servin 5s cihazımı teslim aldı ortalama 45 gün oldu 5 se 32 gb geleceğini söylüyorlar fakat hala gelmedi beklemeye bekleyeceğiz fakat gelmedi taktirde ne yapmamızı önerirsiniz?

 20. Merhaba,
  30.10.2017 tarihinde iphone 5s telefonumu Genpa Hasanpasa (İstanbul) biraktim. Dun (06.11.2017) tarihinde yeni cihazi teslim alinabilecegi yaziyordu Genpa’nin web sitesinde. Bugun (07.11.2017) cihazimi teslim aldim. 5s verdiler. (renk, kapasite ayni)

  Dun Apple ile de konustum telefonda, cihaz olarak ne gonderdiklerini ogrenmek icin. Goremediler, 5c vermiyoruz ama dediler. 5s’in de stoklarinda oldugunu soylediler. Stokta olmasaydi SE gonderiyorduk dediler. Sansimaymis 5s gelmesi :/

  Benim telefonun garantisi dolmustu. “servis yok”a dusuyordu. Bu yuzden ucret karsiligi degisim yapildi.

 21. Bende telefonumu Eylulun 18 inde gönderdim yasal süresi dolduğu için Ekimin 19 unda kutulu cihaz istedik 18 gündür bekliyorum ne gelen var ne mail atan 2 gün sonra süresi dolacak sizce ne yapmalıyım…

 22. BENCE APPLE YENİDEN İPHONE 5S ÜRETİYOR BANA KIDEMLİ DANIŞMANLARDAN BİRİDE SÖYLEMİŞTİ ÇÜNKÜ YANLIŞ DUYMADINIZ AYNEN BUNU DEDİ AMA YAZIKLAR OLSUN

 23. Cihazımı garantiye gönderdim ekrandaki sorundan kaynaklı esneme gibi bişey vardı yapıldı diye ekran değiştirip gönderdiler 10 gün sonra baktım sorun aynı yine gönderdim ertesi gün aynı şekilde ekran değişti sorun giderildi dediler geldi cihaz aynı şimdi tekrar gönderdim bakalım ne olacak ve şunu merak ediyorum fatih bey cihazı yaptık deyip gönderiyorlar fakat sorun aynı şekilde duruyor yapmadan gönderiyorlar ben yaklaşık 1 aydır cihazı kullanamıyorum bu 20 iş günü muhabbeti bu durumda nasil işliyor acaba yapmadan cihazı gönderiyorlar

 24. Ben 1 ekimde gonderdim 5s cihazimi gunde 2 3 kez ariyodum adamlari sıkacaksın ki isini hizlandirsinlar 31 ekimde telefonu gonderdiler degisim cihazi olarak

  • Sen servis iptali yapmamışsın o yüzden gelmiş bizim cihazlarda servis iptali yapıldı o yüzden kutulu cihaz bekliyoruz servisle işimiz kalmadı

 25. Merhaba Fatih Bey ve Mağdur Arkadaşlar Ben 12 Eylül de 5S imi Garantiye vermiştim bu zamana kadar olan olayları bu konu başlığının altında yorumum Fatih bey tarafından paylaşıldı şimdi devamını anlatıyorum Gelişmelerim var:
  Apple dan A… Bey 06.11.2017 tarihinde aradı ve kutulu cihazın onaylandığını söyledi, (onay süresi 19 gün sürdü) cihaz teslim tarihi, kargo ve cihaz bilgileri hakkında mail geleceğini söyledi ve mail 10.11.2017 tarihinde geldi.
  Mailde:
  Iphone 5SE 32GB uzay grisi olduğu,
  teslim tarihinin 20-22 kasım olduğu,
  benim adres bilgilerim,
  ürünün resmi,faturası ve fiyatı vardı.
  ürünün bana belirtilen tarihler arasında kurye arayıcılığıyla gönderileceği yazıyordu.

 26. Fatih Bey sizce bu cihazları göndereceklermi yalan mı söylüyorlar. Ne yapmami önerirsin ve tükedici hakeme başvursak ne zamanda sonuç alırız.

 27. Merhaba Fatih Bey ve Apple Mağduru Arkadaşlar Ben 12 Eylül de 5S imi Garantiye vermiştim bu zamana kadar olan olayları bu konu başlığının altında yorumum Fatih bey tarafından paylaşıldı sonra devamı olan ikinci yorumumu attım oda paylaşıldı şimdi devamını anlatıyorum
  Gelişmeler:
  5SE cihazı 20-22 kasım tarihinde teslim edilmesi gerekiyordu fakat Apple yaptı yapacağını teslimat tarihini ilk iki gün geçmesine rağmen hala sipariş durumunda gelişme yok bende aradım en sonunda kıdemli müşteri temsilcisi bana artık son işlemlere geldiğini en geç 2 aralık cuma günü elimde olacağını hatta gelmemesi imkansız Apple cihazın ücretini bile ödedi içiniz rahat olsun dedi. tabiki içim rahat değil gördüğünüz gibi sürekli oyalayıp duruyorlar.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here