iPhone 5 ve iPhone 5C İçin Yolu Sonu Gözüktü

0
74
iphone 5 ios güncelleme desteği
iphone 5 ios güncelleme

Teknolojinin dev markalarından biri olan Apple, donanım ürünlerine verdiği önem kadar yazılım ürünlerine de önem vermekte. Özellikler markanın son dönemde yeni yazılımlar üzerinde çalışmalara başlaması en az yeni akıllı telefonları ya da yeni akıllı saatleri kadar çok konuşulmaya başlandı. Apple’ın bu şekilde yazılıma önem vermesiyle beraber markanın yazılım konusunda her geçen gün biraz daha ilerleme gösterdiğini de görebiliyoruz. Özellikle son yayınlanan güncellemelerle beraber mobil işletim sistemlerinde bu şekilde kendisini kanıtlayan Apple’ın son olarak iOS 10.3 işletim sistemi sürümünü yayınladığını da biliyoruz.

Yeni Güncellemeler Eski Serilerde Yer Almıyor

Güncelleme sayısını sürekli olarak artıran marka geçtiğimiz günlerde çıkardığı son iOS sürümünden sonra yine bir çalışma yapmış ve kısa bir süre sonra iOS 10.3.2 beta sürümünü yayınlamıştı. 10.3 güncellemesinden sadece günler sonra yayınlanan yeni güncelleme ile beraber Apple’ın beklenen bazı kararlara da imza atacağı ortaya çıktı.

iphone 5 ios güncelleme desteği
iphone 5 ios güncelleme

Söz konusu kararlar ise güncelleme alacak olan akıllı telefon serileri ile ilgili. Şu an mevcut olarak iPhone 5 ve üstü akıllı telefonlara güncelleme veren markanın kısa bir süre sonra bir modelinden daha güncelleme desteğini keseceği öğrenildi. Apple’ın yeni güncelleme listesinde artık iPhone 5 ve iPhone 5C modellerinin yer almadığını gördük. Bu açıklama ile beraber kesinleşen bir durum var ki o da artık yeni güncellemeleri iPhone 5 ve iPhone 5C serileri almayacak.

Beklenen Bir Durumuydu?

Aslında iPhone 5 serisinin desteğinin uzun bile sürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Söz konusu akıllı telefonlara verilecek olan yazılım desteğinin çok daha önceden sonlandırılması bekleniyordu. Fakat Apple yeni güncellemelere iPhone 5 serilerini de dahil etmişti. iOS 11 almasına pek mümkün gözü ile bakılmayan serinin desteği bu karar ile beraber beklenen açıklama gelmiş oldu. Yeni işletim sistemi sürümlerinin güncellemelerini bundan sonra almayacağı düşünülen serinin tamamen desteğinin ne zaman kesileceği konusunda ise henüz bir açıklama yok. iPhone serisini iPhone serisi haline getiren iPhone 4 modellerinin bile net olarak desteğinin kesildiğini düşünecek olursak iPhone 5 modelleri içinde bu sürpriz olmaz.

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3.3 Beta 3 Geliştirici Sürümü Sunuldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?