iPhone 5/6/7’de Her Şeyi Kalıcı Olarak Silme

15
4552

Her iPhone kullanıcısı günlük hayatlarında önemli bir rol oynayan kişisel verilerinin gizliliğinden biraz endişe eder. Bu nedenle, yeni bir cihaz satın alıp eski cihazı satmaya karar verirken öncelikle düşünmemiz gereken ilk şey, kişisel verilerimizin güvenliğini nasıl sağlayacağımız olmalıdır. Bu yazıda bir iPhone 5/6/7’deki her şeyi kalıcı olarak silme işleminin nasıl yapıldığına yer verdik.

Yöntem 1: Tüm Ayarları ve Verileri Silerek Fabrika Ayarlarına Getirme

Bu, iPhone’unuzdaki verileri ve ayarları kaldırmanın en basit ve en hızlı yoludur ve kullanıcılar arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. iPhone’da önemli veri bırakmadığı için veri güvenliği için oldukça yeterli bir yöntemdir. iPhone’daki verileri silmek ve ayarları kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. iPhone’un ana ekranında Ayarlar simgesine dokunun.
 2. Soldaki listeyi aşağı kaydırın ve Genel seçeneğine dokunun.
 3. Sağda açılan seçeneklerden en alttaki Sıfırla‘ya dokunun ve ardından Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e dokunun.

UYARI: Bu işlem çoğu iPhone Kurtarma Yazılımı tarafından geri döndürülebilir.

Bu yöntem, fabrika sıfırlaması özelliğini kullandığı için yüksek standartlar açısından çok güvenli değildir. Aslında iPhone’daki verileriniz silindikten ve cihaz sıfırladıktan sonra bile veriler bellekte kalmaktadır. Bu da, piyasadaki bazı iPhone veri kurtarma yazılımları tarafından kolaylıkla kurtarılabilir durumda oldukları anlamına gelmektedir.

Kişisel verilerinizin güvenliği sizin için hayati önem taşıyorsa, cihazı sattığınızda veya başkasına verdiğinizde verilerin kurtarılabilir olmadığından emin olmanız gerekir.

Bu nedenle, aşağıda bahsettiğimiz ikinci yöntemi kullanmanızı öneririz. Bu yöntem, iPhone verilerinizi FBI dahil hiçbir kuvvetin geri getiremeyeceği şekilde silecektir.

Yöntem 2: SafeWiper ile iPhone’taki Herşeyi Kalıcı Olarak Silin

Çoğu kullanıcı iPhone veya diğer cihazlarında basit bir silme işlemi yaptıktan sonra, dosyaların gerçekten silinmediğini bilmiyor. Bu veriler silinmiş olarak görünseler de, iOS cihazının dosya sisteminde hala durmaktadır. Yani veriler iPhone’unuzda fiziksel olarak hala bulunmaktadır. iOS sisteminde verileri “kalıcı olarak silmek” için kullanılabilecek tek yol orijinal içeriğin üzerine yazmaktır.

IPhone’unuzdaki tüm veri izlerini tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız, SafeWiper programı iyi bir seçim olabilir. Program, silinen tüm verilerin pratik bir yazılım veya donanım yöntemiyle kurtarma olasılığı olmadan üzerine yazılmasını ve silinmesini sağlamak için dört silme seçeneği sunar. Cihazınıza ve verilerinize zarar vermeden, kısa mesajları, fotoğrafları, kişileri, arama geçmişini ve diğer verileri silebilirsiniz.

download-btn-mac download-btn-win

1. SafeWiper programını PC veya Mac’inize kurun.

İLGİLİ HABER:  iPhone'da Sık Görülen Sorunlar ve Çözüm Yolları

.exe dosyasını yukarıdaki indirme bağlantısından indirin ve yükleme işlemini başlatmak için dosyayı çift tıklayın. Tüm süreç boyunca size rehberlik eden bir kurulum sihirbazı vardır. Kurulum tamamlandıktan sonra, yazılım otomatik olarak açılacak ve bilgisayar masaüstünde bir kısayol görüntülenecektir.

iphone-silme-ana-ekran

2. iPhone’unuzu Bilgisayara Bağlayın ve Silme Yöntemini Seçin

iPhone’unuzu USB kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Program cihazı otomatik olarak algılayacaktır. Algılamazsa, iPhone USB sürücülerinin ve iTunes’un bilgisayarda doğru şekilde kurulu olduğundan emin olun.

NOT: Program farklı ihtiyaçlarınız için 4 silme seçeneği sunar:

 • Cihazda Yer Aç (Free UP Space)
 • Kişisel Verileri Kalıcı Olarak Sil (Erase Private Data)
 • Önceden Silinen Verileri Kalıcı Olarak Sil (Erase Deleted Files)
 • Tüm Verileri Kalıcı Olarak Sil (Erase All Data)

Uygun seçeneği belirleyebilir ve deneyebilirsiniz. iPhone’da saklanan her şeyi silmek istiyorsanız Erase All Data seçeneğini, daha önceden silinen verileri kalıcı olarak silmek istiyorsanız Erase Deleted Files seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor.

iphone-kalici-silme

3. iPhone Verilerini Analiz Etme ve Tarama

Bu adımda program iPhone cihazınızdaki daha önceden silinen dosyaları otomatik olarak analiz eder ve tarar. Analiz işleminin tamamlanması dosyaların boyutuna göre genellikle birkaç dakika sürer.

iphone-eraser-analiz

4. Temizlemek İstediğiniz Verileri Önizleme ve Seçme

Analiz tamamlandıktan sonra, silinen tüm veriler varsayılan olarak seçili halde listelenir. Ayrıntılarını görmek için silinen bir veriye tıklayabilir veya kalıcı olarak silmek istemediğiniz verilerin seçimini kaldırabilirsiniz.

iphone-eraser-dosya-silme

5. Silme İşlemine Başlayın

Erase Now butonuna tıklayarak silme işlemine başlayın. Butona tıkladığınızda Set security level adlı bir pencere açılacak. Bu pencerede silme işleminin güvenlik düzeyini seçmeniz istenir. Eğer silme işleminiz banka kayıtları, şifreler gibi verileri içeriyorsa High Level seçeneğini ve mesajlaşma, fotoğraf gibi verileri içeriyorsa Medium Level seçeneğini tercih edebilirsiniz.

guvenlik-duzeyi-secimi

Güvenlik seviyesini seçtikten sonra Ok butonuna tıklayın ve iPhone’daki verileri silme işlemini onaylayın. Program, cihazda depolanan uygulamaları, müzikleri, videoları, fotoğrafları, kişileri, SMS mesajlarını ve diğer dosyaları silmeye başlayacaktır. Silme işlemi yalnızca birkaç dakika sürer.

iPhone’da verileri kalıcı olarak silme işlemini nasıl yapacağınızı artık biliyorsunuz. Anlatılan işlemlerle ilgili takıldığınız bir adım varsa, aşağıda yorum bölümünü kullanarak bize bildirebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İlginizi Çekebilir:

15 YORUMLAR

 1. Peki kalıcı olarak sildiğini iddia eden programların gerçekten kalıcı olarak sildiğinden nasıl emin olabilirim Fatih bey ve kalıcı olarak silmem durumunda bu verilere üst düzey yazılımlar ile yine de erişilemez mi

 2. Dosyanın ismi boyutu önemli değil zaten resim video whatsap yazışması vs şeyler silmek isteyebileceklerim en fazla ancak bu silme işlemi ne kadar sağlamdır o konuda çekincelerim var

 3. Merhabalar Hocam. Misal telefonu 1. yöntem ile 10 kereden fazla sıfırladık diyelim, belli aralıklar ile. Şimdi 2. yöntem ile sıfırladığımızda, bu son 1. yöntemin üzerine m sıfırlıyor yoksa; taaa en başından telefonu elimize aldığımızdan beriyi mi sıfırlıyor? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

 4. Merhabalar, iclouda fotoğraf, rehber gibi yedeklemeler yaptıktan sonra bu işlemi uygulayıp telefonu yeniden açtığımızda telefondaki icloud falan da gidecek mi?
  iclouddakiler bir zarar görecek mi? teşekkürler iyi akşamlar

 5. Peki safewiper programı mı daha etkilidir yoksa iShredder mı? Bilginiz varsa paylaşır mısınız? Ve bu programlarla sıfırladıktan sonra hafızayı doldurup tekrar tekrar sıfırlamak mı mantıklı olan?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?