iPhone 12 Sayesinde Qualcomm Rekor Kırdı

0
157
Qualcomm

iPhone 12 serisiyle beraber Apple yeniden Qualcomm’a döndü. Arada yaşanan patent davaları nedeniyle iki marka birçok kalemde beraber çalışmayı bırakmış olsa da iPhone 12 için bu duvar yıkılmıştı.

Telefonun içerisinde yer alan 5G yongaları için Apple’ın tercihi Intel değil de tecrübeli isim olan Qualcomm olmuştu. 5G yonga setlerinden memnun olan Apple’ın, bu hamlesi ise deva tedarikçi için tam bir piyango oldu.

İlginizi Çekebilir: macOS Big Sur 11.2 Güncellemesi Yayında! Neler Farklı?

Qualcomm Satışlarını %62 Arttırdı

Apple’ın bu hamlesi ve iPhone 12 akıllı telefonlarının yüksek seyreden satış rakamları, ünlü tedarikçinin yıllık bazda satışları için %62’lik bir büyüme gerçekleştirmesini sağladı.

%50’nin üzerinde ek satış elde eden ünlü tedarikçi, bu başarıyla beraber gelirlerini de bir hayli arttırmış oldu. Sadece 2020 yılı son çeyrek verilerine göre 2.46 milyar dolar gibi dev bir gelir elde edildi.

Toplam satışların gelirleri ise 8.24 milyar dolar olarak açıklandı. Çok ciddi oranda satışlarını arttıran tedarikçi için bu yıl ise tam tersi bir durum gelişmesi ihtimali var. Şöyle ki bu yıl iPhone 13 akıllı telefonlarında Apple’ın kendi modemlerini geliştirmeye başlayacağı söyleniyor.

Qualcomm

Şimdi Apple’ın Mac serisinde Intel’e attığı darbeyi biliyoruz. Mac serisinde Intel yerine kendi geliştirmiş olduğu M1 işlemciye geçen marka, büyük bir değişime de adım atmış oldu. Şimdi iPhone 13 akıllı telefonlarıyla beraber aynı adımın Qualcomm için atılması, işlerin bir anda tersine dönmesi demek olur.

Ünlü tedarikçi 2020 yılını kendi açısından çok iyi kapattı ama Apple’ın geri çekilmesi 2021 yılı için aynı verilerin elde edilememesi demek olur. Bakalım bunun için de süreci takip etmek gerekiyor. Sonuçta Apple’ın tamamen kendi göbeğini kesme gibi bir çabası olduğunu biliyoruz. Fakat bunu ne zaman tam olarak yapacak onu bilemiyoruz.

İLGİLİ HABER:  2018 iPad Pro Yeni Kalemle Beraber Sızdırıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?