USB-C bağlantısı, Apple’ın çok fazla önem verdiği bir bağlantı değil. Rakipleri değerlendiriyoruz, hızlı şarja geçen ve Type C portu girişleri kullanan çok fazla marka var. Apple’ın bu dönüşümü gerçekleştirecek olan firmalardan biri olması beklenen bir durum.

Yeniliklerden neden geri kalsın ki? Fakat konu sürgit oldu. İlk önce iPhone X ile böyle bir karar alınacağını düşünüyorduk. Lightning girişinin önemini kaybedeceği ve USB-C’ye geçiş yapılacağı düşüncemiz var. iPhone X ile başladı bu beklenti. iPhone XS modellerine taşındı. iPhone XR, iPhone 11 gelmedi de gelmedi. Lightning girişi kullanılmaya devam etti.

Bu sefer iddialar iPhone 12 üzerinde yoğunlaşmıştı. İlk raporlar telefonun Lightning yerine USB-C girişi ile geleceğini işaret etmiş ve sevindirici bir haber verilmişti. Yine beklenti içerisine girdik ama yeni bilgiler pek iç açıcı değil.

iPhone 12 Serisi Lightning Bağlantısı Sunacak

Gelen son bilgilere göre telefonda USB-C portu kullanımı olmayacak. Lightning girişinin kullanımı devam edecek. Telefonlarda tasarımsal bir değişiklik yaşanmayacağını da işaret eden bu bilgilere göre USB-C şimdilik unutulacak.

Aynı kaynaklardan gelen bilgilere göre 2021 yılını beklemek gerekecek. 2021 yılında yeni giriş portlarının kullanılmasını bekleyeceğiz ama farklı iddialar da var. Bir başka iddia USB-C portuna hiç geçilmeyeceği yönünde.

Buna göre 2021 yılında gelecek iPhone 13 akıllı telefonlarında iki bağlantı da olmayacak. Giriş için Smart Connector kullanılacak. Smart Connector beklentileri tamamen değiştirebilir.

iPhone 12 USB-C

Farklı şarj cihazları, farklı aksesuar destekleri ve daha birçok değişiklik yolda olabilir. Bunları görmek için 1 sene daha bekleyeceğiz ama şu bilgiler arasındaki iPhone 12 ile bu yönde bir değişim yine gelmeyecek.

Şunu da anlamamak lazım. Type C bağlantısının gelmemesi, hızlı şarj için sınırlı desteğin olacağını göstermez. 18W değerinin daha üzerinde hızlı şarj desteği olmasını yine bekliyoruz. Bu konuda görüşlerimiz değişmedi. Raporlarda da bunun dışında bir beklenti ya da iddia yok. Yine hızlı şarj kullanılacak ve bu sefer değeri daha yüksek olacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?