iPhone 12 Alınır mı? Beklemeye Değer mi?

0
2570
iPhone 12 alınır mı

iPhone 12 alınır mı ya da beklemeye değer bir telefon mu karar veremeyen birçok kullanıcı var. Hele ki hedefinizde yeni bir iPhone modeli varsa, işte o zaman kararsız kalabiliyorsunuz.

Kendini kanıtlamış ve şu an satışta olan iPhone 11 modelleri var. Bunun yanında henüz ülkemize girmemiş ama en güncel olan iPhone 12 serisi var. Anlayacağınız kafanız bir hayli karışabilir ve kararsız kalabilirsiniz. Böyle bir kararsızlık yaşıyorsanız, gelin hep beraber bir değerlendirme yapalım.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 İncelemesi – Tüm Detaylarıyla

iPhone 12 Alınır mı?

Soru cevap şeklinde ilerlemeye çalışacağım. İlk sorumuz tabii ki bu yeni seri alınır mı sorusu olacak. Birkaç seridir şuna çok alıştık. Telefonlar tanıtılıyor ama ne tasarım kısmında ne de kamera kısmında çok büyük değişiklikler olmuyor. Değişiklikler daha sınırlı kalıyor hatta tasarım hiç değişmiyordu. Peki yeni modelde ne oldu?

Tasarım Değişimi

İşte iPhone 12 bu monotonluğa son veren seri oldu. Önce telefonların tasarımı değişti. Tamam ön yüz ve arka yüz aynı ama, kasa farklı. Daha düz ve bir tık daha ince bir kasa ile düz çerçeveler çok daha şık bir görüntü sunuyor ve alışılmışlığın dışına çıkılmasını sağlıyor. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bu sizin kararınız ama bana göre tasarım karar verme konusunda +1 puan olarak haneye yazılıyor.

iPhone 12 alınır mı

Teknik Değerlendirelim

İkinci kısım teknik olarak telefonların nasıl değiştiği. Dedik ya eski serilerde teknik değişim çok fazla olsa da kullanıcı bunu pek fark etmiyordu. Yani değişim çok işe yaramıyor gibi gözüküyordu. iPhone 12 bu konuda da fark yaratıyor.

5 nm üretim sürecinden geçen A14 Bionic işlemci, daha yüksek RAM miktarı ve daha yetenekli ekranlar. Bu kez farkı hissedecek şekilde bir değişime adım atılmış durumda. Özellikle işlemcinin kamera üzerinde etkisini net olarak görüyorsunuz.

Bunu ancak kullandığınız zaman anlayacaksınız ama gerçek anlamda performans farkı var. Daha iyisi olabilirdi ve RAM miktarı biraz daha artırılabilirdi ama şu haliyle bile telefonlar tam bir performans serisi olmuş diyebiliriz. Benim için bu kısımda ana donanım çatısı altında toplayabileceğimiz kısım ve +1 puan da buradan alınıyor.

iPhone 12 alınır mı

Kamera için Ne Diyoruz?

Geçelim bir sonraki kısma yani kameralara. iPhone 12 alınır mı derken herkesin aklının köşesinde bir soru işareti var. Kameralar değişti mi? Artık telefon daha iyi çekim kalitesi sunuyor mu? Bunu anlamamız için en iyi yol incelemelere bakmak ve Apple değerlendirmelerini okumak. Sizin için hazırladığımız detaylı incelemeye bakarak daha rahat karar verebilirsiniz ama ben bir özet geçeceğim.

iPhone XS ile iPhone 11 arasında kamera konusunda çok tatmin edici bir fark yoktu. Evet fark vardı ama tatmin edici bir seviyede değildi. iPhone 12 serisi öyle değil. Telefonda öyle 5 kamera yok. Yine 2 kamera var ama bazı yetenekler eklenmiş ki bunlar kesin bir çizgi ile ayrılıyor.

%27 oranında iyileştirilmiş olan gece çekim özelliği, geliştirilmiş ekstra geniş açılı kamera özelliği, Dolby Vision formatında kayıt imkanı, selfie kamerasında geliştirilmiş gece modu, Portre modlarında güncelleme, yeni işlemci ile görüntü işleme konusunda çok daha iyi bir seri ve daha fazlası.

Kameralar artık daha yetenekli ve iPhone 11 modeline göre fark edilecek düzeyde daha iyi. Bana soracak olursanız ben kamera kısmına da +1 veriyorum ve diğer özelliklere geçiyorum.

iPhone 12 alınır mı

Depolama Alanı Bildiğiniz Gibi

iPhone 12 konusunda karar verirken dikkat edeceğiniz bir başka nokta depolama alanı. Telefonda depolama alanına önem veriyorsanız, bu seride sizin için değişen bir şey olmayacak.

İLGİLİ HABER:  iPhone iMessage İçin Yeni Reklam Filmi

Yine 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama seçenekleri var. Arttırılabilir olan hafıza yine yok. Depolama alanı sizin için önemli ise o zaman burada telefona bir -1 verelim ve devam edelim.

Pil Durumuna Ne Diyoruz?

Bir sonraki kısım telefonun pil kapasitesi. Pro modelini ayrı tutacağım. Pro modelinde pil kapasitesi düşüyor. Aslında iPhone 12 modelinde de pil kapasitesi düşüyor ve bu iPhone 12 alınır mı sorusunun cevabını olumsuz yönde etkiliyor. Telefonda 2800 mAh civarlarında netlik kazanmayan bir batarya kapasitesi var.

Apple batarya süresi için iyi konuşuyor ama artık bu kapasitelerin artması gerekiyor. Biraz daha batarya kapasitesi yükseltilse ve telefonun biraz daha uzun süre dayanması sağlansa bu kötü bir adım olmaz. Şimdilik batarya kapasitesi çok tatmin edici değil.

Pil testlerinden sonra bu kapasite ile nasıl bir performans sunulduğunu göreceğiz ama şimdilik memnun değiliz. Bunun için pil kısmında da -1 vereceğim. Ama dediğim gibi bu sadece kağıt üzerinde ezbere verilmiş olan bir seçim olacak. Ayrıca MagSafe teknolojisini ve hızlandırılmış olan kablosuz şarj teknolojisini hesaba katmıyorum.

iPhone 12 alınır mı

5G Desteği!

Geçelim bir diğer konuya ki o da 5G desteği. Apple 5G desteği üzerinde çok durdu. Telefonları bayağı bir övdü ve bağlantı hızlarının maksimum seviyeye çıktığını söyledi. Bu güzel bir gelişme ama bizi pek etkilemeyen bir gelişme.

Ülkemizde 5G kullanımının yaygınlaşması zaman alacaktır. Bunun için şu an alacağınız telefonun 5G desteklemesi çok bir anlam ifade etmiyor. Bu konuda çekimser kalıyoruz. Nötr oy veriyoruz.

Dayanıklılık

Kesinlikle iPhone 12 çok daha dayanıklı olan bir akıllı telefon. Ekranda kullanılan o seramik kalkan artısı, telefonu canavara çevirmiş. Düşme testlerine bakma fırsatımız oldu ve değerlendirdik.

Bırakın telefonu 2 metreden düşürmeyi 5 metreden aşağı bıraktığınız zaman, ekrana en ufak bir zarar gelmiyor. Sadece arka kapak kısmında bir çatlama oluşuyor o da yükseklik arttığı zaman. Telefon dayanıklılık konusunda 10 üzerinden 10 alır. Bunun için biz de +1 puanımızı hemen veriyoruz.

iPhone 12 incelemesi

İşletim Sistemi

Sadece belirtmek için karşılaştırmaya aldığımız bir özellik. Aslında bakarsanız iPhone 8 modeli bile iOS 14 alıyor. Yani işletim sistemi değerlendirme dışında kalıyor. Şöyle diyelim bunu saymıyoruz. 🙂

Fiyat Ne Durumda?

İşte geldik asıl noktaya. Fiyat belli değil. iPhone 12 alınır mı sorusunu kim sorsa önce fiyat durumunu öğrenmek istiyor. Henüz Apple bunu açıklamadı ama tahminler 9 binin üzerinde rakamların olacağı yönünde. Burada net bir şey diyemiyoruz ama iPhone 11 modeli ucuz mu derseniz o da değil.

iPhone 12 Beklemeye Değer mi?

Şimdi hemen bir değerlendirme yapalım. Ne puan verdik bakalım.

  • Tasarım: +1
  • Teknik özellik: +1
  • Kamera: +1
  • Dayanıklılık: +1
  • Depolama Alanı: -1
  • Pil kapasitesi: -1

Puana baktığınız zaman iPhone 12 alınır sonucu çıkıyor. Burada belirleyici unsur fiyat ve çıkış tarihi. Benim sizlere önerim yeni bir iPhone alacaksanız ve üst segment düşünüyorsanız 12 serisini bekleyin. Arada çok büyük fiyat farkı olmazsa en yenisini almak bu artılar düşünüldüğü zaman daha iyi olacak.

İkinci bir durum iPhone 11 modelleri bile tercih edilecek olsa, iPhone 12 modelini beklemek lazım. iPhone 12 geldiği zaman, 11 serisinin fiyatlarında bir düşüş yaşanabilir. Bunu unutmamak gerekiyor. Tabii ki bu bizim önerimiz. Yine karar sizin. 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?