2019 iPhone modelleri için sızıntı haberlerine alışmaya başladık. Yeni akıllı telefonların özelliklerinin neler olacağı ve söz konusu akıllı telefonlarda yer alacak tasarım detaylarının neler olacağı çok uzun bir süredir merak ediliyor. Ardı ardına gelen detaylar ise bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Son olarak iPhone 11 R modeli için yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

iPhone XR modelinin yeni versiyonu olarak adlandırılan iPhone 11 R modelinin tasarımının nasıl olacağı ve bazı teknik özellikleri de ortaya çıkmış durumda. Şimdiden beklenen tasarımdan ve sistem özelliklerinden daha detaylı bahsedelim. Bakalım iPhone 11 R modeliyle ne gibi özellikler karşımıza çıkacak? Beklentilerimiz neler?

iPhone 11 R İsimlendirmesi Nasıl Olacak?

Yeni akıllı telefonların tasarım beklentilerine geçmecen önce, bu model için düşünülen isimlerden söz edelim. Apple’ın yeni modeller için sunacağı isimlendirmenin biraz daha farklı olması bekleniyor. Ana modelimiz iPhone XR. Yenilenmiş seride 2019 iPhone XR gibi bir isim kullanılması beklenmiyor.

iPhone 11 R

İsmin serinin niteliğini bozmaması açısından iPhone XIR şeklinde olabileceği ya da iPhone 11 R şeklinde olabileceği düşüncesi var. Kuo Ming Chi tarafından paylaşılan bilgilerde de bu yönde bir eğilim olduğunu görmekteyiz.

iPhone 11 R Tasarımı Nasıl Olacak?

Hemen tasarım kısmından başlayalım. Ana hatlarıyla yeni akıllı telefonların tasarımı ortaya çıkmış durumda. Apple tarafından resmi bir paylaşım yok ancak iPhone 11 R akıllı telefonlarının tasarım kısmında nasıl bir çizgiye sahip olacağı neredeyse ortaya çıkmış durumda.

iPhone 11 R

Tasarıma arka kısımdan başlayalım. Arka kısımda tek arka kameranın öne çıktığı bir telefon görmüştük. Daha geniş bir kamera yüzeyine sahip olan tek arka kamera, cam kaplamayla beraber bir hayli dikkat çekici bir görüntü sunulmasını sağlamıştı.

Yeni modelde de aynı tasarımın korunması bekleniyordu. Ancak kamera kısmında değişiklikler olacağı ortaya çıktı. iPhone XR modelinde herhangi bir kamera alanına yer verilmemişti.

Kamera arka kısımda dikkat çekici bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Geniş lensler kullanılan akıllı telefonun yeni modelinde ise özel bir kamera alanının kullanılacağı belirtiliyor.

iPhone 11 R

Özel kamera alanının içerisinde iki adet kamera bulunacak. Lensler ilk modelde olduğu gibi geniş olacak. Arka kısımda üst üste sıralanmış olan çift arka kamera göreceğiz ancak bu kez kameraların ve flaş ışığının kare şeklinde bir kamera alanı içerisinde kullanıldığını görmek mümkün olacak. Kamera kısmında kullanılan tasarım çok daha dikkat çekici olacak.

Bunun nedeni üst üste çift kameranın lenslerinin de oldukça geniş olacak olması. Tıpkı ana modelde olduğu gibi lensler kısmında da geniş bir yapıya yer verilmesi, çift kameranın en az 3 kamera kurulumu kadar alan kaplamasına da neden olacak. Bunun dışında arka kapağın yine cam kaplama olduğunu göreceğiz.

iPhone 11 R

Cam kaplama arka yüzeyin değişmeyecek olması, ana hatlarıyla tasarımın korunacağı anlamına geliyor. Yeni akıllı telefonların ön kısmına geçtiğimiz zaman ise yine çentik alanı bizi karşılayacak.

Çentik alanının genişliği konusunda herhangi bir fark söz konusu olmayacak. En azından sızdırılan görsellerde yer alan detaylar bu şekilde. Tasarım kısmında çok önemli farklar beklemiyoruz.

iPhone 11 R

Teknik Özellikler İçin Beklentilerimiz Nasıl?

Tasarımdan söz ettik. Bu modelin tasarımında kamera dışında çok farklı bir yapının sunulması beklenen bir durum değil. Sadece kamera alanında önemli değişiklikler görmek mümkün olacak gibi duruyor.

Fakat teknik durumda aynı şey geçerli olmayacak. Teknik özellikler için iPhone 11 R modelinin önemli değişimlerle karşımıza gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle değişiklikleri başlık başlık olarak inceleyeceğiz.

iPhone 11 R

İşlemciler

İşlemci kısmında en önemli değişiklik yeni nesle geçiş yapılması olacak. İşlemciler A13 serisiyle değiştirilecek. iPhone XR modelinde de uygun fiyatlı bir seri sunulmasına karşın işlemciler kısmında A12 serisi kullanımı devam etmişti.

Telefon iPhone XS modellerine göre daha aşağıda bir seri olarak gösterilmişti ancak işlemciler değiştirilmemişti. Aynı durumun iPhone 11 R modelinde de geçerli olması bekleniyor.

iPhone 11 R

Yine bu modelde de A13 işlemcilerinin kullanıldığını görmek mümkün olacak. Güncellenmiş 7 nm üretim sürecinden geçecek olan işlemcilerin hız değerinin ne olacağı konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Bunun için bir süre daha beklemek ve yeni modelin tanıtımının yapıldığını görmek gerekecek. Muhtemelen her sene olduğu gibi işlemcilerin yine yeni akıllı telefon tanıtımlarıyla beraber yapıldığını göreceğiz. 7 nm üretim sürecinin güncellendiği işlemcileri de merakla bekliyoruz.

WİFİ Teknolojisi Değişiyor

Apple konusunda yaptığı paylaşımlarla öne çıkan ünlü analist Kuo tarafından gelen bilgilere göre WİFİ kısmında da artık yeni nesle geçiş yapılacak. Artık WİFİ 6 teknolojisinin desteklendiğini göreceğiz.

iPhone 11 R

RAM Bellek Kısmı

Ram kısmında da bir güncelleme yapıldığını görmek mümkün olacak. 3 GB RAM bellek kullanılan iPhone XR akıllı telefonlarından farklı olarak bu modelde 4 GB RAM bellek miktarına yer verileceği düşünülüyor. RAM miktarını düşük tutması nedeniyle eleştirilen Apple’ın bu modelle beraber biraz olsun durumu tersine çevirme gibi bir amacı olduğu düşünülüyor.

iPhone 11 R

Özellikle iPhone XI modellerinde kullanılan RAM bellek miktarının biraz daha yüksek olduğunu görmek mümkün olacak.

RAM kısmında yapılacak olan güncellemenin depolama alanına pek etki etmesi ise beklenen bir durum değil. Muhtemelen yine aynı depolama alanı seçenekleri sunulacak. Bu kısımda da bir fark söz konusu olmayacak gibi duruyor.

Kamera Teknolojisi Nasıl Olacak?

Kamera kısmına gelince, arka kameralar kısmında pek bir değişiklik beklenmiyor. Arka kamera kısmında 12 MP değerinde kamera kullanımı devam edecek. Çift arka kameranın kullanıldığı arka kapak üzerinde 12 MP değerinde iki kameranın karşımıza çıkması muhtemel gibi duruyor. Bunun dışında ön kamera kısmında ise değişiklikler olacağı bilgisi var.

7 MP değerinde ana ön kameranın teknolojisinin değişeceği biliniyor. Bu modelde 12 MP ön kamera kullanılmasını bekliyoruz. 12 MP değerinde ön kameranın özelliklerinin neler olacağı ise çok net değil.

iPhone 11 R

Face ID kısmında değişen özellikler karşımıza çıkacak ancak bunun nasıl bir farklılık oluşturacağı konusu hala net değil. Belki de çok önemli sürprizlerin geldiğini görmek mümkün olacak.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ekrandan parmak izi sensörü sisteminin bu modelde de kullanıma devam ettiğini görmek mümkün olacak. Ekranın her tarafından parmak izi kullanımının mümkün olacağından söz ediliyor.

Aynı teknolojinin iPhone XI akıllı telefonlarında da yer alması beklentisi var. Ekrandan parmak izi okuma teknolojisinin nasıl bir fark yaratacağı konusunda şimdilik yorum yapmak zor gibi duruyor. Özellikle bir bölgeden değil, tüm ekran üzerinden parmak izi ölçümü yapılabilecek olması büyük bir avantaj olacak gibi duruyor.

iPhone 11 R

Ekran Değişecek Mi?

Ekranın değişip değişmeyeceği konusu tam olarak bir soru işareti. Şimdiye kadar yapılan paylaşımlarda OLED ekrana geçiş yapılacağı ve OLED ekransız model kalmayacağı yönündeydi.

iPhone 11 R

Fakat bazı kaynaklar tarafından son yapılan paylaşımlarda LCD ekran kullanımının devam edebileceğini ortaya koydu. Özellikle ekran donanımının LCD panellerde daha net bir şekilde kullanılabileceği ve bu modelin fiyatını aşağı çekecek bir oynama olarak gösterilebileceği de belirtiliyor.

Peki ya Renkler Ne Olacak?

Teknik özelliklerden ve genel olarak tasarımdan söz ettik. Burada bir kısımdan daha söz etmek, hatta bu kısma özel bir parantez açmak gerekiyor. iPhone XR akıllı telefonları, çok uzun bir süre sonra Apple’ın sunduğu renkli seri olarak ün kazanmıştı.

Hatta bu modelin yüksek satış rakamlarına ulaşmasında da renklerin artısının oldukça fazla olduğu konusunda bilgiler paylaşılmıştı. iPhone 11 R modelinde de aynı şekilde renkli tasarımın devam edip etmeyeceği merak ediliyordu.

iPhone 11 R

Beklenen açıklama yine Apple analistleri tarafından geldi. Son tedarikçi raporlarına göre bu modelde de yine ilgi çeken renkli tasarım kullanılmaya devam edecek.

Herhangi bir değişiklik olmayacağını söylemek ise yanlış olur. Telefonların yine renkli seçeneklerinin sunulacağı ancak bu kez renkli modeller için sunulan renk seçeneklerinde değişiklikler olacağı belirtiliyor.

2 rengin yerini yeşil gibi daha dikkat çekici renkler alacak. Fakat yine aynı şekilde renkli kasa kullanımının devam ettiğini görmek mümkün olacak. Bu kısımda bir değişiklik olmasını beklemiyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?