iPhone 11 Pro’da Güvenlik Açığı Çıktı

0
130
iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro veri gizliliği konusunda Apple’ın kriterlerine uyan akıllı telefonlardan bir tanesi olarak biliniyor. Hatta Apple son dönemde bu konuya daha fazla özen göstermeye başladı. Firma sürekli olarak yeni bir düzenleme ile kullanıcıların verilerini güvenlik altına alıyor. Bir yandan da kullanıcıların takip edilmesi engelleniyor.

Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs tarafından yapılan son açıklama ise bu durumda bir değişiklik olduğunu göstermekte. Yapılan açıklamaya göre iPhone 11 Pro güvenlik açığı barındırıyor. Hatta konuya ilişkin detaylar da paylaşılmış durumda.

iPhone 11 Pro Güvenlik Açığı Sorunu

Sorun, kullanıcıların konum bilgilerinin paylaşılması kısmında karşımıza çıkıyor. Aslında kullanıcılar konum hizmetlerini devre dışı bıraktıkları zaman, uygulamaların konum bilgilerinize erişmesi söz konusu olmuyor. Fakat iPhone 11 Pro güvenlik açığının bu kısımda bir soruna neden olduğu ortaya çıktı.

Buna göre kullanıcılar konum verilerini kapatmış olsa bile periyodik olarak GPS modülüne ping gönderimi yapılıyor. Bu sayede konum hizmetleri kapatılmış olsa bile belli başlı uygulamaların kullanıcıların konum verilerine erişmeye devam ettiği ortaya çıktı.

iPhone 11 Pro

Üstelik testlerin en güncel iOS sürümü üzerinde yapıldığı da açıklandı. iPhone 11 Pro iOS 13.2.3 sürümünde yer aldığı belirtilen güvenlik açığının, istemediğiniz uygulamaların konum bilgilerinize erişmesine ve konumunuzun takip edilmesine neden olduğunu öğrenildi.

Bu açıktan etkilenmemek ve istemediğiniz uygulamaların konum bilginize erişmesini engellemek için tek yapmanız gereken ise iPhone 11 Pro konum servislerini ayarlardan tamamen kapatmak. Bu durumda hiçbir uygulama konum servisine ulaşamıyor. Konuya ilişkin Apple’ın bilgilendirildiğini de belirtelim. Herhangi bir güncelleme gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple’dan WİFİ Güvenlik Güncellemesi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?