iPhone 11 Pro, Google Pixel 3, Galaxy Note 10 ve Huawei P30 Pro Kamera Karşılaştırması

0
157
kamera karşılaştırma

Akıllı telefonlarda kameraların önemi günden güne artış gösteriyor. Artık telefon seçerken kameraların ne kadar başarılı olduğuna da bakıyoruz. Markalarda bunun farkında olacak ki akıllı telefon özelliklerinde ilk olarak kameralara odaklanıyor. Çoklu kamera kullanımlarının yaygınlaşmasıyla beraber tam bir savaş haline dönen alanda, amiral gemisi akıllı telefonların bir adım öne çıktığını görüyoruz. Amiral gemisi serilerinde daha başarılı kameralara sahip olan akıllı telefonların çok daha fazla tercih edildiğini görüyoruz.

Yarış son amiral gemisi akıllı telefonlarında iyiden iyiye kızıştı. Peki, son akıllı telefon modellerinde kim daha önde? Amiral gemisi akıllı telefon modellerinde iPhone 11 Pro, Google Pixel 3, Huawei P30 Pro ve Samsung Galaxy Note 10 modellerini ele alacağız. Bakalım Telefonların kameralarında kim daha başarılı çekim sunuyor.

Gün Işığı Performans Değerleri

İlk testler, gün ışığı altında yapılan çekimlerde yapılıyor. Gün ışığında yapılan çekimlerde genel olarak her 4 telefonun da başarılı sonuçlar ortaya koyduğu görülüyor. iPhone 11 Pro çok daha doğal görüntüler oluşturulmasını sağlıyor. Beyaz dengesi ve renklerin parlaklığı oldukça başarılı. Ayrıca burada portre modunun artısını da görüyoruz. Portre modu sayesinde, nesne çok daha net bir hale getiriliyor.

iPhone 11 Pro modelinden sonra dikkat çeken model ise Note 10 akıllı telefonları. Bu modelde de kontrast dengesinin ve renk doygunluğunun dikkat çekecek kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Ayrıca Note modelinde HDR modunun artısını da net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Pixel 3 akıllı telefonlarında ise rakiplerine göre çok daha doğal bir çekim sunulduğunu görüyoruz. iPhone 11 Pro modeline benzer bir şekilde renklerin ve beyaz dengesinin oldukça başarılı bir hale getirildiğini net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Ayrıca resimlerin içerisinde yer alan gölgelerin konumunu da korunuyor ve bu şekilde görüntülerin ayrıntılarının en iyi şekilde seçilmesi sağlanıyor. Sadece bu modelde biraz daha parlak sahneler sunulması, yani sahnelerin ışığının arttırılması gerekiyor.

P30 Pro akıllı telefonlarına baktığımız zaman renk ve doygunluk konusunda Note 10 modeline benzer değerlerin sunulduğunu görüyoruz. Bazı görsellerde aşırı kırmızı renk dikkat çekiyor olsa da P30 Pro modeli için de genel olarak gün ışığı çekim kalitesi başarılı. Beyaz dengesi ve kenar yumuşaklıkları da oldukça başarılı.

Gün ışığında telefonların ortaya koyduğu performans bu şekilde. Genel olarak 4 akıllı telefon modelinin de başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Fakat gün ışığı altında çekim kalitesi konusunda Pixel 3 akıllı telefonlarının ve iPhone 11 Pro akıllı telefonlarının biraz daha öne çıktığını söylemek gerekiyor.

Geniş Açı Gün Işığı

Geniş açılı çekimlerde performansların nasıl olduğuna bakalım. Bu noktada söz konusu akıllı telefonların 3 modeli öne çıkıyor. Pixel 3 akıllı telefonlarında geniş açılı telefoto lensler yok.

Gün ışığında geniş açılı kameraların performanslarına baktığımız zaman iPhone 11 Pro modelinin öne çıktığını net bir şekilde görüyoruz. Telefonların geniş açılı çekimlerinde çok daha detaylı fotoğrraflar sunduğunu görmek mümkün oluyor. Genel olarak Note 10 modelinin de renk doygunluğu oldukça başarılı ancak Note 10 modelinin geniş açılı lensleri iPhone 11 Pro modelinde olduğu kadar çok ayrıntı göstermiyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone'unuz Kapalıyken Bile Wi-Fi Üzerinden Apple Watch'unuzu Kullanabileceksiniz

P30 Pro modeli ise geniş açı konusunda yine başarılı modellerden bir tanesi. Bu modelde daha çok optik zoom öne çıkıyor. Ekstra optik zoom kameraların size benzersiz bir yakınlaştırma performansını sunmasını sağlıyor. Gün ışığında da rakiplere göre daha çok zoom yapılabiliyor. Bu yönüyle iPhone 11 Pro modeline rakip olabilecek bir telefon söz konusu. Renk ve beyaz dengesine baktığımız zaman ise yine Note 10 akıllı telefonlarının seviyesinde bir telefon görüyoruz.

Genel bir geniş açı değerlendirmesi yaptığımız zaman, iPhone 11 Pro modelinin öne çıktığını görmek mümkün oluyor. Fakat 3 modelin de genel olarak başarılı olduğunu ve P30 Pro modelinin kafa kafaya olduğunu da eklemiş olalım.

Düşük Işık

Belki de en çok merak edilen test düşük ışık testi. Akıllı telefonların düşük ışıkta ortaya koyduğu performans genel olarak başarılı değil. Üreticiler bunun farkında olacak ki akıllı telefonlara sürekli olarak yeni bir mod ekleniyor. Gece modu da bunlardan birisi. Çok uzun bir süre sonra Apple’ın yeni akıllı telefonları olan iPhone 11 Pro modellerinde de gece modu kullanılmıştı. Haliyle bu modelde de düşük ışıkta daha yüksek performans sunulması sağlandı.

İlk olarak iPhone 11 Pro modelinin performans değerlerine baktığımız zaman, çok net bir şekilde çekilmiş fotoğrafları görüyoruz. Bir yandan sahne tam olarak yansıtılıyor ve detaylar atlanmıyor bir yandan ise renklerin korunması sağlanıyor.

Açıkçası gece modunun önemli bir artısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gün ışığı altında çekilen görseller kadar net görseller elde edilmiş değil ancak yine de gece çekimleri için gerçekten başarılı sonuçlar sunulmuş diyebiliriz.

Gece modunda aynı başarı Pixel 3 akıllı telefonlarında karşımıza çıkıyor. Night Sight özelliği sayesinde Pixel 3 akıllı telefonları beklenen değerlerden daha iyi çekimler ortaya koyabiliyor. Açıkçası söz konusu akıllı telefonların iPhone 11 Pro modelini bile geride bırakabilecek kadar başarısı var.

Aynı şeyleri Note 10 için söylemek mümkün değil. Note 10 yine düşük ışık altında çekim yapabiliyor ancak iPhone 11 Pro ya da Pixel 3 akıllı telefonları kadar net çekimler yapamıyor. Detaylarda ciddi anlamda bir eksiklik olduğunu söylemek gerekiyor.

Son olarak P30 Pro modelinden söz edelim. P30 Pro modelinde de yine gece modu öne çıkıyor fakat bu modelde de aynı başarının elde edilmediğini belirtelim. Yine bu modelde de gece modunda detayların biraz daha düştüğünü ve telefonların tamamen net bir şekilde çekim yapmadığını görüyoruz.

Genel olarak gece çekimlerinde de Pixel 3 akıllı telefonları ve iPhone 11 Pro modellerinin başarılı olduğunu söylemek lazım. Tabii ki 4 modelde oldukça başarılı bir kamera deneyimi sunuyor ancak gece modunda iPhone 11 Pro daha başarılı.

Kameralarda Kim Kazanıyor?

Değerlendirmeye bakacak olursak, yeni akıllı telefonlar içerisinde kamerası en çok dikkat çeken model iPhone 11 Pro modeli. Genel olarak kamera performansının çok daha başarılı olduğunu gördüğümüz akıllı telefonların Pixel 3 modeliyle kıyaslanabileceğini söylemek yanlış olmaz. Pixel 3 modelinde telefoto kameralarının olmaması, Apple’ın yeni akıllı telefonlarını biraz daha öne çıkarıyor.

Note 10 ve Huawei P30 Pro modellerinin gün ışığında çekim kalitesinin de yine diğer modellerle hemen hemen aynı olduğunu da ekleyelim. Dediğimiz gibi 4 modelde de genel olarak başarılı bir performans ortaya konulmuş durumda.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?