iPhone 11 Pro Fiyatlarına Zam Gelebilir

0
275
iPhone 11 Pro

ABD ile Çin arasında yaşanan ekonomik savaş, son boyuta geldi. ABD, Çin’in en büyük teknoloji devlerinden biri olan Huawei firmasına bir ambargo uyguladı ve firmayı kara listeye aldı. ABD yasaları gereğince ABD firmaları ile Huawei ortaklığı askıya alındı. Markanın Google servislerini kullanamamasıyla sonuçlanan olaydan sonra iki ülke arasındaki ekonomik savaş kızıştı. Bu kez Apple’ın sistemlerinde bir değişiklik olacak gibi duruyor.

iPhone 11 Pro Fiyatları Değişebilir

İşçiliğin ucuz olması nedeniyle üretimlerinde Çin’i tercih eden Apple, ABD tarafından alınan kararlar sonrasında üretimini ABD içerisine taşımak gibi zorunluluklarla karşı karşıya kalmıştı. Bu konuda da adımlar atan Apple, için şimdilerde ise yeni bir tehdit var. ABD ile Çin arasındaki yeni ticaret anlaşması gereğince bazı üretimlerde ise durumun değişmesinin söz konusu olacağı söyleniyor.

Yeni karar alınacak ve anlaşmaya onay verilecek olursa, Apple’ın üretim maliyetleri doğrudan artacak. Çünkü firmanın Çin’de üretim yaptırmasına karşın yeni ödemeler yapması gerekecek. Maliyet hesabı yapıldığı zaman iPhone 11 Pro modellerine 150 dolar gibi bir zam geleceği ortaya çıktı.

iPhone 11 Pro

Burada Apple’ın ise iki farklı seçeneği olacağı söyleniyor. İlk seçenekte Apple’ın doğrudan 150 dolar zammı kullanıcılara yansıtması söz konusu olacak. Bu durumda markanın satışlarının %6 ile %8 oranında düşmesi bekleniyor.

Satışların düşmesi yerine Apple’ın kendi kârından fedakarlık etmesi durumunda ise kazancın %4 oranında düşmesi söz konusu olacak. Firmanın hangi karara imza atacağı bilinmez ama bu yönde bir düzenleme yapılmasıyla beraber yılbaşından sonra iPhone 11 Pro fiyatlarının artabileceği düşünülüyor. Konuya ilişkin Apple’ın resmi bir duyuru ya da açıklama yapmasını beklemek lazım.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here