iPhone 11 İncelemesi – Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

0
371

6 ayı aşkın bir süredir merakla beklenen iPhone 11 akıllı telefonlarının tanıtımı yapıldı. Ay başında tanıtımı yapılan yeni serinin özellikleri beğeni topladı. Tasarım kısmında bazı sorunları olduğu bilinen akıllı telefonun genel performans değerlerinin başarılı olduğunu da söylemek gerekiyor. Tanıtımının üzerinden 20 gün geçmesinden sonra yeni seri akıllı telefonların testleri de tamamlandı. Dilerseniz iPhone 11 özellikleri konusunda detaylardan söz edelim. Bakalım yeni seri akıllı telefonların özellikleri neler? Apple bu kez başarılı bir model sunabildi mi?

iPhone 11 Tasarımı

Yeni akıllı telefonların tasarımını ele almak gerekiyor. Aslında çok fazla değişen bir nokta yok. Yine de telefonların tasarımını ayrıca ele almamız gerekiyor. Telefonun ana hatlarıyla tasarımının değişiklik göstermediğini belirtmiştik. Bu modelde çentik alanının öne çıktığı bir tasarım kullanılmış durumda. Çentik alanının hemen hemen aynı oranda kullanıldığını da eklemek gerekiyor.

iPhone 11
iPhone 11

Yani telefonlara önden baktığınız zaman iPhone XR akıllı telefonlarının aynısını görüyorsunuz. Arka kısma baktığımız zaman ise değişiklikler karşımıza çıkıyor. Eski modelde tek arka kamera kullanılmıştı. Eski modelde kullanılan tek arka kamera, yine köşeye konumlandırılmıştı. Telefonların bu kez çift arka kamera ile geldiğini görüyoruz.

iPhone 11

Üst üste sıralı olan çift arka kamera kullanılmış durumda. Kamera alanının ise bir kare şeklinde sunulduğunu görmek mümkün oluyor. Kare şeklinde kamera alanında bir de flaş ışığının kullanıldığını belirtelim. Flaş ışığının yerleşiminde simetrik bir yapı var. İki kamera üst üste ve bu kameraların hemen orta kısmında flaş ışığının sunulduğunu görüyoruz.

Genel tasarımın çok farklı olmadığını tekrar hatırlatmış olalım. Tasarım kısmında ölçüleri de paylaşalım. Ayrıca unutmadan iPhone 11 tasarımı kısmında dikkat edilecek olan son noktanın kullanılan malzeme olduğunu da belirtelim. Diğer modellerde çelik çerçeveler var. Bu modelde ise geçen seneki seride olduğu gibi alüminyum çerçeveler kullanılıyor.

Ölçüler: 150.9 mm X 75.7 mm X 8.3 mm

Ağırlık: 194 gram

Renk Seçenekleri: Yeşil, Beyaz, Mor, Kırmızı, Siyah, Sarı

Gövde Malzemesi Çerçeveler: Alüminyum

Gövde Malzemesi Kapak: Cam

iPhone 11 Ekran Özellikleri

Tasarım kısmını geride bırakmamızın ardından iPhone 11 ekran özellikleri kısmından söz edelim. iPhone son iki senedir ekran kısmında başarılı akıllı telefonlar sunuyor. iPhone XS modellerinde kullanılan OLED panellerle markanın kendisini kanıtladığını görmüştük.

iPhone XS modellerinde OLED ekran sunulmuş ancak iPhone XR akıllı telefonlarında LCD ekran devam etmişti. Liquid Retina ekran olarak açıklanan ekran genel olarak oldukça başarılı bir görüntü deneyimi sunmuştu.

Aynı durum iPhone 11 akıllı telefonları için de geçerli oldu. iPhone 11 Pro modellerinde OLED ekran kullanılmasına karşın, iPhone 11 modelinde yine LCD ekran kullanılıyor. Ekranlar yine Liquid Retina ekranlar olarak açıklandı. IPS LCD ekranda sunulan boyut 6.1 inç olarak açıklandı.

828 X 1792 piksel çözünürlük değerinin sunulduğu iPhone 11 akıllı telefonlarının ekranlarında 326 PPi piksel yoğunluk değeri de bulunuyor. Yine True Tone ekran teknolojisi, DCI-P3 renk uzayı desteği, 625 nit parlaklık değerleri sunuluyor. Açıkçası bu değerlerde başarılı bir ekran deneyiminin öne çıkmasını sağlamakta.

Söz konusu akıllı telefonların ekran gövde oranının %78.31 olduğunu da ekleyelim. Genel olarak ekran değerlendirmelerine bakacak olursak, iPhone 11 akıllı telefonları oldukça başarılı bulundu.

Testlerde de yeni seri akıllı telefonların yüksek derecelendirmeleri elde ettiğini gördük. Ayrıca bu modelin ekran teknolojisinde 3D Touch yerine yeni bir sistem kullanılıyor. Bağlamsal menüler ve kestirmeler sunulması için Haptic Touch özelliğinin kullanıldığını görüyoruz.

iPhone 11 Teknik Özellikler

Her ne kadar performans testi sonuçlarında ve değerlendirmelerde bazı rakiplerin gerisinde kalmış olsa da iPhone 11 akıllı telefonlarının teknik özellikleri de oldukça başarılı. Telefonların teknik özellikler kısmında ilk dikkat çeken bölümü işlemciler. Zaten fark yaratan kısım da işlemciler. Bu modelde işlemci serisini yenileyen Apple, 7 nm üretim teknolojisinin güncellenmiş versiyonuyla üretilmiş olan A13 işlemcilerini sundu.

Toplamda 6 çekirdekli olan işlemciler, A12 serisine göre %20 oranında daha başarılı bir model oldu. Transistör sayısının 8.5 milyona çıkarıldığı işlemciler, 2.66 GHz hız değeri sunuyor. Yine çekirdeklerin 4+2 şeklinde kümelendiğini görüyoruz.

Apple A13 Bionic

2 çekirdek performans odaklı olarak sunulan çekirdekler. Bu çekirdeklerde 2.66 GHz hız değerine kadar çıkış yapıldığı görülüyor. Diğer 4 çekirdek ise verimlilik odaklı olarak öne çıkan çekirdekler. Bu çekirdekler kısmında yapılan yenileme sonrasında da eski modele göre %40 oranında enerji tasarrufu sunulduğu açıklandı.

İşlemcilerin başarı gösterdiği kısımlardan birisi de yeni akıllı telefonların yapay zeka bölüm. Neural Engine bölümünde de bir yenilime çalışması yapan markanın, 8 çekirdekli yapay zeka bölümü sunduğunu görüyoruz. Geçen sene tanıtılan A12 işlemcilerine göre 6 kat daha başarılı olduğu açıklanan yapay zeka bölümünün, fotoğraf kısmında artısı oldukça fazla.

Özellikle 4K 60 Fps çekimlerde çok daha iyi sonuçlar sunulması sağlanıyor. Bunda işlemcilerin önemi çok büyük. 60 FPS kare hızında yüksek çözünürlüklü görüntülerin anında işlenmesi sağlanıyor. Bu da telefonun kameralarında sunulan çekim kalitesinin beklenenin çok daha üzerine çıkmasını sağlayan detaylardan biri oluyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12'nin Tanıtılacağı İkinci Etkinliğin Tarihi Sızdı

RAM Bellek

Yeni akıllı telefonlarda sır gibi saklanan RAM miktarı, iFixit ekibi tarafından yapılan testler sonrasında ortaya çıktı. Apple her zaman olduğu gibi bu model için de RAM miktarlarını açıklamamıştı. Sadece ana model için değil, diğer seriler için de RAM miktarı kesin olarak açıklanmadı.

Bu noktada markanın 4 GB RAM kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Takiplerin 12 GB RAM miktarına kadar çıktığını düşünecek olursak, Apple bu konuda çok geri gibi gözüküyor. Fakat söz konusu akıllı telefonlarda yer alan optimizasyonla beraber RAM’lerden istenen performans alınabiliyor.

Apple A13 Bionic

Pil Kapasitesi

Yine Apple tarafında açıklanmayan iPhone 11 özellikleri arasında yer alan detaylardan birisi de pil kapasitesi oldu. Bu modelde geçen seneden farklı bir pile yer verilmedi. Kapasite de hemen hemen aynı. Telefonun içerisinde 3046 mAh değerinde bataryalar bulunuyor.

Açıkçası batarya kapasitesinin çok bir fark sunmamasına karşın iOS 13 optimizasyonunu unutmamak gerekiyor. Eski iPhone modellerinde pil sorunlarına neden oluyor ve istenen pil dayanma süreleri elde edilemiyor olsa da bu modelde pil tüketimi optimize edilmiş durumda.

En azından Apple’ın tanıtım sırasında yaptığı açıklama bu yönde olmuştu. Marka iOS 13 işletim sistemi ile iPhone 11 akıllı telefonlarının pil dayanma sürelerinin maksimuma çıkarıldığını belirtmişti. Bir gün boyunca telefonun pilinin dayanabildiği açıklaması yapılmıştı.

iPhone 11 Kamera Özellikleri

Gelelim en çok konuşulan kısma, yani kameralar kısmına. Her üç akıllı telefon modeli için de kamera özellikleri dikkat çekici olmuştu. Yeni akıllı telefon modelleri içerisinde kamerası biraz daha düşük kalan modelde iPhone 11 akıllı telefonları oldu. Geçen sene tek bir kamera kullanılan akıllı telefonların yeni versiyonunda çift arka kamera var.

Telefonların arka kamerası kısmında 12 MP değerinde f/1.8 diyafram açıklık değeri bulunan bir ana kamera var. 4K 60 FPS çekim desteği bulunan kamerada bu kez gece modu bulunacak. Açıkçası ilk testlere göre gece modu performansı da oldukça başarılı.

İkinci kamera kısmında ise yine 12 MP değerinde f/2.4 diyafram açıklık değeri sunuluyor. Bu kameranın da ekstra geniş açı kamera sunuluyor.

Kameranın Özellikleri ise Şöyle:

 • Gece modu
 • Otomatik Ayarlamalar
 • Fotoğraflar için yeni nesil Akıllı HDR
 • Fotoğraflar ve Live Photo’lar için geniş renk yelpazesiyle çekim
 • Gelişmiş kırmızı göz düzeltme
 • Otomatik görüntü stabilizasyonu
 • Seri çekim modu
 • Fotoğraflara konum bilgisi ekleme
 • Çekilebilen görüntü biçimleri: HEIF ve JPEG
 • 2 kat optik uzaklaştırma; 5 kata kadar dijital zoom
 • Gelişmiş bokeh efektine ve Derinlik Denetimi’ne sahip Portre modu
 • Altı efektli (Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono, High-Key Mono) Portre Işığı
 • Optik görüntü stabilizasyonu (Geniş)
 • Beş bileşenli lens (Ultra Geniş); altı bileşenli lens (Geniş)
 • Yavaş Senkron özelliğine sahip daha parlak True Tone Flash
 • Panorama (63 MP’e kadar)
 • %100 Focus Pixels (Geniş)

iPhone 11

Ön Kamera

Telefonların ön kamerası kısmında ise yenilenmiş bir seri karşımıza çıkacak. Her sene 7 MP TrueDepht kamera kullanan Apple, bu kez 12 MP değerinde f/2.2 diyafram açıklığı bulunan bir kamera kullanıyor. Güncellenmiş olan ön kamera kısmında 4K çekim yapılabiliyor. Açıkçası kameranın başarılı olduğunu ekleyelim.

iPhone 11 Pro Max

Ön Kamera Özellikleri ise Şöyle:

 • Saniyede 120 kare 1080p ağır çekim video desteği
 • Fotoğraflar için yeni nesil Akıllı HDR
 • Saniyede 30 kare video kaydı için genişletilmiş dinamik aralık
 • Sinematik video stabilizasyonu (4K, 1080p ve 720p)
 • Fotoğraflar ve Live Photo’lar için geniş renk yelpazesiyle çekim
 • Retina Flash
 • Otomatik görüntü stabilizasyonu
 • Seri çekim modu
 • Gelişmiş bokeh efektine ve Derinlik Denetimi’ne sahip Portre modu
 • Altı efektli (Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono, High-Key Mono) Portre Işığı
 • Animoji ve Memoji
 • Saniyede 24, 30 veya 60 kare 4K video kaydı
 • Saniyede 30 veya 60 kare 1080p HD video kaydı

iPhone 11

Dayanıklılık Nasıl?

Gelelim telefonların dayanıklılığına. Telefonların bu sene dayanıklılık konusunda da güncellendiğini belirtelim. Yeni akıllı telefonlar ön ve arka camlarında çift iyon değişimi ile güçlendirilmiş olan camlarla geliyor.

Ayrıca suya ve toza karşı dayanıklılık da geliştirilmiş. Yine IP68 sertifikasına sahip olan akıllı telefonların 2 metreye kadar suya dayanıklı olduğunu görüyoruz. iPhone 11 özellikleri içerisinde aslında en çok dikkat çeken kısım burası olmuştu. Telefonların dayanıklılığı bir tık daha artırılmış gibi gözüküyor.

iPhone 11

Ekstra Özellikler

Yeni akıllı telefonların ekstra olarak söz edeceğimiz özellikleri arasında en çok dikkat çeken hızlı şarj olacak. Bu modelde 18W hızlı şarj sunuluyor. Fakat telefonların hızlı şarj desteği için adaptör almanız gerekecek. iPhone 11 Pro modellerinde kutudan çıkan adaptör, bu modelde kutudan çıkmıyor. Harici olarak satın alınması gerekiyor.

Fiyat

Yeni akıllı telefonların fiyatları açıklanmadı. iPhone 11 fiyatı ülkemiz için belli değil. Fakat telefonun yurt dışı fiyatı açıklandı. Buna göre yeni seri akıllı telefonların fiyatı 699 dolar. iPhone 11 Türkiye fiyatının da 10 bin TL civarında olması bekleniyor.

iPhone 11 modeli için özellikler bu şekilde. Yeni akıllı telefonların ülkemizde ne zaman satışa çıkacağını bilemiyoruz. Ülkemiz satışlarının başlamasının ardından daha fazla bilgi paylaşımı yapabileceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?