Apple U1 çipi cihazın kendisine yakın cihazlara göre kesin pozisyonunu tespit etme görevi görür. Bu, konum servisleriniz kapalı olsa dahi konum bilgisinin iPhone’unuz tarafından izlenmesine neden olur. Siz bu izleme meselesinden rahatsızsanız iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max üzerindeki U1 çipini kapatabilirsiniz.

U1 çipini kapatmadan önce ne işe yaradığına dair bazı bilgileri bilmeniz gerekiyor.

Apple U1 çipi ne yapıyor?

U1 çipi mekansal farkındalık ve gelişmiş konum için ultra geniş band adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Apple; bu teknoloji için evinizdeki GPS diyor.  Bu özelliğin kullanıldığı işlerden birisi AirDrop.  Cihazınızın yakınındaki diğer cihazları anlamak için daha iyi referans geliştirilmiş oluyor. Bu çip Wi-fi ve Bluetooth bağlantısında da kullanılıyor.

U1 çipi aslında iPhone’da yalnız değil. W1 çipi, H1 çipi, T2 güvenlik çipi gibi birçok çip iPhone’larda iş yapıyor.

Apple U1 Cipini neden kapatalım?

Konunun başında da bahsettiğimiz gibi ilk gerekçe güvenlik. Konum servisleriniz kapalı olsa dahi izleniyorsunuz. Bunu ilk olarak 2019 Aralık ayında güvenlik uzmanı Brian Krebs yazmıştı.

Apple’ın U1 çipi hakkında açıklaması

Apple ‘We do not see any actual security implications – güvenlikle ilgili gerçek bir etki görmüyoruz’ şeklinde bir açıklama yapmıştı. Yine de IOS 13.3.1 güncellemesi ile Apple U1 çipini kapatmak için bir seçenek sundu. Hatta 9to5Mac de yayınlanan bir yazıda da Apple’ın UWB çipinin (U1) dünya genelinde onaylanmadığı yazılıyordu. Geçenlerde ZDNet raporunda da bazıl ülkelerde UWB çipinin aktif olmadığı şeklinde bir rapor yayınlandı. Bu ülkeler: İran, Arjantin, Rusya ve Endonezya.

Tüm bu bilgilerden sonra U1 çipini kapatmaya karar verdiyseniz aşağıdaki işlemleri yapmalısınız:

Apple U1 Cipi nasıl kapatılır? ( iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max)

Adım #1. iPhone 11, 11 Pro, veya 11 Pro Max cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Sonrasında Yenilenmiş Su Tahliye Özelliği Geliyor

Adım #2. Güvenlik –> Konum servisleri kısmına gelin.

Adım #3. Alt kısımda yer alan sistem servisleri kısmına dokunun.

Adım #4. Ağ & Kablosuz kısmını pasif yapın.

Bu kadar.

Eğer bu işlemin sonunda Bluetooth, Airdrop ve Wireless bağlantılarda sorun yaşarsanız bu ayarı tersine çevirebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?