WWDC 2019 kapsamında Apple’ın yeni yazılımları ardı ardına görücüye çıkmaya devam ediyor. Zaten beklenen yazılımlar biliniyordu ancak etkinlik kapsamında bazı sürpriz yeniliklerde otaya çıkmadı değil. Bunlardan birisi de iPadOS yazılımı oldu. iOS işletim sisteminden ayrılacak olan iPadOS işletim sisteminin detaylarına ve yeniliklerine bakalım.

iPadOS İşletim Sistemi Neler Sunuyor?

iPadOS işletim sistemiyle beraber gelen ilk büyük yenilik, doğrudan çoklu görev pencerelerinin kullanıma girmesi oldu. Çoklu pencereleri destekleyecek olan yeni işletim sistemi, aynı uygulamanın birden çok penceresini açık olarak kullanmanıza izin verecek.

Bunun dışında pencerelerin istenen konuma sabitlenebildiğini de görmek mümkün olacak. Pencereler arasında geçiş için sadece alt kısımda yer alan ana görev çubuğunu kullanmak mümkün olacak.

iPadOS

Ana görev çubuğu, doğrudan pencereler arasındaki geçişlerinde sunulmasını sağlayacak. Ayrıca bu çubuğu çoklu görevler arasında geçiş için kullanmak da mümkün olacak. Kullanımın genel olarak oldukça kolaylaştırıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

SD Kartlar ve USB Bellekler için Destek

iPadOS ile hem SD kartlar için hem de USB bellekler için resmi olarak destek gelmiş oldu. Yeni sürüm için desteğin açıklanmasının ardından, yedekleme konusunda da yeni bir döneme girildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle taşıma işlemleri sırasında yaşanan sorunların ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

iPadOS

Fare Desteği ve Yeni Dock Menüsü

iPadOS, iPad modellerini bir bilgisayar serisine taşıyor. İlk olarak modellere fare kullanımının artısı geliyor. Artık iPad modellerinde doğrudan fare desteği bulunacak. Bunun dışında Dock menüsü benzer bir menü karşımıza çıkıyor be bu menüye de Siri sanal asistanının eklendiğini görüyoruz.

Çok daha işlevsel bir kullanıma yer verecek olan yeni menü, iPad için Siri dönemini de başlatmış olacak. Bununla beraber kullandığınız uygulamaları ya da açık konumda olan uygulamaları da sürükle bırak yöntemiyle menüye taşımanız mümkün oluyor.

iPadOS

Çoklu görevler ve uygulamalar arasında geçişler sunan yeni menünün genel kullanımı da oldukça kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Tüm bu artılarla beraber iPadOS yakın bir zamanda kullanıma başlayacak. Yeni işletim sisteminin kullanımı ve desteklediği modeller için açıklamaları bekliyoruz.

Notlar Yenilendi

iPadOS işletim sistemiyle beraber notlar kısmında da yenilikler yapıldı. Tüm yazılı içerikler ve notlar için tek parmakla yazma özelliği kullanıma girmiş oldu. Yazı ya da not içerisinde herhangi bir kelime ya da cümlenin yanına imleci getirdiğiniz zaman mini bir Pop-up klavye açılıyor ve bu klavyeyi standart klavye özelliklerinde olduğu gibi kullanabiliyorsunuz.

iPadOS

Safari Yenilendi

Safari için masaüstü işletim sistemlerinin gücünde arama özelliği kullanıma girdi. Safari performansı iPadOS işletim sistemi için bir hayli geliştirildi. Tüm klavye kısayollarının da iPad modellerine eklendiğini görmek mümkün oldu.

iPadOS

Apple Pencil Daha Yetenekli

iPadOS işletim sisteminin getirdiği bir başka artı ise akıllı kalem kısmında karşımıza çıkıyor. Apple pencil için sunulan 20 milisaniye tepkime süresinin 9 milisaniye gibi çok iddialı bir değere indirildiği görüldü.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?