iPadOS 13.5.5 ile Gelecek Sürpriz Özellik

0
1081
iPadOS 13.5.5

iOS 13.5.5 versiyonu ile gelecek yeniliklerden birini tespit etmiştik. Kodlarla paket aboneliği sisteminin geleceği tespit edilmişti. Paket aboneliği için biz de sizlere bilgi paylaşımı yaptık. Bu sefer konumuz biraz daha farklı. Bu sefer iPadOS 13.5.5 kodları araştırıldı ve farklı bir değişiklik daha bulundu.

9to5Mac ekibinin kodlarla yaptığı çalışma sonrasında belirlenen yeni özellik her iPad kullanıcısı için geçerli olmayacak. Bu özellik daha çok Apple’ın yeni klavyesi olan Magıc Keyboard’u tercih eden kullanıcıları ilgilendirecek.

iPadOS 13.5.5 Klavye Kısayollarını Kullanıma Sokacak

Yeni güncelleme yayınlandığı zaman, tabletlere klavye kısayolları eklenecek. Klavye kısayolları iPad modellerinde kullanılamıyor. Yeni klavyeyi tercih etseniz bile, bazı ayarlamaları yapmak için dokunmatik ekranı kullanmanız gerekiyor.

Fakat Apple tam olarak laptop kullanımına ulaşmak istiyor. Bunun için akıllı klavyelerin yetenekleri arttırılacak. Artık dokunmatik ekrana olan ihtiyaç en aza indirilecek. Bazı kontroller için sadece klavye kısayolları kullanmak yeterli olacak.

Mesela ekran parlaklığını açmak için artık klavye üzerinden kısayolları kullanabileceksiniz. Bunun için donanımsal bir değişiklik yapılması mümkün değil. Zaten satışta olan klavyelere donanımsal olarak ekleme yapmak için serinin değiştirilmesi gerekiyor.

Magic Keyboard 2 çıktığı zaman böyle bir değişiklik yapılabilir. Şu an yazılımsal olarak düzenleme yapılacak. Ekran parlaklığını ayarlama verdiğimiz bir örnekti. Tam olarak hangi klavye kısayollarının geldiğini, geleceğini bilmiyoruz.

Söylentilere göre klavyenin arka ışıklarının açılıp kapatılması, tabletin ses seviyesinin değiştirilmesine kadar birçok ayarı yapabileceğiz. iPadOS 13.5.5 yayınlandığında sistemi daha iyi deneyimleme fırsatına sahip olacağız.

Bakın: iPad’de Magic Keyboard Trackpad Kısayol Hareketleri Neler?

iOS ile iPadOS arasındaki farkın da daha iyi anlaşılması sağlanacak. Yeni güncellemelerde sanki iki sürüm aynı güncellemelermiş gibi davranılıyor. iOS beta yayınlandığında iPad için de geldi gibi yorumlar görüyoruz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Son Bilgiler (28.07.2016)

Fakat artık şunu benimseyelim ki bu iki işletim sistemi sürümü çok benzer ama cihazlar için farklı olarak özelleştirilmiş olan işletim sistemleri sürümü. Klavye kısayolları özelliğinin sadece iPad modelleri için kullanıma girecek olması, bu farkı net olarak anlamamızı sağlayacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?