iPad’de Magic Keyboard Trackpad Kısayol Hareketleri Neler?

0
237

iPad Pro tanıtımından hemen sonra iPad için yeni bir aksesuar görüldü. Çok işlevsel olan yeni bir klavyeli kılıf tanıtıldı. Aksesuarın farklı olmasının nedeni klavyenin hemen alt kısmında bir Trackpad yerleştirilmesi oldu.

iPad deneyimini değiştirecek klavyenin incelemesini paylaşmıştık. Eğer bu klavyeli kılıfı tercih edecekseniz, bir ayrıcalığınız olacak. Trackpad.

İşte bu yazımızda Trackpad konusunda bazı kısayolları paylaşacağız. iPad kullanıcılarının günlük kullanımda işini bir hayli kolaylaştıracak olan kısayollara ve komutlara geçiyorum. Hadi gelin.

Bakın: Apple’ın Magic Keyboard’u gerçekten sihirli mi?

iPad Magic Keyboard TrackPad Kısayolları

Hareketler size karmaşık gelmesi. Çok basit ve işlevselliği biraz daha derinleştiren hareketler. iPad tabletinizde ders çalışırken, projeler üzerinde çalışmalar yaparken ya da sunumlar hazırlarken çok işinize yarayacak kısayollar olduğunu düşünüyorum.

Uygulamaları Arasında Geçiş Yapma

Üç parmağınızı Trackpad üzerinde en alttan yukarı doğru kaydırın ve kısa bir süre bekleyin. Ekranda açık olan uygulamalar görüntülenecek. Uygulamalardan istediğinizi seçebilirsiniz.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Ana Ekrana Dönüş Yapma

Ana ekrana dönmek çok kolaydır. 3 parmağınız ile yukarı doğru kaydırma yapın ve dokunmayı bırakın. Uygulamalar arasında geçiş yaparken parmaklarımızı bir süre tutuyorduk. Bu kez parmaklarımızı tutmayacağız. Sadece 3 parmakla yukarı kaydırma yapıyoruz.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Bildirim Merkezini Açma

Magic Keyboard Trackpad’i üzerinden bildirim merkezine ulaşmak için tek parmak kullanılır. Tam orta kısımda tek parmak ile yukarı kaydırma yapın ve bırakın.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Kontrol Merkezinin Açılması

İmleci sağ üst köşeye taşıyın. Yukarı doğru ittirdiğiniz zaman kontrol merkezi açılacaktır. İsterseniz ortadan hızlı bir şekilde sağ üst tarafa kaydırma yaparak da kontrol merkezini açabilirsiniz.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Zoom Nasıl Yapılır?

Zoom hareketinin yapımı çok basit. Dokunmatik ekran gibi düşünün. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı Trackpad üzerine yerleştirin. Parmağınızı yaklaştırın ya da uzaklaştırarak zoom yapın ya da yakınlaştırmadan çıkın.

İLGİLİ HABER:  iPad Mini 5 RAM bellek Miktarı Belli Oldu

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Widget’lara Erişmek

İki parmağınızı Trackpad üzerine koyu ve sağa doğru kaydırma yapın.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Ekranı Aşağı Yukarı Kaydırma

İki parmağınızla hareketleri yapmanız gerekiyor. İki parmağınızı Trackpad alanına koyun ve yukarı aşağı doğru hareket ettirin.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

Aynı işleme sağa sola doğru yapmanız, ekranı sağa sola doğru kaydırmanızı sağlayacaktır.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

En temel kontrollerle iPad Pro Magic Keyboard Trackpad kullanımlarından söz ettik. Sizin de bildiğiniz kısayollar elbet vardır. Yorumları görelim. 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?