iPad ve Apple Pencil ile Çizim Yapmayı Öğrenme

0
601
iPad ve Apple Pencil ile Çizim

iPad, birçok yönden üstün bir tablet serisi. Sadece son seriyi değerlendirdiğimiz zaman bile bilgisayarları aratmayacak bir teknolojinin sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hemen genel kullanım açısından hem de yetenekleri açısından iPad modellerinin fark yarattığı bir gerçek. Tüm özellikler ve ayrıcalıklı sistemler bir yana, iPad modellerinin en büyük ayrıcalıklarından birisi de çizim desteği ayrıcalığı. Bir grafik tablet kadar hatta profesyonel bir çizim aracı kadar başarılı derecede çizim imkanı sunan iPad, bunun için özel olarak Apple Pencil aksesuarlarıyla güçlendirilmiş durumda.

Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan 2018 iPad Pro modeliyle beraber gelen Apple Pencil 2 akıllı kalemlerinden sonra ise çizim konusu biraz daha öne çıktı. Bu yazımızda da iPad serisinin çizim ayrıcalığından söz edeceğiz. iPad ile Apple Pencil uyumunu kullanarak nasıl çizim yapabileceğimizden söz edelim.

Nasıl Çizim Yapabileceğinizi Öğrenerek Başlayın

Apple Pencil ve iPad serisinin sunduğu uyumu ele alacağız ancak önce çizim kısmından söze başlamak gerekiyor. Bu alanda mutlaka bir beceriniz olması gerekiyor. Yani iPad’i bir kağıt ve Apple Pencil akıllı kalemlerini de bir kurşun kalem olarak düşündüğünüz zaman, kağıda çizim yapabilmeniz gerekiyor.

iPad ve Apple Pencil ile Çizim

Mantık çok fazla değişmiyor. Bu nedenle çizime merakınız var ve bu konuda yeteneğinizi arttırmak istiyorsanız, ilk olarak kaynaklardan yararlanmayı deneyin. Özellikle YouTube üzerinde bu konuda birçok kaynak bulabilirsiniz.

Bunun dışında ShadowDraw, How To Draw gibi uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarda nasıl çizim yapılacağı konusunda belli başlı bilgileri sunuyor. Yine uygulamalar dışında Drawspace gibi web sitelerinden de yararlanarak çizim yeteneklerinizi arttırabilirsiniz. Çizim yeteneklerinizi arttırmanız durumunda bir sonraki aşamadan söz edebiliriz.

Ellerinizi Rahatça Kullanın

iPad ile Apple Pencil akıllı kalemleri kullanarak çizim yaparken, dikkat edeceğiniz ilk nokta kullanım rahatlığı. Diğer birçok tabletten farklı olarak iPad, el algılama özelliğine sahip. Apple Pencil ile çizim yaparken avuç içi modu sayesinde tablet elinizi algılayabiliyor.

iPad ve Apple Pencil ile Çizim

Yani elinizi ekrana koysanız bile sadece kalem algılanıyor. Bir nevi çizim moduna geçilmiş oluyor. Dediğimiz gibi iPad’i bir kağıt ve Apple Pencil akıllı kalemlerini ise kurşun kalem olarak kullanın. Ekrana dokunma konusunda rahat davranabilirsiniz. Zaten tabletin gerçek anlamda çizim ayrıcalığı sunmasını sağlayan önemli nedenlerden birisi de bu.

İLGİLİ HABER:  iPhone, iPad ve Apple Watch ile iOS10 + watchOS 3 Home Kit Denemesi

Kalem Basıncını Test Edin

İyi bir çizim için kalemi ve tableti iyi tanımanız gerekiyor. Apple Pencil ucunda her türlü çizim ve yazma için anında tepki veren plastik bir uç bulunuyor. Ekrana uyguladığını basınca göre çizim de değişiklik gösteriyor. Bu basınç sistemini iyi tanımanız gerekiyor. Nerede, basıncı ne kadar arttıracağınız çizim için önemli. Bu konuda deneyim kazanmak için birkaç farklı test çizimi yapabilirsiniz.

Kenarlar İle Gölgelendirmeler

Apple Pencil akıllı kalemlerinde çizim sadece uç nokta ile yapılmıyor. Daha doğrusu, ekrana doğrudan temas eden uç nokta dışında, uç noktanın koni yanları da tepki veriyor. Tam uç noktanın kenar bölümlerinde yer alan koni kısımlarla gölgelendirmeler vermeniz mümkün oluyor. Farklı çizim uygulamalarında farklı tepkiler veren bu kısım, çizimde kullanacağınız gölgelendirme efektleri için en sık kullanacağını özellik.

iPad ve Apple Pencil ile Çizim

Destek Kılıfları Kullanabilirsiniz

Son olarak iyi bir çizim için kalemi tam anlamıyla kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Elinizden sürekli kayan kalemler, hem can sıkıcı hem de çizimi bozacak oynamalara neden oluyor. Özellikle 1.nesil Apple Pencil akıllı kalemlerinde kullanılan tam silindi yapı, bu konuda dezavantaj oluşturmakta.

İkinci nesil kalemlerde ise kalemin bir tarafının düz kullanılması, sorunun çözümü için önemli bir adım olarak gösterilebilir. Bu konuda en büyük yardımcınız ise kılıflar olacak. Özellikle birinci nesil kalemler için destekleyici, kaydırmak kılıfları tercih edebilirisiniz.

Uygulamalardan Yararlanın

Unutmadan uygulamalara da dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. İyi bir çizim uygulaması en büyük yardımcınız olacak. Bu kısımda daha önce paylaştığımız çizim uygulamaları yazımızı kontrol edebilirsiniz.

Bakınız: Apple Pencil ile Çizim için en iyi uygulamalar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?