iPad Pro
iPad Pro

Yeni iPhone modelleri için olduğu gibi yeni iPad modelleri içinde konsept çalışmaları gelmeye devam ediyor. Face ID kullanacak bir iPad modeli olarak uzun süredir konuşulan yeni iPad modeli için son olarak ise yeni bir konsept çalışması yayınlandı. Tablet modelinin özelliklerini ortaya çıkardığı gibi bu seri için beklentileri de ortaya çıkaran yeni konsept çalışmasıyla beraber yeni iPad Pro modeli için beklentilerin arttığını da söylemek gerekiyor.

Konsept çalışmasında vurgulanan ilk detayın ise yeni tasarım olduğunu ekleyelim. Çalışmaya göre iPad Pro modelinde çok daha geniş bir ekran kullanılacak. Yeni modelde sadece ince bir çerçeve alanı göreceğiz. Diğer serilerden farklı olarak gelmesi beklenen iPad Pro tablet serinin aynı zamanda Face ID teknolojisiyle beraber de gelmesi beklentiler arasında.

iPad Pro Nasıl Bir Model Olacak?

Kasa boyutu kısmında ise çok önemli bir değişiklik beklenmediğini ekleyelim. Konsept çalışmasına göre yeni seri 10.5 inç modelle aynı kasayı kullanacak. 10.5 inçlik bir kasanın yanında çerçevesiz ekran kullanılması nedeniyle ekranların 11.9 inçlik bir boyuta sahip olduğunu görüyoruz. Kısacası kasa aynı kalmış olsa da ekran büyüyecek.

Ekran kısmında Face ID için özel bir alanın sunulmadığını da ekleyelim. Konsept çalışmasında Face ID kullanılacağı yönünde bilgiler var ancak tasarımda bunun için özel bir alanın ayrılmadığını ekleyelim. Bunun açıklamasında da ikinci nesil TrueDepth kamerasından söz ediliyor. Ön kamera bölümünde bulunan alanın yeni teknoloji için yeterli olacağı ve bu teknolojinin yüz tanıma sisteminin çok daha uzak mesafelerden çalışabileceğini de ekleyelim.

iPad Pro

Çalışmada dikkat çeken bir başka detayın ise menü tuşu olduğunu görüyoruz. Buna göre yeni modellerde menü tuşunun kullanılmadığı görülüyor. Sadece ekrandan oluşan çerçevesiz bir tasarım söz konusu gibi gözüküyor.

Teknik kısımda ise A12 işlemcilerinin kullanılacağı yönünde bilgiler veriliyor. Yeni iPhone modellerinde kullanılacak olan A12 işlemcilerinin bu seride de karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Yeni işlemcilerin iPad Pro modelinde de fark yaratmasını bekliyoruz. Kamera kısmında ise iPhone X akıllı telefonlarında gördüğümüz kamera dizilimi karşımıza çıkacak.

iPad Pro

Çift arka kamera kullanılacak ve kameralar 12 MP + 12 MP olacak. Bunun dışında tablet serisinin arka yüzeyinde de cam kullanıldığını görüyoruz. Arka kısımda kullanılan cam sayesinde tabletlerin kablosuz şarj desteğinin bulunacağından söz ediliyor.

Konsept çalışmasında ortaya çıkan bu detayların doğruluğunun kesin olmadığını da bir kez daha belirtelim. Yani beklentiler bu şekilde olsa da yeni iPad Pro tanıtımından sonra yine beklentilerin çok dışında bir teknoloji görebiliriz. Bunlar için Apple’ın yapacağı tanıtımı takip etmek gerekecek. Şimdilik yeni serinin ne zaman tanıtılacağı konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmış değil. Muhtemelen yeni iPhone modellerinin tanıtımı sırasında tablet modeli içinde bazı detaylar ortaya çıkmış olacak.

İlginizi Çekebilir: A12 İşlemcilerinin Üretimi Hız Kazandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?