iPad Pro 2020, Apple’ın en yeni ve en iddialı tablet modeli olmayı başardı. Gerek kamera özellikleri gerekse de teknik özellikler konusunda iddialı bir seri olan yeni nesil tablet modellerinin fiyatlarından ve bu serinin özelliklerinden söz edelim.

İşe tasarımdan söz ederek başlamak gerekiyor. Tasarım kısmında nasıl değişiklikler var ve en önemlisi tabletin kalınlığı ne kadar? Detaylı olarak bakalım.

iPad Pro 2020 Tasarımı

Tasarım kısmında eski seri ile karşılaştırıldığı zaman yine benzer bir seri söz konusu. Apple 2018 modelinde çerçeveleri bir hayli inceltmişti. Çerçeveler daha ince bir seri ve uçtan uca ekran modeli sunulmuştu. Yine bu modelde de ekran tasarımı kısmında herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Yine çerçeveleri ince uçtan uca bir ekran kullanılması söz konusu oldu.

Yine alüminyum malzemenin kullanıldığı seride köşe kısımlarında tamamen kare şeklinde bir tasarıma yer verilmiş durumda. iPhone 5s modellerinde olduğu gibi biraz daha net köşelerin sunulduğu görülmekte.

Bunun dışında arka kısımda tek değişen bölümün kamera alanı olduğunu da ekleyelim. Kamera alanı kısmında kare şeklinde bir alan kullanılmış durumda. Kare şeklinde kamera alanı içerisinde iki adet geniş açılı kamera var ve buna ek olarak bir de LiDAR tarayıcı bulunuyor. LiDAR tarayıcının üçüncü bir kamera olarak görüntülenebileceğini de ekleyelim.

Hoparlör kısmında da genel olarak 4 hoparlör kullanıldığını ekleyelim. Üst kısımda 2 adet ve alt kısımda 2 adet hoparlör kullanıldığını görüyoruz. Üst kısımda yer alan hoparlörün yanında bir mikrofon bulunduğunu ve yine yan kısımda manyetik bağlantı alanı kullanıldığını da ekleyelim. Ses açma ve kapama tuşlarının ve güç tuşlarının da yerinin değişmediğini belirtelim.

11 inç Ölçüleri: 247.6 mm uzunluk X 178.5 mm genişlik X 5.9 mm kalınlık / Ağırlık: 473 gram

12.9 inç Ölçüleri: 280.6 mm uzunluk X 214,9 mm genişlik X 5.9 mm kalınlık / Ağırlık: 641 gram

Renkler: Uzay Grisi, Gümüş

iPad Pro 2020 Ekranı

Yeni tablet modellerinin ekran kısmında da eski serileri yansıtan bir modele yer verildiğini görüyoruz. Yine başarılı bir ekran sistemi var ve yine görüntü kalitesi oldukça yüksek.

11 inç modelde Sıvı Retina ekran kullanımı devam ediyor. Bu modelin çözünürlük değeri 2388 X 1668 piksel çözünürlük değerinde. LED arkadan aydınlatmanın sunulduğu ekranın IPS paneli sayesinde yansıtmasız bir yüzey sunduğunu da belirtmiş olalım.

Bu çözünürlük değeriyle beraber ekranın elde etmiş olduğu piksel yoğunluk değeri ise 264 PPi olarak açıklandı. Sadece bu değer bile ekranın görüntü kalitesini göstermiş durumda. Bunun dışında ekranda 120 Hz yenileme hızı sunan ProMotion.

Üstelik bu kısımda akıllı bir kontrol sistemi sunuluyor. Akıllı kontrol sistemi sayesinde oyunlarda ya da video izleme durumlarından ekranın yenileme hızı 120 Hz olurken, mesela web sitelerinde gezerken 120 Hz yenileme hızına çıkılmıyor.

Bu şekilde hem pil tasarrufu sağlanıyor hem de en iyi görüntü kalitesinin sunulması sağlanmakta. 600 nit parlaklık değeri ve True Tone desteği de bulunan ekranların 12.9 inçlik versiyonda ise 2732 X 2048 piksel çözünürlük değeri sunulmuş olduğunu da ekleyelim.

Yine bu ekranda da PPi değerinin değişmediğini ekleyelim. Yine 264 PPİ piksel yoğunluk değeri elde edilmiş durumda. Yine bu ekranda da True Tone teknolojisi destekleniyor ve 600 nit parlaklık değerine yer veriliyor. Ekran kısmında dikkat çeken tek farkın boyut olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İLGİLİ HABER:  En iyi 10 Cydia Reposu - iOS 9.2- iOS 9.3.3 jailbreak için

iPad Pro 2020 Teknik Detaylar

Teknik özellikleri dikkat çeken serinin bu alanda en çok öne çıkan özelliği işlemcileri oldu. Serinin içerisinde yer alan işlemciler kısa süre önce güncellenmiş olan işlemciler oldu. 2018 yılında piyasaya sürülen modellerde A12X Bionic işlemcileri kullanılmıştı. Fakat bu seride güncelleme yapıldı ve işlemci kısmında bir düzenleme kullanıma sunuldu.

Artık A12Z Bionic işlemcilerinin kullanıldığını görüyoruz. 8 çekirdekli bir işlemci olan yeni seri, şu ana kadar iPad modellerinde kullanılmış olan en iddialı işlemciler olarak duyuruldu. 8 adet CPU çekirdeğinin dışında bu modelde 8 adet GPU çekirdeği de bulunuyor.

Bu da yeni serinin 4K video düzenlemelerinden 3D model tasarlamalarına kadar birçok görevi gerçekleştirmesini sağlıyor.

Sinir Motoru

iPad Pro 2020 içerisinde yer alan yeni seri işlemcilerin içerisinde bir de sinir motoru bölümü bulunmakta. Bu bölümde saniyede 5 trilyon işlem gerçekleştirilmesi mümkün olarak açıklandı. Yenilenmiş olan işlemciler Face ID, arttırılmış gerçeklik bölümü gibi görevlerde yer alıyor. Bu da Apple’ın yeni seride farkını ortaya koyduğunu göstermekte. Tümleşik M12 yardımcı işlemcisinin de yine bu seride öne çıkan kısım olduğunu ekleyelim.

İşlemci dışında RAM kısmında da bir güncelleme söz konusu. Eski seride 4 GB RAM miktarına yer verilmişti. Fakat 4 GB RAM bu seride değiştirildi. Yeni seride 6 GB RAM miktarına yer verilmekte. 6 GB RAM miktarının yanında depolama alanı seçenekleri ise 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB olarak açıklandı. Maksimum olarak 1 TB depolama alanına yer verilmekte.

iPad Pro 2020 Kameraları

Kameralar kısmında da iddialı olan seride çift arka kameraya geçiş yapılmış durumda. Bu seride kullanılan kameraların ilki 12 MP f/1.8 diyafram açıklık değeri bulunan geniş açılı kameralar oldu. İkinci kamera kısmında ise 10 MP f/2.4 diyafram açıklığında 125 derece geniş açılı bir kamera kullanılıyor. Arka kısımda son detayımız ise LiDAR tarayıcılar. LiDAR tarayıcı hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

Bakınız: LiDAR Tarayıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

4K 60 fps çekim yapabilen arka kameraların dışında ön kamera kısmında ise 7 MP tek bir kamera kullanılıyor. 7 MP tek kameranın kullanıldığı seride f/2.2 diyafram açıklığı bulunuyor. Daha önce kullanılan TrueDepth kameranın bu seride de kullanıldığını da eklemiş olalım.

iPad Pro 2020 Fiyatı

 • 11 inç 128 GB WİFİ – 6.399 TL
 • 11 inç 128 GB WİFİ + Cellular – 7.599 TL
 • 11 inç 256 GB WİFİ – 7.149 TL
 • 11 inç 256 GB WİFİ + Cellular – 8.349 TL
 • 11 inç 512 GB WİFİ – 8.649 TL
 • 11 inç 512 GB WİFİ + Cellular – 9.849 TL
 • 11 inç 1 TB WİFİ – 10.149 TL
 • 11 inç 1 TB WİFİ + Cellular – 11.349 TL
 • 12.9 inç 128 GB WİFİ – 7.999 TL
 • 12.9 inç 128 GB WİFİ + Cellular – 9.199 TL
 • 12.9 inç 256 GB WİFİ – 8.749 TL
 • 12.9 inç 256 GB WİFİ + Cellular – 9.949 TL
 • 12.9 inç 512 GB WİFİ – 10.249 TL
 • 12.9 inç 512 GB WİFİ + Cellular – 11.449 TL
 • 12.9 inç 1 TB WİFİ – 11.749 TL
 • 12.9 inç 1 TB WİFİ + Cellular – 12.949 TL

3 YORUMLAR

 1. Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Ipad hakkında hiçbir fikrim yok. Reklamlarda dediği gibi bundan sonraki bilgisayarınız bir bilgisayar değil… Ne kadar doğru? Örneğin Excel Word gibi Windows uygulamaları oluşturmak yada gelen dosyaları açıp değişiklik yaparak bunları Windows’ta olduğu gibi klasör yapısında arşivlemek mümkün mü? Virüs nedeniyle evden çıkamadığımız şu günlerde canlı konferans görüşmeleri için çok kullandığım Zoom uygulaması çalışır mı? Sonuç olarak bu fiyata Macbook Pro dahi alınabilir. Macbook’ta yapıp bunda yapamadığımız ne var? Tek avantajı portatif olması mı ? Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. teşekkürler

  • Atilla bey Word ve excel gibi programlar Wİndows programlarıdır. iOS’da çalışmazlar. Apple’ın kendi kelime işleme ve tablo yapma programları var. Ayrıca wordden onlara ve onlardan worde aktarım mümkün. iPad Pro çok güçlü bir tablet. MacBook’larla ve piyasadaki çoğu pc ile yarışabilir. Ama neticede bir tablet. Macbook, Ultrabook gibi çok ince ve kolay taşınabilir bilgisayarlar piyasada bolca var. Windows programları mutlaka gerekliyse pc almak daha mantıklı. Apple’ın atmosferindeyseniz yani iPhone, Apple Watch vb.. kulanıyorsanız MacBook veya tablet alanında iPad işinizi görecektir. Zoom hepsinde çalışır. Ancak ben olsam iPad ve Macbook arasında seçim yapmam gerekse MacBook seçerdim. Ama Apple’ın diğer cihazlarını kullanmıyorsanız, daha önce Mac kullanmadıysanız size MacBook çok garip gelecektir. PC öneririm.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?