Apple, söz verdiği gibi tablet modellerini yeniledi. Aslında tüm sınıflar yenilenmesi ancak 30 Ekim tarihinde tanıtılan iPad Pro (2018) modeliyle beraber, iPad serisi için de bir dönüm noktası yaşanmış oldu.

Ekranı, tasarımı, donanımı ve aksesuarları olmak üzere her şeyi değişen iPad Pro (2018) modellerinin özelliklerini aktarmıştık. Tanıtım sonrasında aktardığımız özellikler bir yana, bu yazımızda son seri için detaylı bir inceleme yapacağız. Bakalım yeni tablet bizlere neler sunuyor?

iPad Pro (2018) Tasarımı

Tasarım öncelik verilen konu. Dediğimiz gibi iPad Pro (2018) modelinde bir dönüşüm yaşandı. Yeni modelle beraber tasarım kısmında çok önemli yenilikler sunuldu. Artık Touch ID yok. Bu nedenle Home tuşu olarak bildiğimiz tuş da yok. Biz zincirleme olarak devam eden değişim, çerçevelerin kalkmasıyla son buluyor. Yine çerçeveler var fakat bu kez çok daha ince çerçeveler söz konusu. Köşeler biraz daha keskinleştirilmiş durumda.

iPad Pro (2018)

Daha net ve daha ince hatlar dikkat çekiyor. 11 inçlik modelde kasa boyutu hemen hemen 10.5 inçlik modelde olduğu gibi. Kısacası çerçevelerin yeterince inceldiğini ve tasarımın yenilendiğini söylemek yanlış olmaz. Her iki tablet modelinde de %100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanıldığını da belirtelim. Dikkat edilmiyor olsa da önemli bir detay.

Ölçüler

11 inç: 247,6 mm X 178,5 mm X 5.9 mm

12.9 inç: 280,6 mm X 214,9 mm X 5,9 mm

Renkler: Gümüş ve Uzay Grisi

iPad Pro (2018) Ekranı Nasıl?

Tasarım kısmında başlayan değişim, ekran özelliklerinde de karşımıza çıkıyor. İki farklı ekran boyutu sunuluyor ancak ekran teknolojileri aynı. Liquid Retina ekran olarak bilinen ve daha önce iPhone XR modelinde gördüğümüz ekranı kullanan Apple, IPS LCD panel tercihi yapmış.

iPad Pro (2018)

LED arka aydınlatmalı ekranlarda, ProMotion teknolojisi bulunuyor. P3 renk yelpazesine sahip olan ekranın, True Tone teknolojisini desteklediğini ve yansıma önleyici kaplama ile geldiğini de ekleyelim. Yine her iki ekranda da 600 nit parlaklık değeri sabit.

11 inç: 2388 X 1688 piksel çözünürlük 264 PPi

12.9 inç: 2732 X 2048 piksel çözünürlük 264 PPi

iPad Pro (2018) Teknik Donanımı

Yeni serinin en çok konuşulan kısmı, şimdiye kadarki en güçlü Apple işlemcileri oldu. Bu modelle beraber Apple A12 işlemcilerini bir adım öteye taşımakta. A12X bionic işlemcileriyle beraber gelen iPad, bir hayli güçlü. İşlemcide 8 çekirdek CPU bulunuyor ve tek çekirdek performansı eski modele göre %35 daha başarılı. Çoklu çekirdek performansı ise %90 oranında daha başarılı.

iPad Pro (2018)

7 nm üretimin avantajlarının kullanıldığı iPad Pro (2018), 7 çekirdekli bir GPU sistemine de sahip. Bu sayede 2 kat daha hızlı grafik performansı sunulurken, Xbox One X serisine yetişen bir grafik değeri elde edildiğinden söz ediliyor. RAM bellek kısmında ise kesin bir bilgi yok. Yine açıklama yapılmamış olsa da 4 GB RAM bellek kullanıldığını düşünüyoruz. Depolama alanı kısmında seçenekler ise 64 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB.

GeekBench skorları:

iPad Pro (2018)

iPad Pro (2018) Kamerası Nasıl?

iPad Pro (2018) kamerası, iPhone XR modeline benzer bir sistemle geliyor. Yine geniş tek bir arka kamera ve önce yüz tanıma sisteminin kullanıldığı kameralar var. 12 MP değerinde arka kamera, f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip. 5X dijital yaklaştırması bulunan kamera, 5 bileşenli lensleri kullanıyor.

iPad Pro (2018)

Safir kristal lens kapağı, karma kızılötesi filtresi, pozlama denetimi, Smart HDR, OIS, Yerel ton iyileştirme, Focus Pixels otomatik netleme gibi özellikleri bulunan kamera, 60 fps 4K çekim yapabiliyor. Ağır çekim modu gibi modları da bulunan arka kameraya ön kısımda 7 MP değerinde TrueDepth kamera eşlik ediyor. Bu kısımda bir değişiklik söz konusu değil.

iPad Pro (2018) Hoparlör ve Mikrofon

Bu serinin ses kalitesinin 2 kat artırıldığını görüyoruz. Eski modelde kullanılan 2 hoparlöre karşılık bu modelde 4 hoparlör bulunuyor. Mikrofon kısmında ise gürültü engelleme özelliğine sahip 5 adet mikrofon söz kullanılmış.

iPad Pro (2018)

USB Type C

Bağlantı kısmında da bir değişiklik söz konusu. Bu modelle beraber tabletlerde USB Type C bağlantısına geçirildi. 5K çözünürlüğe kadar ekrana desteği, diğer cihazlara bağlantı desteği gibi birçok ayrıcalık gelmiş oldu. Fakat 3,5 mm kulaklık jakı da son buldu.

Pil Durumu

Apple’ın söylemlerine göre yeni modelin pil dayanma süresinde bir değişiklik yok. Yine 10 saat kullanım ömrü sunuluyor.

Apple Pencil 2

iPad Pro (2018) birinci nesil akıllı kalemleri desteklemiyor. Tablet modeliyle beraber tanıtılan Apple Pencil 2 desteği var. Tabletin üzerinde manyetik olarak bağlanan ve şarj olabilen kalem, çok daha yetenekli.  Apple Pencil 2 hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakınız: Apple Pencil 2 hakkında her şey

2018 iPad Pro

Kutu İçeriği

  • iPad Pro (2018)
  • 18 W USB C adaptör
  • USB C şarj kablosu

Fiyatı

Fiyatlar kısmında detaylı açıklamalara yer vermiştik. 11 inç model için 5.899 TL, 12.9 inçlik model için de 7.399 TL başlangıç fiyatları var. Detaylı fiyatlar için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Bakınız: iPad Pro (2018) Tüm Fiyatlar

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?