iPad, iPod veya iPhone Şarj Olmuyor (Nedenleri ve Çözüm Yolları)

2
3601
iPhone Şarj Olmuyor

iPhone, iPad veya iPod’unuzu şarja taktığınızda hiçbir şey olmuyor mu?

Cihazınız bozuk olabilir, kabloda sorun olabilir veya daha ciddi bir sorun sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

Bilmeniz gereken ilk şey, iPhone şarj olmuyor sorununun çok yaygın bir hata olmasıdır. Hatta Apple Store çalışanlarına göre, şarj sorunu en yaygın sorunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu makalede yer verilen iPhone şarj olmuyor sorunu çözüm yolları, aşağıdaki iPhone modelleri için geçerlidir:

 • iPhone X
 • iPhone 8 veya 8 Plus
 • iPhone 7 veya 7 Plus
 • iPhone 6, 6s veya 6 Plus, 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5, 5c veya 5s
 • iPhone 4 veya 4s
 • iPhone 3G veya 3Gs

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Pilden Kaynaklanır mı?

Kullanıcıların düştüğü en büyük yanılgı, şarj sorununun pilden kaynaklandığını düşünmeleri ve gerekmediği halde pillerini değiştirerek boşuna masraf etmeleridir. İnternette Apple ürünlerinin şarj sorunları ile ilgili özensizce yazılmış birçok makalede bahsedilse de iPod, iPad veya iPhone şarj olmuyor sorununun pilden kaynaklanması pek olası değildir. Nedenini açıklayalım.

Cihazınızı güç kablosuna şarj portundan bağlarsınız. Şarj portu, cihazın içindeki pile bağlanan dahili mantık kartına bağlıdır. Başka bir deyişle, güç kablosu ile pil arasında şarj işlemi sırasında görev alan birçok bileşen bulunur. Pil değiştirdiğinizde zincirdeki diğer bileşenlerin tümünü görmezden gelmiş olur ve sorunu çözemezsiniz.

iPhone, iPod ve iPad’in şarj işlemi sırasında birbirleriyle uyumlu şekilde çalışması gereken donanım ve yazılımlara sahip karmaşık cihazlar olduğunu unutmayın. Örneğin, şarj sorunu bir yazılım hatasından kaynaklanıyor olabilir ve pil değiştirmeniz bir yazılım hatasını çözemez. Dolayısıyla, bu makalede yer verdiğimiz tüm çözüm yollarını denemeden pilinizi değiştirmeyin.

iPad, iPod veya iPhone’unuz Gerçekten Şarj Olmuyor mu?

Cihazınızı şarj kablosuna bağlayın ve güç kaynağına takın. Cihazınızın şarjı tamamen boşsa cihazınız kapalı olacaktır. Cihazınızın açılması için 10-15 dakika şarj olması gerekir. Cihaz bu süre geçtikten sonra açılmıyorsa, bir şarj sorunu yaşadığınızı düşünebilirsiniz.

Hala bir miktar şarjınız varsa, cihazınızı şarja taktığınızda ekranın sağ üst köşesindeki pil göstergesinde yıldırım simgesi görünmesi gerekir. Görünmüyorsa, yine şarj sorunu yaşıyorsunuz demektir.

iPhone’unuz Sıvı ile Temas Etti mi veya Kuvvetli Bir Darbe Aldı mı?

iPhone’unuz yoğun şekilde sıvıya maruz kaldığında, genellikle ilk olarak şarj sorunu görülür. Sıvı, şarj bağlantı noktasında kısa devreye neden olur. iPhone’unuz sıvı temasına uğradıysa, açmadan önce 72 saat boyunca pirinç dolu bir kabın içinde kurutun. Ancak sıvı iPhone’unuza ciddi şekilde zarar verdiyse kurutmanız fayda etmeyebilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Fiziksel hasar veya sıvı hasarı gören bir iPhone’un şarj sorununu bu makaledeki çözüm yolları düzeltmeniz pek olası değildir.

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Nedenleri

Cihazınızın şarj olması için birlikte çalışması gereken 4 bileşen vardır:

 • Güç kaynağı
 • Lightning veya 30-pinli kablo
 • Şarj bağlantı noktası
 • Yazılım (iOS)

İlk 3 madde, herhangi bir fiziksel hasar belirtisi olup olmadığı konusunda kontrol edilebilir. Şarj adaptörü ve kablosu aşınmış görünüyorsa, farklı adaptör ve kablo ile şarj etmeyi denemelisiniz.

Kablo, adaptör ve şarj girişi sağlıklı ve temiz görünüyorsa, sorunun nedeni muhtemelen bir yazılım hatasıdır. Şarj sorunlarının büyük çoğunluğu yazılım hatasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, yazımızın devamında yer verdiğimiz çözüm yollarını mutlaka okumalısınız.

İLGİLİ HABER:  En İyi iOS 13 İpuçları ve Püf Noktaları

Güç Kaynağını Kontrol Edin

iPhone’unuzu şarj etmek için birkaç farklı güç kaynağı kullanabilirsiniz:

 • Duvar prizi
 • Araç şarj aleti
 • Bilgisayar
 • USB girişi olan bir televizyon veya ses sistemi ve daha fazlası

iPhone’unuzu düzgün şekilde şarj etmek için gereken şey temiz, dengeli ve güvenilir bir güç kaynağıdır. Elektrik akımında dengesizlik varsa, iPhone’unuzdaki yazılım cihazınızın zarar görmesini önlemek için şarj işlemini engelleyecektir.

Dolayısıyla, olası bir akım dengesizliğine karşı iPhone’unuzu şarj etmeye çalıştığınız güç kaynağını değiştirerek denemelisiniz. Örneğin, şarj için bilgisayarınızın USB girişini kullanıyorsanız, şarj kablosunu farklı bir USB girişine takabilir veya duvar prizini deneyebilirsiniz.

Lightning veya 30-pinli USB Kabloyu Kontrol Edin

iPhone’unuzla birlikte gelen USB kablosunu görsel olarak inceleyin. Yeni iPhone’lar lightning kablo kullanırken, eski iPhone’lar (iPhone 5’den önceki) 30-pinli kablo kullanır.

iphone-lightning-sarj-kablosu iphone-30-pinli-sarj-kablosu
Lightning Şarj Kablosu 30-Pinli Şarj Kablosu

Özellikle kablonun adaptöre ve cihaza bağlandığı her iki ucun da dip kısımlarını yakından inceleyin. Kablonun iPhone’unuza bağlanan ucun dip kısmının yıpranmış olma ihtimali yüksektir. Gözle görülür bir hasar tespit ederseniz, kabloyu değiştirmeyi düşünmelisiniz.

USB kablosunda görünür herhangi bir hasar yoksa, önceki bölümde anlatılanla aynı yöntemi deneyin. iPhone’unuzla birlikte gelen duvar adaptörünü kullanmak yerine, kabloyu bilgisayarınızdaki bir USB girişine takın. iPhone’unuzu bilgisayarınızı kullanarak şarj ediyorsanız, duvar adaptörünü kullanmayı deneyin. Herhangi bir yerde çalışıyorsa, sorun kabloda değildir.

Sorunun kabloda olduğunu düşünüyorsanız, bir arkadaşınızın kablosunu veya Apple mağazasındaki şarj istasyonlarındaki kabloyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Kablonuz orijinal değilse, şarj sorunu yaşama olasılığınız yüksektir. Dolayısıyla orijinal bir şarj kablosu denemeniz gerekir.

Cihazınızdaki Şarj Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Bir el feneri kullanarak iPhone’un alt kısmını kontrol edin. Şarj bağlantı noktasında kir veya tıkanıklık olup olmadığını görmek için yakından bakın. Şarj bağlantı noktasının herhangi bir madde tarafından tıkanması iPhone şarj olmuyor sorununa neden olabilir.

iPhone Şarj Bağlantı Noktası
iPhone Şarj Bağlantı Noktası

Bağlantı noktasını temizlemek için yeni bir diş fırçası kullanabilir ve kiri nazikçe dışarı çıkartabilirsiniz. Diş fırçası kılları anti-statiktir ve iPhone’unuza statik olarak zarar verecek herhangi bir yabancı maddeyi temizlemek için güvenle kullanılabilir.

Cihazınızdaki Yazılımı (iOS) Kontrol Edin

iPhone’unuzdaun ve kabloların tüm fiziksel bileşenlerini kontrol ettikten sonra iPhone’unuz hala şarj olmuyorsa, bir yazılım sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Örneğin bir yazılım çökmesi, cihazınızın kapanmasına ve şarj cihazına bağladığınızda tepkisiz kalmasına neden olabilir.

iPhone yazılımınızın çökmediğinden emin olmak için hard reset işlemi yapmanız gerekir. Bu işlemi, güç düğmesini ve Home tuşunu Apple logosunu görene kadar aynı anda basılı tutarak yapabilirsiniz. Apple logosunun görünmesi yaklaşık 30 saniye sürmelidir.

iPhone Şarj Olmuyor Sorunu Hala Devam mı Ediyor?

Yukarıda belirtilen adımlarını tümünü denediyseniz ve iPhone’unuz hala şarj olmuyorsa, tamir edilmesi için bir Apple yetkili servisine vermeniz gerecektir. Cihazınızın garanti süresi devam ediyorsa, ücretsiz bir tamir gerçekleştirilebilir. Ancak garanti süresi dolan bir cihaza sahipseniz, biraz masraf etmeniz gerekebilir. iPhone şarj olmuyor sorunu cihazın donanım bileşenlerinden birinden kaynaklanıyorsa, ortalama olarak 300-400 TL gibi bir tamir ücreti çıkabilir.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba iphone 5s sorunsuz şekilde yan sanayi şarj aleti ile şarj edebiliyordum. Son zamanlarda şarj aletini 6-7 kere tak/çıkar yapınca anca şarj eder oldu, ben de fırçayla içini temizledim çok fark olmadı. Şimdi ise 6-7 seferde de olmuyor 2 düğmesine basıp resetlediğimde her seferinde şarjı tanıyor fakat sorunu nedir? Yani ne yapılmalı? Sitelerde çözüm olarak sunulmuş bunlar bunlar işe yaramazsa servise götürün denilmiş, tamam bu şekilde şarj oluyor ama her sefer reset mi atacağım normale dönmesinin yolu nedir? Teşekkürler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?