iPad’te Dock’a Daha Fazla Uygulama (En Fazla 15) Nasıl Yerleştirilir?

0
374
iPad Dock'a uygulama ekleme

Birçok farklı uygulamayı sıkça kullanan bir iPad kullanıcısıysanız, Ana ekranın altında sabit şekilde duran Dock‘a daha fazla uygulama eklemek isteyebilirsiniz. Şu anda, iOS 11 veya sonraki sürümleri çalıştıran herhangi bir iPad’te Dock’a çok daha fazla uygulama simgesi eklenebiliyor.

iPad ekranının alt bölümündeki Dock’a daha fazla uygulama simgesi eklemek son derece basit. iOS’un tüm sürümlerinde olduğu gibi sürükleyip bırakma hareketiyle yapılıyor. Ancak iOS 11 ile birlikte uygulama sayı sınırı oldukça dikkat çekici şekilde arttırıldı. Öyle ki, artık Dock’a 15 uygulama simgesi eklenebiliyor.

iPad’te Dock’a Daha Fazla Uygulama Simgesi Ekleme

iPad’te sık kullanılan uygulamalara tüm ekranlardan hızlı erişim sağlayan Dock’a daha fazla uygulama simgesi eklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Simge biraz büyüyene kadar herhangi bir uygulama simgesine dokunun ve basılı tutun.
  2. Dock’a eklemek istediğiniz uygulamayı ekranın altına ve Dock üzerinde yerleştirmek istediğiniz konuma sürükleyin.iPad Dock'a uygulama ekleme
  3. Sürükle ve bırak hareketini, maksimum 15 uygulamaya kadar tekrarlayın.*iPad alt kisma uygulama ekleme

*iPad’te Dock’un “Son Kullanılanlar ve Önerilen Uygulamalar” özelliğini etkinleştirirsneiz, Dock’un sol tarafında yalnızca 13 uygulama için boşluğa sahip olursunuz ve sağ tarafında bu özellikle ilgili iki uygulama bulunabilir. Ancak özelliği devre dışı bırakırsanız, dilediğiniz 15 uygulama simgesini Dock’a ekleyebilirsiniz.

Dock’a dahil edilen sayı arttıkça, Mac’te olduğu gibi uygulama simgelerinin küçüldüğünü fark edeceksiniz. iPad yatay yönlendirildiğinde uygulama simgeleri yeterince büyük boyutta görünürken, dikey yönlendirildiğinde oldukça küçük görünebilir.

iPad Dock uygulama sayisi artirma

Dock’taki 13 veya 15 uygulama sizin için yeterli değilse, Dock’a bir klasör ekleyerek bu sayıyı artırabilirsiniz. Klasör üzerinden ek uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.

iPad’te Dock’tan Uygulama Kaldırma

Dock üzerinden kaldırmak istediğiniz herhangi bir uygulamanın simgesine dokunun ve basılı tutun. Ardından boyutu büyüyen simgeyi Dock’un dışına sürükleyin ve bırakın.

İLGİLİ HABER:  iPad için Adobe Photoshop Tam Sürümü Yayınlandı

Uygulama simgesine basılı tuttuğunuzda, simgenin sağ üst köşesinde çıkan X işaretine dokunmayın. Bu işaret uygulamayı iPad cihazınızdan kaldırma işlevi içindir.

İlginizi Çekebilir: iPhone ve iPad’de Kilit Ekranını Özelleştirme

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?