Windows ve Mobil Cihazlarda iP Adresi Değiştirme

iP adresi nasıl değiştirilir sorusuna cevap vermeden önce ip adresi nedir kısaca açıklayalım.

iP adresi, internete bağlanabilmek ve veri alışverişi sağlayabilmek için cihazınıza tanımlanmış olan ve numaralardan oluşan bir adrestir.

iP adresini, harici ip ve dahili ip olmak üzere iki kategoriye ayırabiliriz. Harici ip adresi internete bağlanmak için tercih ettiğiniz servis sağlayacının aboneliğiniz için belirlediği ip adresidir. Dahili ip adresi ise ev ya da kurumunuzda kullandığınız kapalı ağ içinde internete bağlanan tüm cihazlara ayrı ayrı verilen ip adresidir.

Şu anda bilgisayar ve diğer cihazlarınızın IP adresleri, yönlendiriciniz tarafından Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) olarak bilinen bir protokol kullanılarak otomatik olarak ayarlanmaktadır. Cihazların ağınıza daha kolay bağlanabilmesi için kullanışlı bir yoldur, çünkü her yeni cihaz için IP adreslemeyi kendiniz yapılandırmanız gerekmez. Otomatik adreslemenin dezavantajı, bir cihazın IP adresinin zaman zaman değişmesinin mümkün olmasıdır.

iP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarların ip adresini değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Windows 7, 8 veya 10’da Statik Bir IP Adresi Ayarlama

  1. Windows’ta bilgisayarın IP adresini değiştirmek için “Ağ Bağlantıları” penceresini açmanız gerekiyor. Windows + R’ye basın, Çalıştır kutusuna “ncpa.cpl” yazın ve Enter tuşuna basın.Windows R
  2. “Ağ Bağlantıları” penceresinde, statik bir IP adresi ayarlamak istediğiniz bağdaştırıcı üzerinde sağ tıklayın ve sonra “Özellikler” seçeneğini seçin.Ag Bagdastirici Ozellikleri
  3. Bağdaştırıcıya ait özellikler penceresinde “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” seçeneğini seçin ve ardından “Özellikler” butonuna tıklayın.Kablosuz Ag Baglanti Ozellikleri
  4. “Aşağıdaki IP adresini kullan” seçeneğini seçin ve ardından ağ kurulumunuza karşılık gelen IP adresi, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini yazın. Ardından, tercih ettiğiniz ve alternatif DNS sunucusu adreslerinizi yazın. Son olarak, Windows’un derhal yeni IP adresinizi ve ilgili bilgileri denemesi için “Çıkarken ayarları doğrula” seçeneğini seçin. Hazır olduğunuzda, Tamam butonuna tıklayın.ip adresi degistirme
  5. Ve sonra da ağ bağdaştırıcısının özellikler penceresini kapatın.Ag Baglantisi ozellikleri

Windows, bağlantının iyi olduğunu doğrulamak için otomatik olarak ağ tanılarını çalıştırır. Sorunlar varsa, Windows size Ağ sorunlarını giderme sihirbazını çalıştırma seçeneği sunar. Bununla birlikte, sihirbaz size muhtemelen tam anlamıyla yardımcı olamaz. Ayarlarınızın geçerli olup olmadığını kontrol etmek ve tekrar denemek daha iyidir.

Genel olarak, cihazlarınızın çoğunun yönlendiriciniz tarafından otomatik olarak atandıkları IP adreslerine sahip olmalarına izin vermek daha iyidir. Bazen, belirli bir aygıt için iP adresi değiştirme işlemi yapmak isteyebilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Ya bu yazıyı yazan cidden komik 😀 Cidden komiksiniz DNS değiştirmeyi IP değiştirmek zannediyorsunuz. Ağ katmanlarını bir inceleyin derim DNS nerede? IP nerede? Vekil Ağ sunucu denilen Proxy nerede? 🙂 Verdiğiniz bilgi ile siz IP değiştirdiniz mi acaba? Değiştirmezsiniz çünkü 🙂 Yalan yanlış bir makale

  2. Yzı gayet güzel olmuş siz bu konularda dah üst seviyede bilgiye sahip olabilirsiniz. Ancak bu şekilde yorumlar yazarak site sahibini bilgisizlikle suçlamış oluyorsunuz. Okudun beğenmedinse çık girme bir daha siteye. Kardeşim yazı gayet güzel olmuş emeğine sağlık.

    • Bunu yazar da biliyor ancak arama yapanlar dns diye aramak yerine ip diye arıyorlar. Google üstte yer almak veya teknoloji bilgisi iyi olmayan kullanıcıya yönelik bir kelime oyunu yapılmış.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?