iOS’un Yeni Rakibi Android P Ön İzleme Sürümüyle Yayında! Yenilikler Neler?

0
54
Android P

iOS 12 işletim sistemi için sürekli yeni detaylar gelmeye devam ederken, en büyük rakip olan Android için beklenen haber geldi. Oreo sürümünden sonra gelecek olan yeni sürüm olarak bildiğimiz Android P sürümü ön izleme olarak geliştiriciler için yayınlandı. Android 9.0 olarak yayınlanan yeni işletim sisteminin tüm özellikleri de böylelikle yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. iOS 12 işletim sisteminin karşısında duracak olan Android P işletim sisteminin özelliklerinden söz edelim.

Android P İle Neler Gelecek?

Özelliklere başlamadan önce bu sürümün sadece belli cihazlar için yayınlanan ve sadece geliştiriciler için kullanılabilir durumda olan, Android P işletim sistemi ön izleme sürümü olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Son kullanıcılar için şu an kullanılabilir bir işletim sisteminden söz etmek mümkün değil.

Android P

Her ne kadar son kullanıcılar için hazır bir işletim sistemi olmasa bile,  Android 9.0 sürümüyle gelecek olan yenilikleri bu sürümle öğrenmemiz mümkün olacak. Desteklenen cihazları kullansanız bile, şu an geliştirici hesabı açıp, yeni sürümü yüklemenizi önermiyorum. Tabii ki bu alanda profesyonel değilseniz. Zaten sadece Pixel serilerine sunulmuş bir ön yükleme sürümünden söz ediyoruz.

Güvenlik Önlemleri Artıyor

Özelliklere geçtiğimiz zaman ise Android P ile ilk olarak güvenlik kısmına önem verildiğini görüyoruz. Son dönemde kullanıcılar arasında en çok gündeme gelen güvenlik sorusu olan, “Uygulamalar, kullanıcıları kamera ve mikrofonları kullanarak izliyor mu?” sorusuna bu sürümle beraber cevap geliyor. Android P işletim sistemiyle bu korku tamamen ortadan kalkıyor.

Android P

Google, tüm uygulamalar için arka planda kamera ve mikrofon erişimine son veriyor. Sadece kullanıcı kontrolünde olan ses kayıt ve görüntülü erişim uygulamalarında, arka plan için mikrofon ve kamera kullanımına onay verilecek. Sonunda casus yazılımlardan kurtulmuş olacağız.

Parmak İzi Okuma İçin Yeni Düzen

Güvenlikten başladık, güvenlik özelliklerinden devam edelim. Android P sürümüyle beraber yapılacak olan önemli değişikliklerden birisi de uygulamaların parmak izi erişimi olacak. Android P ile parmak izine erişmek isteyen uygulamalar, tek bir arayüz sistemi kullanacak. Her uygulama kendi parmak izi arayüz sistemini kullanmayacak. Android tarafından sunulan standart ekran, casus amaçlı oluşturulmuş menülerden kurtulmamızı sağlayacak.

Android P

Habersiz Ses Kaydı Son Buluyor

Henüz kesinleşmiş değil ancak geliştirici sürümü içerisinde yer alan bazı kodlar önemli bir detayı daah öne çıkarıyor. Bu kodlara göre artık ikili görüşmelerde gizli ses kaydı gibi bir sorun olmayacak. İkili görüşmelerde, görüşme taraflardan herhangi biri tarafından kayda alınacak olursa, 15 saniyede bir 1400 Hz tonlu sesler duyulacak ve bu şekilde sesin kayda alındığını anlamak mümkün olacak.

Çoklu Kamera Desteği

Android P sonrasında gelen bir diğer yenilik ise çoklu kamera desteği oldu. Yeni API sayesinde uygulamalar, birden fazla kameraya erişim sağlayabilecek. Bu durum uygulamaları bir hayli zenginleştirecektir. Hem arka hem ön kamera kullanmak ve kameraların tüm özelliklerinden yararlanmak, çok çeşitli uygulamaların piyasaya çıkmasını sağlayacaktır.

Android P

OLED Ekranlar İçin Karanlık Mod

Karanlık mod, hemen hemen her yeni Android sürümünde konuşulan bir mod olarak karşımıza çıktı. Oreo sürümünde de beklenmiş ancak yine hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştı. Çünkü entegre bir tema olarak sunulmuş gerçek karanlık modu bir türlü görememiştik. Yine henüz kesinleşmiş olmamakla beraber, Android 9 ile zifiri karanlık arka plan kullanılan karanlık temaya yer verileceği belirtiliyor.

Android P

Çentikli Ekran Desteği

Bir başka konu ise çentikli ekran desteği. İlk olarak iPhone X ve Essential Phone serisinde görmüş olsak bile, çok kısa bir süre içerisinde 8-9 Android telefonda kullanılan çentikli ekran tasarımı, bu sürümle beraber resmi Android desteğini almış oldu.

Android P

 

Google, özellikle geliştiricilerin işine yarayacak şekilde bu ekran düzenlerine de destek verdiğini açıklamış oldu. Sadece tek bir model için değil, geliştiricilerin uygulamalarda herhangi bir çentik düzenine göre ayarlamalarını yapmaları da  mümkün olacak.

Bunun için 3 farklı çentikli ekran desteği sunulacak. Yani 3 farklı biçimden söz ediyoruz. Ekran kesme desteği olarak bu sistemin çok konuşulacağı kesin.

 

HID Bluetooth Desteği

Diğer bir konu, yeni Bluetooth sistemine verilen destek. Bu destekle beraber kullanıcılar akıllı telefonlarını, klavye ya da Mouse olarak kullanabilecek. Hatta kullanıcıların bu şekilde telefonların oyun koluna çevirmesi bile mümkün olacak.

Yeni Bildirim Ekranı

Android P ile bildirim sistemi de değiştiriliyor. Bildirim ekranı artık görselleri de mesajlarla beraber gösterebilecek. Sadece görselleri değil, emojilere kadar destek verecek olan yeni bildirim ekranı, arama reddetme kısmında yer alan hazır mesajları içerecek.

Android P

Yani bir aramayı reddederken doğrudan bildirim çubuğu üzerinden seçeceğiniz otomatik mesajları gönderebileceksiniz.

Android P

Arka plan verilerinin sınırlandırılması, yeni pil kontrolleri, arama engelleme konusunda yeni sistemler gibi daha birçok yenilik getiren işletim sisteminin, yenilikleri zamanla ortaya çıkmaya devam edecektir. Geliştirici sürümleri incelendikçe ortaya çıkan yenilikleri paylaşmaya devam edeceğiz. Son yorum olarak iOS 12’nin bu kez çok ciddi bir rakibi olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Önceki Haber: iTunes için Destek Son Mu Buluyor?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?