Bir tarafta hemen hemen tüm hatları ile oturmuş, gerek güncelleme politikası ile gerekse performansı ile parmakla gösterilen iOS diğer tarafta Google’ın açık kaynak kodlu olarak sunduğu ve pek çok büyük markanın (Samsung, LG, HTC vb.) akıllı telefonlarında kullandıkları mobil platform Android.

Aslında her iki platformun gelişimine bakıldığı zaman kullanıcı odaklılık görülüyor. Ancak bunun uygulanış şekli bu iki platformu birbirinden ayırıyor. Nasıl mı? Mesela Apple. iOS güncellemelerini hemen hemen her model iPhone, iPad, iPod ile paylaşarak onları güncel ve performansını yüksek tutuyor. Ve bunu yaparken eş zamanlı yapmaya çalışıyor ve hiç bir kullanıcısını güncellemelerden mahrum etmiyor. Android içinde güncellemeler ise oldukça farklı gelişiyor. Önce Google büyük güncellemeyi tüm dünyaya duyuruyor ardından Samsung, LG, HTC gibi üreticiler güncellemeyi kendi akıllı telefonlarına entegre ediyorlar ve ardından ve evet bir hayli uzun bir bekleyişin ardından kullanıcılara güncelleme veriliyor.

Aslında yukarıda ki sebep iOS’u Android’den ayıran en küçük şeylerden sadece bir tanesi. Düşünün ki 1 GB RAM ile hemen hemen hiç takılmadan bir iPhone kullanıyorsunuz ve diğer tarafta 3 GB RAM ve yüksek işlemcisi ile stabil çalışmayan, çoğu zaman takılan ve hata veren bir Android telefon kullanıyorsunuz. Hangisi daha cezbedici geliyor size? iPhone pahalı mı? Peki bir Samsung, HTC gibi markaların akıllı telefonları ilk çıktıklarında ne kadar bir fiyata sahip oluyorlar? iPhone’dan çok düşük bir fiyat sahip olduklarını söyleyebilir misiniz? Aylar sonra sırf daha fazla satış için ilk kullanıcı deneyimini hiçe sayarak yapılan yüksek fiyat indirimlerini göstermeniz aslında fiyat konusundaki tutarsızlığın olduğunu gösterir ki bu sizi veya markayı haklı çıkarmaz…

Şimdi gelin yıllarca iPhone kullanan bir Apple Uzmanı takipçisinin Android’e geçiş yaptıktan sonra yaşadıklarını paylaşalım;

  • Telefon arayüzü oldukça kötü. Henüz oturmamış ve her yeni modelde arayüzün değişmesi, güncellemelerde bunlardan diğer kullanıcıların mahrum edilmesi hiç hoş değil.
  • Facebook’ta fotoğraf, video izlemek onları kapatmak iOS için sunulan Facebook’a göre oldukça arka planda duruyor. Ben Facebook uygulamasının bu kadar kötü olduğunu, takılmalar yaptığını bilmiyordum.
  • Uygulama güncellemeleri oldukça kötü. Sanki uygulama güncellemeleri, uygulamaların daha da kötü çalışması için özellikle planlanıp kullanıcılarla paylaşılıyor gibi. iOS’ta olduğu gibi uygulama performansları yüksek değil. Bu da doğal olarak telefonu çok yoruyor.
  • Mesajlaşmak… İnanır mısınız iPhone’da mesajlaşmak, kilitli ekranda onun bildirimini görmek bile bir başkaymış. Mesaj bildirimleri gelen diğer bildirimler ile o kadar karışıyor ki özellikle Android 5.0 Lollipop’la birlikte kilitli ekranda çok daha berbat bir görüntü mevcut. Bilmiyorum belki de sadece Samsung’ta bu böyle.
  • Fotoğraf galerisi. iPhone’da fotoğraf galerinizin geç açıldığını gördünüz mü hiç? Gördüğünüz an zannediyorum ki Apple’ın bittiği anlamına gelir bu ve zannediyorum ki Android çoktan bitmiş 🙂
  • Sesli arama yapmak veya gelen bir aramayı cevaplamak. Gerçekten sürekli kasan bir ekranla karşılaşmanız anlamına geliyor bu.
  • Güncelleme politikası. Android’in bu konuda genel anlamda kötü olduğunu hep duyuyoruz ya bir de markalar bunu daha da berbat hale getirirlerse neler olur?
  • ..
  • .
İLGİLİ HABER:  Apple Watch 3 İçin İlk Bilgiler Gelmeye Başladı

Evet son 3 maddeyi geçiştirdik aslında daha birçok maddeyi geçiştirdik. Çünkü o kadar çok şey var ki biz okurken “yok artık”, “bu kadar da olamaz” gibi tepkiler vermeye başladık ve en nihayetinde sıkıldık. Peki bir mobil platform gerçekten böyle mi olmalı? Aslına bakarsanız teknolojinin geleceği karmaşık kullanıcı deneyimini basite indirgemektir. Google, Android ile birlikte bu konuda sürekli hata yapıyor ve her yeni Android sürümü ile bu hatasını sürdürdüğünü görebiliyoruz.

Tüm kendi görüşlerini bizimle paylaşan takipçimiz daha fazla bu duruma katlanamayarak iPhone 6 Plus’a geçiş yaptı ve şuan her şeyin normale döndüğünü, alıştığı deneyime yeniden sahip olduğunu bizimle paylaştı. Evet, Mustafa‘ya görüşlerini bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, bir 3 senelik bir iPhone kullanıcısı olarak Android’e karşı öfkenizi anlıyorum. Ama bu yazdığınız tüm berbat performans deneyimleri Samsung’a ait. Neden derseniz; Samsung arayüz işinde oldukça başarısız, ne kadar donanımı yükseltirse yükseltsin o arayüz ile telefon her geçen gün daha da yavaşlamakta. Samsung hiç kullanmadım ama neredeyse tüm arkadaşlarım kullandığıniçin deneyimim var. Ben bir iPhone kullanıcısı olarak bıkmış durumdayım. Telefone 2.500-3000 ₺ para veriyoruz sürekli prize bağlıyız, dışarıda bile oturacağımız yeri priz seçiyor. Bu durum da can sıkıyor doğal olarak. Bu yüzden HTC ME9 modeli çıkınca direk geçeceğim, çünkü Android işletim sisteminde tek stabil marka HTC’dir bence. Bu benim görüşüm tabi, herkes istediğini söylemekte özgürdür 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?