iOS 9 ile beraber gündeme gelen, şimdilerde iOS 10 ile daha kararlı bir hal alması beklenen Wi-Fi Assist uygulaması gerçekten birçok kişiyi memnun eden bir aplikasyon. Kullanım amacının ise oldukça iyi olduğunu, bunun dışında gerçek anlamda günümüz çağında tercih edilebilir olacağını söylemeliyiz. Temel amacının kesintisiz bir internet bağlantısı olduğunu belirttikten sonra bunu nasıl başardığına geçelim.

WiFi Assist iOS 10 ile de sunulacak olan WiFi sinyal güçlendiricisi olarak bilinen bir uygulamadır. Uygulamadan haberdar olmayan çok sayıda kullanıcı olduğu gibi aktif olarak kullanan büyük bir kitle var. Doğru kullanımda ciddi bir katkı sağlayabileceği gibi istenmeyen sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarmak gerekiyor. Örneğin evinizin arka kısmında kalan bir odada modemden gelen sinyalleri sağlıklı alamıyor musunuz? Bu durumda bağlantınızda dalgalanmalar ve kopmalar görmek mümkün. İşte Wi-Fi Assist bu noktada devreye girerek daha kararlı bir internet bağlantısı alabilmek için sinyallerinizi güçlendiriyor.iOS-ta-Kullanilabilir-Olan-Wi-Fi-Assist-Nedir-Nasil-Kullanilir

Wi-Fi Assist Bir Repeater Mı?

Aslında tam olarak bir repeater olarak değerlendiremeyiz. Keza Wi-Fi Assist Wifi sinyallerini hücresel veri ile istenilen konuma taşıyor. Yani ortalama 120kbps bağlantıya sahipsiniz fakat sinyal zayıflığından ötürü bu bazen 30kbps dolaylarına geriliyor. İşte bu gerileme yaşanırken Wi-Fi Assist aradaki 90kbps bağlantıyı hücresel veri üzerinden çekiyor. Bu durumda video izlerken takılma sorunu, web sayfalarının açılmama durumu gibi aksaklıklar yaşanmıyor.

Tabi WiFi Assist açık kaldığında çoğunluk olarak Wifi mı yoksa hücresel veri mi kullanılıyor bunu göremiyorsunuz. Bu durumda da internet paketinizin ne kadar tüketildiğini, ekstra faturaya tabi olup olmayacağınızı kestiremiyorsunuz. Beklemediğiniz bir anda Wifi sinyallerini güçlendirirken paketiniz bitebilir ya da ek faturalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden kullanımının tamamen dikkat üzerine yoğunlaşması gerektiğini vurgulayalım.

Ekran üzerinde Wi-Fi Assist kullanım esnasında Wifi ışığının da aktif olarak yandığını, hücresel ikonunun da belirdiğini görürsünüz. Bu noktada internet bağlantınızı sağlayanın hangisi olduğunu bilmek pek mümkün değil. Eğer ihtiyaç duyulursa bağlantının %70’inden üstü bile hücresel veri tarafından karşılanabiliyor. Bu da bir anlık kesintinin size yüzlerce MB internet paketine mal olabileceğini işaret ediyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?