Kısa süre önce iOS kullanıcıların korkmasına neden olan bir güvenlik açıklaması yapılmıştı. Yapılan açıklama ile beraber Apple’ın iOS işletim sistemlerinde ve Google’ın Android işletim sistemlerinde WİFİ kısmında bir açık olduğu oraya çıkmıştı. Hackerların oldukça basit bir yöntemle WİFİ bağlantısından telefonları hackleye bildiği açıklanmıştı. Yaşanan güvenlik sorunu nedeniyle çok basit yöntemlerle beraber WİFİ üzerinden telefonların hacklenmesi bunun yanında telefonlar üzerinden aynı ağa bağlı cihazlarında hacklendiğinin açıklanması korku oluşmasına neden olmuştu. Yapılan bu açıklamalardan hemen sonra Apple harekete geçti ve güvenlik sorunlarını tamamen ortadan kaldırdığını da açıkladı.

Broadcom WİFİ Yongasında Sorun

Öncelikle hangi akıllı telefonların bu sorun ile karşı karşıya kaldığından bahsedelim. Yapılan açıklamayla beraber sorunun yani güvenlik açığının olduğu akıllı telefonların Broadcom WİFİ yongasını kullanan cihazlarda geçerli olduğu belirtilmişti. Hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde yaşanan sorun Broadcom WİFİ serilerinde ortaya çıktı. iPhone 4 sonrası akıllı telefonlarda da bu nedenle aynı güvenlik sorunu yaşandığı açıklandı.

ios güvenlik sorunları

Söz konusu sorundan kullanıcıların oldukça olumsuz yönde etkilendiğini de zaten belirtmiştik. Asıl önemli olan söz konusu açığın kapatılıp kapatılmadığı. Bu konuda doğrudan Apple tarafından açıklama geldi. Broadcom WİFİ kullanan serilerde iOS 10.3.1 güncellemesiyle beraber açıkların tamamen kapatıldığı belirtiliyor. Apple güncelleme açıklamasında da söz konusu sorunu giderdiğini de belirtmişti.

Android İşletim Sistemlerinde Açık Devam Ediyor

Broadcom WİFİ yongasına sahip olan iOS cihazlarında yaşandığı belirtilen sorunun Android akıllı telefonlarda ise devam ettiği belirtiliyor. Google tarafından bu konu için yeni bir güncelleme yayını yapılmadı. Fakat Google’ın sorunu bildiği bunun için yeni güncellemeler üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Kısa süre sonra yayınlanması beklenen yeni güncellemelerle beraber Google’ın Android işletim sistemleri için de Broadcom WİFİ güvenlik açıklarını kapatması bekleniyor. Fakat bunun için henüz net bir tarih verilmedi. Her Android kullanan markanın kendi serilerini kullanmasının da güncelleştirme kısmında sorunlara neden olabileceği belirtiliyor. Sorun hakkında Google tarafından açıklanacak olan yol haritası ise merak konusu.

İLGİLİ HABER:  iOS Uygulamalarında Ciddi Bir Açık Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?