iOS ve macOS

Apple’ın cihazlarında yer verdiği resmi uygulama mağazalarının dışına çıkmak pek mümkün olmuyor Firma iOS işletim sistemi için App Store uygulama mağazasını macOS işletim sistemi için ise mac App Store uygulama mağazasını kullanıma sunuyor. Her cihaz için kendi uygulama mağazasında yer alan uygulamaları indirmek ve kullanmak mümkün kılınıyor. Fakat kısa bir süre sonra bu durum değişecek. iOS ve macOS uygulamaları bir arada kullanılabilecek. Yani artık iOS uygulamaları da MacOS işletim sistemine taşınabilecek. Hemen konunun detaylarından söz edelim.

iOS ve macOS Uygulamaları için Yeni Düzenleme

Marzipan adı verilen bir proje kapsamında Apple’ın hem iOS işletim sistemine hem de macOS işletim sistemine uyumlu uygulamalar yayınlaması mümkün olacak. Bunun için özel bir SDK geliştirilecek ve bu SDK sayesinde yazılım geliştiriciler iki platform için de uygulama yayınlayabilecek.

iOS ve macOS

Apple’ın evrensel uygulamalar geliştirmesi için fırsat sunacak olan yeni SDK sayesinde bir uygulama iki platform üzerinde de çalışmış olacak. İlk olarak iPad uygulamalarının macOS işletim sistemine taşınacağının da bilgisini verelim.

Uygulamanın tek bir sürüm olarak yayınlanması yeterli olacak. Uygulama bu SDK sayesinde iki platform üzerinde de kolayca kullanılabilecek. Muhtemelen geliştirmeler 2021 yılına kadar devam edecek ve SDK’nın ilk olarak duyurulacağı tarihinde WWDC 2019 olması bekleniyor. Her iki işletim sistemi için de desteğin detaylarını WWDC 2019 etkinliğinde alacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?