iOS Uygulamalarında Ciddi Bir Açık Ortaya Çıktı

0
61
Ücretsiz iOS Uygulamaları

Apple’ın en çok kullanılan işletim sistemi olan iOS, iPhone kullanımının zirve yapması ile beraber sürekli olarak işletim sistemi kullanımı da artıyor. iOS işletim sisteminin kullanımının bu denli artış göstermesi ise en çok geliştiricilerin uygulamaya gösterdikleri ilgiyi arttırmaya başladı.

Yeni işletim sistemi için sürekli olarak uygulamalar yayınlanırken bu uygulamalar içerisinde bazen can sıkıcı sorunlarla da karşılaşabiliyorsunuz. Bu noktada geçtiğimiz günlerde birçok uygulamada da güvenlik sorunları yaşandığı ortaya çıktı. Uygulamalarda yaşanan bu sorunların neler olduğu konusunda da belli başlı bilgiler verilmeye başlandı.

76 Uygulama Etkilendi

Söz konusu güvenlik açığı hakkında yapılan açıklamada geliştiricilerin uygulamalar içerisinde güvenliği sağlamak için oluşturmaları gereken TLS sertifika güvenliğinin doğru bir şekilde sağlanmadığı da belirtildi.

Yapılan açıklama ayrıca yaşanan bu sorunun sunucu ile istemci arasındaki veri denetiminde sorunlar oluşturabileceğini ve akıllı telefonlar içinde bu durumun oldukça tehlikeli olabileceği de belirtildi. TLS sertifikasında yaşanan sorun için ne yazık ki Apple tarafından da atılacak bir adım olmadığını belirtelim.

TLS sertifika

Yani hatanın sorumluluğu Apple üzerinde olmadığı gibi yaşanan güvenlik sorunu doğrudan da Apple’ın müdahale edebileceği bir sorun değil. Bunun için geliştiricilerin hata düzenlemeleri yapmaları gerekiyor ki zaten Apple bunun içinde geliştiricileri hata düzenlemeleri yapmaları konusunda uyardı. Toplamda ise 76 adet uygulamanın bu gibi bir sorun ile karşı karşıya olduğu açıklandı.

Apple Uygulamaları Kaldıracak Mı?

Tüm bunlarla beraber Apple’ın söz konusu uygulamaları kaldırıp kaldırmayacağı da merak konusu oldu. İlk uyarılardan sonra hataları düzeltmeyen geliştiricilerin uygulamalarının kesin olarak kaldırılacağı belirtiliyor. Fakat bunun için Apple henüz nasıl bir yol izleyeceğini de belirtmiş değil. Ayrıca sorun yaşanan uygulamalarda ne gibi bir düzenleme yapılacağı da henüz netlik kazanmış değil. Güvenlik güncelleştirmeleri ile uygulama içerisinde bu sorunun çözülebileceği düşünülüyor. Kaldı ki zaten Apple’ın yaşadığı sorunlarda da benzer düzenleme yöntemleri uygulanmakta. Söz konusu uygulamalar içerisinde ise Snapchat için geliştirilen uygulamalar ise ilk sıralarda güvenlik açığı konusunda.

İLGİLİ HABER:  iOS İçin Bir Güvenlik Yaması Daha Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?