iOS Programlamayı Öğrenebileceğiniz En İyi 20 Kaynak

0
426
Online iOS Gelistirme Kurslari

Kahve yapın, oturun ve rahatlayın. Bu makale, iOS programlama maceranızı başlatmak için ihtiyacınız olan şeyleri içeriyor.

iOS uygulama geliştirmeyi öğrenmek isteyenler için gerçekten kaliteli içerikler barındıran 20 seçilmiş kaynağı aşağıda bulabilirsiniz. Listedeki kaynaklar yalnızca sıfırdan başlayanlar için değil, aynı zamanda orta ve ileri düzey geliştiriciler için de oldukça yararlı kaynaklar barındırıyor.

İlginizi Çekebilir: iOS Geliştirici Nasıl Olunur?

#1. Apple –  Swift

Apple’ın resmi websitesinde sunduğu her şeyde daima üstün bir kalite vardır. iOS geliştirme konusuna yeni başlayan biriyseniz, Apple’ın resmi sitesinde iOS programlamasında kullanılan programlama dili Swift hakkında harika bir giriş bulacaksınız. Buna ek olarak Xcode, Playgrounds ve REPL ile de tanışacaksınız.

Listemizden yalnızca bir kaynak seçmek zorundaysanız, Apple tarafından sağlanan resmi Swift dokümantasyonunu tercih edin.

Apple Swift

Swift – Apple (Türkçe)

#2. Ry’s Objective-C Tutorial (Ry’in Objective-C Kursu)

Objective-C’yi (bir iOS geliştiricisi olarak en azından temel bilgilerini bilmelisiniz) öğrenmek isterseniz, bunu yapmak için en iyi yer burasıdır.

Websitesinde fonksiyonlar, sınıflar, özellikler, metodlar, protokoller, bloklar, Objective-C için önceden hazırlanmış gerekli bilgiler (C’nin temelleri) ve dilin kolay öğrenilmesi için gereken daha birçok konu yer almaktadır.

http://rypress.com/tutorials/objective-c/

#3. Udemy – Mimar Aslan’ın “Objective-C Programlama Dili” Video Kursu

Udemy’de yer alan Mimar Aslan’ın Objective-C Programlama Dili video kursu, katılımcılarını Apple’ın sırlarla dolu dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Şu ana kadar 2.573 kişinin online olarak katıldığı kurs, sizi Objective-C’nin temelinden başlayıp ileri düzeye kadar götürmeyi hedefliyor. Kursun içeriğinde iOS geliştirme ortamının hazırlanması, Sorular ve Cevaplarla Apple, Değişkenler, Interface kavramı, Veri tipleri, Operatörler, Karar kontrol ifadeleri, Döngüler, Metodlar ve Nesne Yönelimli Programlama konuları yer alıyor.

Udemy – Objective-C Programlama Dilimi Eğitimi

#4. Stanford iTunes Video Kursu

Eğitim olarak kitaplar yerine videoları tercih ediyorsanız, Standford Üniversitesi tarafından Swift ile geliştirilen iOS 8 uygulamalarını kontrol edin! Paul Hegarty sizi başlangıç seviyesinden (iOS’a genel bakış, Xcode’un temelleri, MTV döngüsü ve Swift), ileri düzey konuları (protokeller, Core Location, kamera, uluslararasılaştırma) kapsayan bir yolculuğa çıkartacak. Üstelik Standford Üniversitesi Hegarty’nin bu mükemmel eğitimi herkes için ücretsiz yayınlıyor!

Swift ile iOS 8 uygulaması geliştirme

#5. AppCoda

iOS geliştirmeyi adım adım öğrenmek isteyenler için harika bir site. Apple Watch uygulamaları, bildirimler, widget’lar, dil ipuçları ve püf noktaları, uygulama içi satın alma, Core Data temelleri ve daha birçok konuda kılavuzlar bulabilirsiniz. Tüm bunlar anlaşılabilir bir dil kullanılarak adım adım gösterildiği için, yeni başlayanlar için ideal bir site ortaya çıkmış.

Facebook’ta 18.000 takipçisi olan AppCoda’dan iOS geliştirme konusunda yüzlerce yeni bilgi edinebilirsiniz.

AppCoda – iOS Geliştirmeyi Öğrenin ve iPhone Uygulamaları Geliştirin

#6. Ray Wenderlich

iOS geliştirici topluluğunda ne çok bilinen ve klasik haline gelmiş sitelerden birisi. AppCoda’dan daha büyük olan sitede daha fazla yazar ve daha fazla içerik var. Başarılı bir iOS geliştirici olmak istiyorsanız sitedeki premium videoları ve e-kitapları değerlendirmeyi unutmayın.

Rey Wenderlich – iPhone / iOS Geliştiriciler ve Oyuncular için Eğitimler

#7. NSScreencast

Haftalık olarak yayınlanan videolarla iOS geliştirmeyi öğrenmek istiyorsanız, NSScreencast tam size göre bir site. Eğitime aylık 9 Dolar ödeyerek her hafta yeni bir bölüm, HD kalitesinde videolar, her bölümün notlarını ve kaynak kodunu görüntüleme, videoları online olarak izleme veya iTunes ile indirebilme ve tüm geçmiş bölümlere erişme imkanı bulabilirsiniz.

NSScreencast – iOS Geliştirme için Bir Lokmalık Videolar

#8. Cocoa Dev Central (Cocoa Geliştirme Merkezi)

Bu sitenin hala güncellenip güncellenmediğini bilmiyoruz ancak bazı konular çok sık değişmiyor. Özellikle de Objective-C! Bu dili öğrenmek istiyorsanız, bunun için gerçekten harika dersler bulacaksınız.

Cocoa Geliştirme Merkezi

#9. NSHipster

Belirli Cocoa konularını derinlemesine öğrenmek için harika bir sitedir. Methodlar, Swift literal dönüştürücüler, NSFileManager, iCloud veya Clang diyagnotistiği hakkında bilgi mi istiyorsunuz? Gidin ve bütün arşivi okuyun!

İLGİLİ HABER:  iOS 10 ile gelen 3D Touch için yeni özellikler

NSHipster

#10. Coding Explorer (Kodlama Kaşifi)

iOS geliştirmeyi, özellikle de Swift’i öğrenmek için harika bir blog. Düzenli olarak güncellenen blogu kesinlikle RSS okuyucunuza ekleyin.

Coding Explorer – Swift ve Objective-C’de iOS Nasıl Kodlanır?

#11. iOS Dev Weekly (Haftalık iOS Geliştirme)

Sitede, iOS geliştirme ile ilgili her hafta yeni bir bülten, sıcak haberler, geliştirme dersleri, araçlar, tasarım ve pazarlama makaleleri gibi her iOS programcısının ihtiyacı olanlar yer alıyor. 200. sayıyı geçtiğimiz günlerde geride bırakan siteyi hiçbir şey durduramayacak gibi görünüyor. Sadece abone olun!

iOS Dev Weekly – Her Cuma En İyi iOS Geliştirme Bağlantıları

#12. objc

Objc, iOS ve OS X geliştirme için en iyi alıştırmalar ve ileri tekniklerin yer aldığı aylık dersler yayınlayan bir sitedir. Sitenin Swift programalama hakkında haftalık videolar yayınlayacağı yeni bir proje de başlattı. Her sayı audio (ses), Swift ya da Core Data (Çekirdek Veri) gibi belirli bir konuya değiniyor. Yeni başlayanlar için ideal olmasa da, iOS geliştirme temellerini zaten biliyorsanız orta ve ileri düzey konuları siteden öğrenebilirsiniz.

objc.io

#13. Cocoa Is My Girlfriend (Cocoa Benim Kız Arkadaşım)

İnternetteki en iyi iOS programlama bloglarından biri. Yazar gerçekten tutkulu bir geliştirici ve gerçekten iyi bir öğretmen. Bu kombinasyon blogunu yeni geliştiriciler için çok iyi bir kaynak haline getiriyor.

Cocoa Is My Girlfriend

#14. A Better Way to Learn Swift (Swift’i Öğrenmenin Daha İyi Bir Yolu)

Sıfırdan Swift öğrenmek istiyorsanız ve aynı zamanda yapısallaştırmayı seviyorsanız, ilerlemenizi izleyebileceğiniz adım adım eğitimlerin yer aldığı bu site tam size göre. Kapanışlar, enumlar, sınıflar, başlatıcılar ve işlevsel programlama kavramları için temel sözdizimi ve değişkenlerden meydana gelen bütün bir Swift kursu sizi bekliyor. Bu dersi listemizin ilk maddesinde yer alan Apple’ın resmi Swift eğitimi ile birleştirerek, çok hızlı bir şekilde gelişmiş bir Swift programcısı olabilirsiniz.

A Better Way to Learn Swift

 

#15. ManiacDev

ManiacDev, iOS geliştiricileri topluluğunda çok iyi bilinen bir websitesidir. Yalnızca rehberler ve kurslar değil, aynı zamanda yeni açık kaynak kütüphanelerine, araçlara veya kullanıcı arayüzü denetimlerine bağlantılar da sağlar. Çok sıklıkla ve çok iyi içeriklerle güncellenir. Bu nedenle RSS okuyucunuza mutlaka ekleyin.

ManiacDev

#16. Tutorials Point

Tutorial Point, iOS programlama öğreticilerini kamera yönetimi, ivme ölçer, konum işleme veya storyboard’lar gibi tek tek belirli kategorilere ayrılmış olarak sunar. Programlamada bazı spesifik konuları öğrenmek istiyorsanız tam size göre bir kaynak.

Tutorials Point – iOS (iPhone ve iPad) Dersleri

#17. Natasha The Robot

Çoğunlukla Swift ve Watchkit konuları hakkında derslerin paylaşıldığı bir blog.

Natasha The Robot

#18. Tuts+

Tuts+ yalnızca okunması kolay dersler nedeniyle değil, aynı zamanda seçilmiş konulara yer vermesinden dolayı da yeni başlayanlar için harika bir yer. İlk uygulama oluşturma, Foundation ve UIKit’lere ilk adım, tablo görünümünün nasıl işlediği ve daha birçok konudan oluşan kaynak, iOS’un gerçek temellerini kapsıyor.

Tuts+

#19. Code School

Öğrenmek için ücret ödemek (aylık 29 Dolar) sizin için sorun değilse, sizi başlangıçtan orta seviyeye kadar taşıyabilecek bu güzel video kursu deneyebilirsiniz.

Code School

#20. Udemy – Nick Walter’ın Swift Essentials – Learn Swift 2.1 Step by Step Video Kursu

Udemy’de yer alan bir başka video kurs. Şu anda kampanya kapsamında 52 TL ödeyerek, Swift programlama dilinin temellerini adım adım öğrenebilirsiniz.

Udemy – Nick Walter’ın Swift Kursu

İlginizi Çekebilir: iOS Geliştiriciler İçin En İyi 33 Açık Kaynak Kütüphane

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?