iOS Kontrol Merkezi ile Yapabileceğiniz Her Şey

0
512
Kontrol Merkezi

iOS işletim sisteminde yapılan geliştirmeler genel kullanımları değiştirmeye başladı. iOS 11 sonrasında değişen önemli özelliklerden birisi de kontrol merkezi değişiklikleri oldu. Yeni işletim sistemi güncellemeleri sonrasında, kontrol merkezi kullanımı çok daha detaylandırıldı. Hem kullanım kolaylaştırıldı hem de daha işlevsel bir merkez haline geldi.

Ayrıca kullanıcılara sunulan özelleştirme seçeneklerinin de bir hayli dikkat çekici ayrıcalıklar sunduğunu ve telefonlarınızı kendinize göre özelleştirebildiğinizi de ekleyelim. Dilerseniz kontrol merkezi için tüm detaylardan, adım adım söz edelim.

Kontrol Merkezinde Hangi Ögeler Özelleştirilebilir ve Hangi Kontroller Ne İşe Yarıyor?

Kontrol merkezinde yer alan kontroller hakkında detaylara geçmeden önce değiştiremeyeceğiniz kontrolleri belirtelim. Kontrol merkezi tasarımında taşınmazlar olarak ayarlama yapan Apple, Uçak modu, WİFİ, Bluetooth, müzik çalma, ekran yönü, rahatsız etmeyin, ekran parlaklığı, hücresel, ekran yansıtma ve ses kontrollerini değiştirmenize izin vermiyor.

Bu kontrolleri taşınmazlar olarak değerlendirmemiz yanlış olmayacaktır. Şimdi geçelim kontrollere ve bu kontrollerin ne işe yaradığına.

Kontrol Merkezi Uçak Modu

Uçak modu, çoğu kişinin bildiği gibi hücresel bağlantıyı devre dışı bırakmak için kullanılıyor. Arama, kısa mesaj alma ve gönderme işlevleri bir nevi durduruluyor. Kontrol merkezinde ilk dikkat çeken öge de uçak modu. Kullanım çok basit.

  • iPhone X, XS, XS Max modellerinde, ekranın sağ üst köşesinde aşağı doğru kaydırma yaparak, iPhone 8 ve üstü modellerde ise ekranı alttan yukarı doğru kaydırın.
  • Kontrol merkezinde uçak modunu açmak için uçak simgesine tıklayın.
  • Simge şeffaf olduğunda kapalı konuma geliyor.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Hücresel Veri

Hücresel veri kullanımınızı daha rahat kullanmanızı sağlayan kontrol, sadece kontrol merkezi üzerinden bağlantınızı açıp kapatmanızı sağlamakta. Yine tuş şeffaf konumda olduğu zaman kapalı, boyalı konumda olduğu zaman ise açık konumdadır.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi WİFİ

Herkes tarafından bilinen özelliklerden devam edelim. WİFİ, kablosuz bağlantı için kolay kullanım sunan bir buton kontrolü. Kontrol merkezinde butona basarak simgeyi mavi konuma getirmeniz durumunda, WİFİ açık hale gelecektir.

Yine butonu şeffaf konuma getirdiğinizde özelliği kapatmış olursunuz. Burada bilmeniz gereken tek nokta, kontrol merkezi üzerinden WİFİ bağlantısını kapattığınız zaman, yalnızca aksesuarlar devre dışı bırakılmış oluyor. Konum servisleri, Apple Watch gibi bağlantılar devam ediyor. Tamamen kapatma için ise ayarları kullanmak gerekiyor.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezinde Müzik Çalma

Uygulamayı direk olarak açmaya gerek kalmadan, müzik kontrollerini yapmak için kullanılan müzik çalar, oldukça işlevsel. Bu kontrol üzerinden çalan müziği durdurabilir, oynatabilir, atlayabilir ve yeni listeler çalabilirsiniz. Üstelik bu kontrol Spotify gibi üçüncü parti uygulamalarda da çalışmakta.

  • Bir şarkıyı oynatmak için “oynat” düğmesini kullanabilirsiniz.
  • Duraklatma düğmesi için “duraklat” düğmesi.
  • Şarkılar arası geçiş yapmak için “atla” düğmelerini kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca hızlı ileri sarmak için yine atla düğmesini kullanabilirsiniz. Aynı durum geri sarma için de kullanılabilir.

Kontrol Merkezi

Tam kayıttan yürütme ve kontrol penceresini büyütme için tuşlara sıkıca basabilirsiniz.

Kontrol Merkezi Ekran Yönlendirme Kilidi

Android akıllı telefonlarda çok sık kullanılan ekran dönme kilidi, yeni kontrol merkezi sayesinde iOS işletim sisteminde de çok kullanışlı hale geliyor. Kontrol merkezi üzerinde yer alan kilit simgesine dokunarak, dikey olarak ekran yönünü kilitleyebilirsiniz. Butonun şeffaf olması durumunda kapalı olduğunu hatırlatalım.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Rahatsız Etmeyin Özelliği

Rahatsız etmeyin özelliği, herhangi bir zamanda kontrol merkezi üzerinden kapatılıp açılabilir. Fakat bu ayarlama, düzenli olarak planlamış olduğunuz rahatsız etmeyin saatinizin etkilenmesine neden olmayacaktır.

Rahatsız etmeyin simgesi, kontrol merkezinde ay şeklinde gözüken simgeyle temsil edilir. Ay simgesine dokunduğunuz zaman, mor simgeli beyaza dönecektir ve bu Rahatsız Etmeyin özelliğini açık konuma getirdiğinizi gösterir.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Ekran Parlaklığı

Kontrol merkezi, ayarlar menüsüne gitmeden ekran parlaklık değerini belirlemenize izin verir. Güneş logosu ile bir çubuk şeklinde gösterilen parlaklık değeri, elinizle çubuğu hareket ettirerek değiştirebileceğiniz bir değerdir. Daha fazla seçeneğe ulaşmak için ekran parlaklık sekmesine sıkıcı basmanız yeterli olacaktır.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezinde Ses Kontrolleri

Medya ögeleri ve ana sesler dahil tüm sesleri kontrol merkezi üzerinden ayarlayabilirsiniz. Ses sekmesini sonuna kadar sürüklemek sesi tamamen kapalı konuma getirecektir. Ekran parlaklık değeri gibi ses değerini kaydırarak ayarlayabilirsiniz.

Kontrol Merkezi Ekran Yansıtma Özelliği

iPhone ya da iPad ekranınızı, Apple TV gibi destekli olan cihazlara yansıtmanız mümkün. Bunun için kontrolleri direk olarak kontrol merkezi üzerinden yapabiliyorsunuz. Yapacağınız işlemler ise şöyle;

  • Kontrol merkezi üzerinden ekran yansıtma butonunu açık hale getirin.
  • Daha sonra iPhone ve iPad ekranınızı yansıtmak istediğiniz cihaza dokunun.
  • Ekran yansıtmayı kapatmak için tekrar butonu kapatabilirsiniz. Yansımayı durdurmak için “aynalamayı durdur” seçeneğini seçebilirsiniz.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Erişilebilirlik

Erişilebilirlik kısayolları da yine kontrol merkezine eklenen kısayollar arasında yer alıyor. Erişilebilirlik olarak gösterilen kısayol ise daire içerisinde insan figürü olarak karşımıza çıkmakta. Erişilebilirlik simgesine dokunduktan sonra, etkinleştirmek istediğini erişilebilirlik özelliklerine dokunmanız ve aktif hale getirmeniz yeterli.

Kontrol Merkezi Alarm

Tabii ki olmazsa olmaz özelliklerden birisi de alarm bölümü. Ayarlar ya da saat menüsünü arayarak zaman kaybetmeden, direk kontrol merkezi üzerinde yer alan alarm menüsü üzerinden saat düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Kontrol Merkezi Uzaktan Kumanda

Eğer bir Apple TV kullanıcısıysanız, kontrol merkezi üzerinde Apple TV için sunulmuş olan uzaktan kumanda bölümünü kullanabilirsiniz. Kontrol merkezi üzerine yerleştirilen Apple TV Remote için Apple TV simgesine tıklamanız ve istediğiniz eylemi seçmeniz yeterli.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Kamera

Yine kontrol merkezi üzerinden ulaşabileceğiniz menülerden birisi de kamera bölümü. Kamera simgesine tıklayarak kolayca kamera uygulamasını açabilirsiniz.

Sürüş Sırasında Rahatsız Etme

Adı üstünde sürüş sırasında rahatsız etmeyin özelliğini kullanarak araç içerisinde telefonlarınızın dikkatinizi dağıtmasını engelleyebilirsiniz. Bu modla beraber telefon görüşmeleri ve metin mesajları olmak üzere tüm bildirimleri kapatılır. Sürüş sırasında rahatsız etmeyin kontrol düğmesinin şekli ise araç simgesi olarak resmedilmiş.

Kontrol Merkezi Ev Uygulaması

Ülkemizde çok sık kullanılmasa da HomeKit’e bağlı olan cihazları kontrol etmek için de kontrol merkezini kullanabilirsiniz. İç içe geçmiş ev şekillerinde olan logoyla beraber homekit kontrollerini açıp, yönetebilirsiniz.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Düşük Güç Modu

iPhone ve iPad cihazınızda düşük güç modunu açmanız, pil ömrünüzü arttırmak adına cihazınızda düzenlemeler yapılmasını sağlayacaktır. Bu özellik pil %20 seviyesine geldiği zaman otomatik olarak kullanıma girer. Kontrol merkezi üzerinden düşük güç modunu açmak için çeyrek dolu pil düğmesini kullanabilirsiniz.

Kontrol Merkezi Notlar

Kontrol merkezi üzerinde yer alan not simgesine tıklayarak, doğrudan notlar uygulamasına geçiş yapmanız da mümkün.

Kontrol Merkezi Ekran Kaydı

Kontrol merkezinde yer alan ekran kayıt tutuşunu kullanarak, oyunlarda dahil olmak üzere ekranınızdaki hemen her görüntüyü kayıt altına alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kontrol merkezi üzerinde yer alan, daire içerisindeki kayıt tuşuna basmak olacaktır. Sonrasında kaydı durdurmak için üsteki kırmızı banner alanına dokunabilirsiniz.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi Metin Boyutu

Kontrol merkezi üzerinde metin boyutlarınızı da ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için “aA” simgesine tıklamanız ve açılan metin boyutu çubuğundan boyut seçiminizi yapmanız gerekiyor.

Kontrol Merkezi Sesli Notlar

Kontrol merkezinin ayrıcalıklarından birisi de sesli notlar uygulaması. Sesli notlara erişmek için ses dalgaları şeklinde olan simgeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Kontrol merkezinde düzenlemeleri nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?