Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü kullanıma giriyor. iOS 11’i artık birkaç hafta sonra görebileceğiz. Kararlı sürümün yayınlanmasının ardından en çok kullanılan iOS sürümü iOS 11 olacak. Yeni seri işletim sistemiyle beraber gelecek özellikler bir kenarda dursun, iddialara göre bu sürümden sonra alışkanlıklarda değişecek. iOS 10 sürümünde bile yeni sürümleri çok göremediğimiz iOS Jailbreak serisinin yeni işletim sistemiyle tamamen tarih olacağı belirtiliyor. Haliyle iPhone ve iPad kullanıcıları için bir dönem son bulmuş olacak. Fakat bugün gelen haber beklentileri tam tersi yönde değiştirdi.

iOS Jailbreak Umudu Doğdu

Her sene olduğu gibi bu senede düzenlenecek olan HITB konferansı kapsamında, iOS Jailbreak bekleyenler için çok önemli bilgiler paylaşılacak. Hack in the Box 2017 konferansı öncesinde ortaya çıkan haberlerin kaynağı ise bu alanda yaptığı çalışmalarla adını duyurmuş olan Adam Donenfeld. Ünlü güvenlik uzmanı tarafından yapılan açıklamaya göre konferans kapsamında iOS Jailbreak ve Downgrade işlemleri için yeni yöntemler açıklanacak ve araçlar duyurulacak.

iOS Jailbreak

Konferans kapsamında duyurulacak olan bu araçların ve yeni yöntemlerin ise iOS sürümlerinde ortaya çıkan yeni bir açık üzerine kurulduğu belirtiliyor. Keşfedilen yeni açık sayesinde geliştiricilerin iOS’un hemen her sürümüne (buna iOS 10.3.3 serileri de dahil) iOS Jailbreak geliştirilebileceği belirtiliyor. Ayrıca geri dönüşlerin de imzalar kapatılsa bile mümkün olduğunu gösteren yöntemler yayınlanacak.

Adam Donenfeld tarafından yapılan bu açıklamalarda ise iOS 11 konusunda bir bilgi yok. Fakat Apple’ın yeni işletim sistemi sürümüne geçmesi, eski serilerin daha fazla önemsenmeyecek olması, tüm bu iddiaları güçlendiriyor. iOS Jailbreak serisi için konferans kapsamında yeni yeni sürümlerin açıklamasının yapılıp yapılmayacağını bilmiyoruz.

Fakat şurası kesin ki açıklamalarda yeni yöntemlerde söz edilecek. Bu yöntemleri hangi açıkla ortaya çıktı? Hangi geliştiricileri göreceğiz? Todesco gibi ünlü isimler yeniden dönecek mi? Tüm bunlar ayrı ayrı soru işaretleri. 21 Ağustos tarihinde yapılması beklenen konferansla beraber tüm bu soru işaretlerin cevaplanması bekleniyor. Bakalım iOS Jailbreak geri dönecek mi?

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3 İçin Jailbreak Geliyor

İlginizi Çekebilir: iOS 11 Yüklemelimiyim?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?