iOS Jailbreak İşlemi Nasıl Yapılır ? ( iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 )

4
638

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak aracının yayınlanması için neredeyse sayılı günler kaldı diyebiliriz. PanGu ve TaiG ekipleri iOS Jailbreak işleminin yapılabilmesi için son ufak dokunuşları yapıyorlar sadece. Özellikle PanGu ekibinin bir süre önce yayınladığı videosunda iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümleri için Jailbreak işlemini başarıyla yapabildiklerini kanıtlıyorlar.

Nisan ayı içerisinde Jailbreak aracının çıkacağı uzun bir süredir konuşuluyordu. Jailbreak işleminin yapılabilmesi için ise iOS’daki sistem açıklarından faydalanmak gerekiyor. Özellikle Apple’ın en son yayınladığı iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümlerinde bulunan bir çok açık nedeniyle, bu sürümlerde Jailbreak işleminin yapılması da bir hayli kolay olacak gibi duruyor. Ancak burada kolaylık karşılaştırmasını diğer iOS sürümünlerini göz önünde bulundurarak yapmak gerektiğini unutmayalım.

iOS Jailbreak Nasıl Yapılır

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Nasıl Yapılır ?

Şu anda Jailbreak aracı yayınlanmadı ancak bu araç yayınlandığı zaman nasıl yapılması gerektiği hakkında da biraz bilgi sahibi olmak gerekir.

  1. Jailbreak işlemine başlamadan önce cihazınızın tam yedeğini bilgisayarınıza iTunes yardımıyla alın.
  2. Jailbreak işlemi cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına neden olacaktır, dolayısıyla Jailbreak’a başlamadan önce bunu dikkate almanız gerekir.
  3. Jailbreak çıktığı zaman ise bir Jailbreak aracı yayınlanacak ve bu Jailbreak aracını bilgisayarınıza kurmanız gerekecek.
  4. Daha sonra ise iPhone veya iPad’i Lightning kablosu ile bilgisayarınıza bağlayıp, Jailbreak aracının yönlendirmelerini takip edeceksiniz.

Jailbreak işleminin tamamlanmasının hemen arkasından iPhone veya iPad’inizde Cydia isimli bir uygulama görmeniz gerekiyor. Bu uygulama eğer cihazınıza yüklendiyse Jailbreak işlemini başarıyla tamamladınız demektir.

iOS Jailbreak Cydia

Cydia haricinde yüklenen diğer uygulamalar tam anlamıyla Jailbreak olarak adlandırılamaz. Ancak amacınız sadece App Store’daki ücretli uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirmek ise, bunun için vShare uygulamasını internet sitesinden indirip kullanabilirsiniz. Böylece App Store’daki uygulamaları ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 13.4.5 Beta 2 Yayına Açıldı – Değişiklik Var mı?

iOS Jailbreak Ne İşe Yarar ?

iOS’da Jailbreak işleminin yapılması demek, iPhone veya iPad’in tüm kontrolünün size geçtiği anlamına gelmektedir. Aynı zamadan bazı tehlikelere de kapınızı açmış olursunuz. Cihazınızın garanti kapsamından çıkmasıyla da birlikte tüm sorumluluklar size kalacaktır.

Ancak Jailbreak işlemi yapılmış olan iPhone veya iPad’de iOS’un sizi engellediği ne kadar şey varsa, bunlar ortadan kalkacaktır ve herşeyi yapabilir hale geleceksiniz. Bunların en basiti yine App Store’daki ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirmeyle başlar.

iOS Jailbreak İşlemi

iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 Jailbreak Ne Zaman Çıkar ?

Kesin bir tarih vermek malesef mümkün değil. Şuanda sadece PanGu ve TaiG’in web sitelerini takip ederek Jailbreak işlemini de takip edebilirsiniz. Ancak söylentilere göre Nisan ayı içerisinde çıkması bekleniyor.

iOS 9.2 Jailbreak Çıkacak Mı ?

Şuanda PanGu ve TaiG gibi hacker grupları iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümleri için Jailbreak işlemi üzerine yoğunlaşmış durumdalar, bu sebepten dolayı daha eski iOS sürümleri için Jailbreak aracının yayınlanacağını malesef tahmin etmiyoruz.

4 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?