Son zamanlarda mobil cihazlara karşı yapılan saldırı da bir hayli arttı. Özelikle Android cihazlar için yazılan en son ve en zararlı virüslerden birisi olan Mazar Bot adlı virüs akıllı telefonların yönetimini tamamen ele geçiriyor ve kullanıcıların her yaptıklarını takip edebiliyorlar.

Kullanıcı kitlesinin masaüstü cihazlardan yavaş yavaş mobil cihazlara kaymasıyla birlikte, saldırganların hedef kitleside aynı şekilde değişiklik gösteriyor. Mobil cihazlara olan saldırı artıyor ancak bu saldırılardan iOS işletim sistemine sahip olan iPhone ve iPad nasıl etkileniyor ?

iPhone veya iPad’e Virüs Bulaşır Mı ?

Neredeyse imkansız. Kesinlikle bulaşmaz demiyorum ama virüs bulaşma ihtimali %1 civarında. Tabi ki cihazınıza Jailbreak yapmadıysanız. Çünkü iOS işletim sistemi adeta bir kapalı kutu. Dışarıdan müdahaleye kolay kolay izin verilmiyor. Android’de olduğu gibi farklı kaynaklardan uygulama indirip yükleme gibi bir durumda olmuyor. Sadece App Store’dan uygulamalar indirilip, yükleniyor ki bu uygulamalarda zaten Apple’ın denetiminden geçtikten sonra storeda yayınlanabiliyor.

Bir internet sitesinin içerisine gömülmüş olan virüs genelde android cihazlar için ya da masaüstü bilgisayarlar için yazılmış oluyor. Apple‘ın uğraştırıcı yönleriyle hackerlarda genelde ilgilenmiyor diyebiliriz.

Uygulama İzinlerine Dikkat Edin !

Her ne kadar Apple’a virüs sızması çok zor olsa da siz yine de iPhone veya iPad’e indirdiğiniz uygulamalara verdiğiniz izinlere dikkat edin. Her uygulamanın fotoğraflarınıza, rehberinize erişmesine izin vermeyin. Bu uygulamalar sizin fotoğraflarınızı ya da rehberinizi alıp başka amaçlarla kullanabilir belki de rehberdeki numaraları ticari amaçlı olarak bile satabilirler.

iCloud Hacklenmiş, Fotoğraflar Sızdırılmıştı ?

Evet, zamanında iCloud hacklenmiş ve ünlülerin bile fotoğrafları sızdırılmıştı. Ancak cihazınızda iCloud açık değilse bu tarz saldırılardan etkilenmezsiniz. Ayrıca o saldırıda da iPhone veya iPad hacklenmemiş, iCloud’da bulunan bir açıkla hacklenmişti. Şahsen ben iCloud kullanmıyorum ve yedekleme işlemlerimi de bilgisayarıma yapıyorum.

7 YORUMLAR

  1. Bu yazıda iki yanlış var. Hem Apple Uzmanı ismini kullanmak hem de böyle hatalı bir haber yapmak doğru değil.
    1. iCloud hack edilmedi. Sadece hesaplarına kolay şifreler koyanların hesaplarına erişildi, bu da gayet kolay bir işti.
    2. iCloud kullanmıyorum, siz de kullanmayın demek uzmanlığa pek yakışmıyor. Yedekleme konusunda haklı olabilirsin. Bedava verilen 5GByte alan, en düşük model olan 16GByte’lık iPhone modeline kısa bir zaman sonra yetmeyecektir. Ama iCloud’un diğer özelliklerini kullanmamak hiç de mantıklı değil.

  2. Annem Touch ID parolasını unutmuş onu video izleyerek yapmaya çalıştım. Itunes indirdim, telefonu taktım pc ye ,kapattım teli. 2 tuşa beraber bastım sonra tek tuşa basılı tuttum sonra yükledi bilgisayara yarısını dosyaların sonra bir baktım bilgisayarda virüsler var korktum iPhone’u çıkar dedim duraklar indirmeyi dedim sonlandırdım işlemi. Devam edersem telefona virüs bulaşır mı? Ne yapmalıyım?

    • Kesinlikle bulaşmaz demek yanlış. Ama bulaşması çok zor. Muhtemelen windows kullanıyorsunuz. Windows için yazılmış virüsler, iOS’da çalışmaz. Ama yine de tehlikeye atmaya gerek yok. Antivirüs taramasından bilgisayarınızı geçirip, öyle işlemleri yapsanız daha iyi olur.

  3. Ben Yeni apple serisi kullanıyorum daha android kullanıyordum şuan 4 gündür iPhone 6s kullanıyorum internetten müzik indirmeyi denedim direk ıphone virüs taraması yapılması gerekiyor yani virüs bulaşmış yazıyor hemen çıktım taramadan siteden mi kaynaklanıyor acabaa

  4. instagramdan girdiğimiz linklerde sonradan fark ettim takipçi hilesi sitesine yönlendirilmişim telefonum 6s instagramıma virüs bulaşmış mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here