iOS işletim sisteminde internet hızı nasıl arttırılır?

0
995

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada pek çok işlemin internet üzerinden yapılmasıyla birlikte internete erişim hızının önemi de bir o kadar artmıştır. Özellikle internet üzerinden işlerini yürüten kişiler için internete erişimin bir mikro saniye daha hızlı olması bile büyük önem arz edebilmektedir.

Bilindiği üzere; Apple’ın ürettiği cihazlarda kullanılan işletim sistemi kendine has özellikleri olan tamamen farklı bir işletim sistemidir. Apple cihazlarda kullanılan bu işletim sisteminin ismi; iPhone’lar için iOS, MacBook’lar için MacOS ve iPad’lar için de iPadOS’dur.

Haliyle bu işletim sisteminin kendine has olması internet hızı arttırma işlemleri için de bu işletim sistemlerine sahip cihazlarda yapılması gerekenlerin diğer cihazlardan farklı olmasına sebep olmaktadır.

Bu yazımızda Apple’ın tüm işletim sistemleri için internet hızı artırma  işlemine yönelik püf noktalardan yukarıda saydığımız cihazların her biri için bahsedeceğiz.

 

iPhone internet hızı arttırma yöntemleri

iPhone 11 Pro

Apple’ın iOS işletim sistemine sahip en çok kullanılan cihazı iPhone’dur. iPhone, her ne kadar telefonun modeline göre değişiklik gösterse de genel itibariyle cihaz çok eski değilse yüksek hıza sahiptir.

Ancak yine de iPhone’unuzun internet hızını arttırmak için yapılabilecek birkaç ayar düzenlemesi mevcuttur. Bu ayarlar çok ufak değişiklikler gibi görünse de cihazınızın özellikle internete erişim hızını arttıracaktır.

 

Wi-fi yardımı

iPhone’da internet hızını arttırmak için uygulanabilecek ilk ayar düzenlemesi wi-fi yardımıdır.

Bu ayarı açtıktan sonra iPhone’unuzun otomatik olarak bağlı bulunduğu kablosuz internet bağlantısında internet hızında düşüş olması halinde otomatik olarak hücresel ağın kullanımı başlar. Tam tersi de söz konusudur. iPhone ile bağlandığınız hücresel ağ bağlantısı hızından daha yüksek bir kablosuz ağ bağlantısı tespit edildiğindeyse bu ayar sayesinde otomatik olarak o kablosuz ağa bağlantı gerçekleştirilir.

 

Peki, wi-fi yardımı ayarı nasıl açık hale getirilir?

Öncelikle iPhone’unuzun ayarlar bölümüne giriniz. Ardından burada yer alan “Hücresel” başlığına tıklayın. Bu başlıkta internet bağlantısı ayarları düzenlenmektedir. Hücresel menüsünün en altında Wi-fi yardımı seçeneğini göreceksiniz.

Wi-fi yardımı seçeneği telefonun varsayılan ayarında kapalıdır. Bu seçeneği açık konumuna getirdiğinizde iPhone’unuz yavaş internet erişimiyle bağlantı sağladığı durumlarda alternatif hızlı bağlantılara yönelecektir.

 

Uygulamalar aracılığıyla internet hızını arttırma

İnternet hızını arttırmak için iPhone’unuza özel uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların hızı arttırmak için telefonunuza farklı özellikler katması söz konusudur.

İnternetten dosya indirmek için kullanılan uygulamalar, her ne kadar ana özellik olarak internet hızını arttırma gibi bir şey vaat etmiyorsa da bu özellikler kullanılarak internetten dosya indirilmesi halinde daha yüksek hızdaki bağlantılardan indirme işlemi sağlama gibi bir fayda verebiliyor. Bu uygulamalardan biri “Download Accelerator” isimli uygulama.

Bununla birlikte iPhone’unuzda VPN veya reklam engelleme gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu tip uygulamalarda internet hızınızı girdiğiniz internet sitelerindeki reklamları engelleyerek arttırmaktadır.

Yine, internet bağlantı hızını bağlı olduğunuz baz istasyonlarını değiştirerek veya cihazınıza bağlı olan diğer cihazları takip ederek bunlardan kurtulma gibi yollarla arttırabileceğiniz bazı uygulamalar da iPhone’unuzun internet hızının artmasını sağlayacaktır.

 

iPad internet hızı arttırma yöntemleri

iPad Pro LiDAR

iPadOS işletim sistemi kullanan iPad cihazınızın internet bağlantı hızını arttırmak için uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Reklam engelleyici uygulamaları kullanın.

Tıpkı iPhone’da olduğu gibi iPad’de de girdiğiniz internet sitelerinde oldukça yüksek sayıda internet reklamı olacaktır. Bu reklamları girdiğiniz sayfada görmemeniz demek bu reklamların tarayıcınıza yüklenmemesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla daha az dosyanın cihazınıza yüklenmesi demek mevcut dosyaların daha hızlı yüklenmesi anlamına gelmektedir.

iPad cihazınızda internet erişimi sağlarken reklam engelleyici uygulamaları muhakkak kullanmalısınız. Bu uygulamaların en popüler olanlarından biri ise Adguard isimli uygulamadır. Adguard, Refine veya Crystal gibi uygulamalar da iPad’inizde reklam engellemek için kullanabileceğiniz diğer uygulamalardan bazılarıdır.

  • Cihazınızı aralıklarla yeniden başlatın.

Her ne kadar eski dönemlerden kalma bir uygulama gibi görülse de iPad cihazınızın özellikle eski sürümleri için cihazı belli aralıklarla yeniden başlatmak iPad’inizin belleğinin temizlenmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla her kullandığınızda açıp kapatmasanız da iPad’inizi belli aralıklarla açıp kapamanız iPad’in belleğini boşaltmasını sağlayacağından faydalı bir önlemdir.

  • Cihazın önbelleğini belli aralıklarla temizleyin.
İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Pro ve Pro Max LIDAR Tarayıcı Ne Amaçla Kullanılıyor?

iPad’inizin önbelleğini belli aralıklarla temizlemek, bellekte yer alan gereksiz dosyalardan kurtulmanızı sağlayacağından hem cihazın hem de internetinizin hızını arttıracaktır. Özellikle iPad’de önbelleği temizlemek, sanıldığından daha iyi sonuçları meydana getirir. İnternet erişimi olan ve yoğun olarak internet erişimi kullanılan cihazların önbelleğini dolduran pek çok veri internetten gelmektedir. Dolayısıyla iPad’inizin önbelleğini mümkünse günaşırı değilse en fazla 3 günde bir temizlemeniz cihazınızın hızını arttırıcı bir önlem olacaktır.

Macbook ve iMac internet hızı arttırma yöntemleri

16 inç MacBook Pro sorunları

Macbook ve iMac, Apple’ın bilgisayar deneyimi sunan cihazlarıdır. Bu iki cihazı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla ikisinin de yazılım altyapıları aynıdır. Dolayısıyla Apple’ın Macbook ve iMac cihazlarının internet hızı arttırma yöntemlerini tek bir başlık altında irdeliyoruz.

  • Bellek tüketimini görmek

MacOS için telefon veya tablet gibi cihazlardan daha farklı yöntemler izlenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Yine de bu noktada gözünüzü korkutacak bir şey yok. Çünkü bu işlemler için de yapılması gerekenler oldukça basit önlemlerdir.

  • Etkinlik Monitörü kullanmak

Öncelikle cihazınızda hangi uygulamaların açık olduğunu tespit etmenizde fayda var. Burada sizin bilinçli bir şekilde açıp kullandığınız uygulamalar dışında cihazın alt kısmındaki Dock’ta sürekli açık duran ancak sizin bilmediğiniz bazı uygulamalar hem cihazınızın performansını hem de internet hızını etkileyebilir. Dolayısıyla Etkinlik Monitörünü kullanarak bilgisayarınızın hangi uygulamaları kullandığını tespit etmelisiniz. Etkinlik monitörüne uygulamalar klasöründe yer alan izlenceler menüsünden erişim sağlayabilirsiniz. Bu menüdeki etkinlik monitörüne girdiğinizde o anda bilgisayarınızda hangi uygulamaların bellek tüketimi yaptığını görebilir ve bu doğrultuda kullanmadığınız uygulamaları kapatabilirsiniz.

  • Yavaş internet durumunu simüle etmek için uygulama kullanmak

macOS kullanan Macbook veya iMac cihazınızın özellikle iOS’un varsayılan internet tarayıcısı olan Safari’de karşı karşıya gelmeniz bazı durumlarda mümkündür. Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız çözümünü cihazınıza kuracağınız Network Link Conditioner isimli programla sorunun çözümünü sağlamanız mümkündür. Aslında bu çözümümüz genellikle yazılım geliştiricileri ilgilendiren bir konudur.

Yukarıda belirttiğimiz Network Link Conditioner aracını Xcode’dan indirerek kullanabilirsiniz. Xcode’da sol üstte yer alan Xcode sekmesine tıklayın. Burada açılan menüde yer alan Open Developer Tool kısmından More Developer Tools’a tıklayın.

Bu kısımda klasik Macintosh güvenlik adımı karşınıza gelecektir. iCloud kullanıcı adı ve şifrenizi girerek bu adımı geçin ve ardından uygulamayı indirin.

Özellikle Xcode ile yazılım geliştiren bir developersanız bu uygulama sayesinde Xcode kullandığınız esnada karşınıza çıkan internet yavaşlama problemini minimum seviyeye indireceksiniz.

  • İnternet hızına etki eden işletim sistemi dışı faktörler

Her ne kadar yazımızda iOS ve MacOS işletim sistemlerine yönelik internet hızı arttırma işlemlerinden bahsediyor olsak da yine de işletim sisteminden bağımsız olarak internet hızını etkileyen faktörler vardır. Bu bölümde de kısaca bu faktörlerden bahsetmek istiyoruz.

Bunlara ulaşmaya çalışılan internet sitesinin hızı ile ilgili durumlar yol açmaktadır. Bu konu daha çok internet geliştiriyorsanız sizinle ilgilidir.

Bir internet sitesinin daha hızlı olmasını sağlamanın en bilinen yolu daha kaliteli sunucular üzerinden yayın yapmaktır. Bu yüzden site kurmanız için kullanacağınız pratik site kurma araçlarının hız noktasında size sunduklarını dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bir internet sitesine yüklediğiniz medya dosyalarına da özellikle dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isterim. Zira medya dosyaları büyük boyutları nedeniyle sitenin var olduğu sunucuları yorabilmektedirler. Bu yüzden bir medya dosyasını sitenizde yayınlayacağınız zaman bu dosyanın özel olarak sitenizde en kaliteli hali ancak en düşük boyutlu şekilde yer almasına dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?