iOS (iPhone, iPad) uygulamaya nasıl şifre koyulur?

iPhone veya iPad'de uygulamalara şifre / parola koymanın basit bir yolunu anlattık.

0
18131

Apple nedense uygulamalara şifre koymak gibi basit ve kullanışlı bir özelliği bir türlü iOS sistemine entegre etmiyor. Dolayısıyla iPhone, iPad gibi cihazlarımızda uygulamalara şifre koyma gibi bir lüksümüz olmuyor. Bunu yapan ücretli uygulamalar var.

Apple, iOS 12 ile Ekran süresi (Screen Time) denilen bir özellik geldi. Bu özelliği kullanarak uygulamalara dolaylı yoldan parola eklemek mümkün oluyor. Bu yazımızda size iPhone veya iPad’e Ekran Süresi (Screen Time) özelliğini kullanarak, nasıl parola koyabileceğimizi anlatacağız.

iOS (iPhone, iPad) uygulamaya nasıl şifre koyulur?

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. “Ekran Süresi” ni seçin.”
  3. Ekran süresinin etkinleştirildiğinden ve ekran zaman şifresini ayarlayın.
  4. Sol üst köşedeki “Cihazlar” üzerine dokunun ve mevcut cihazınızı seçin. Birden fazla cihaz yoksa, sadece üst cihazınızın adına dokunun.
  5. Kilitlemek ve dokunun istediğiniz bir uygulama seçin. İstediğiniz uygulama listelenmiyorsa, herhangi bir uygulamayı seçin. Gelen ekranda gerekli ayarları yaparak, istediğiniz uygulamayı seçin.

6. “Sınır Ekle”Düğmesine Dokunun.”
7. Buradan, “Uygulamaları Düzenle” ye dokunun ve kilitlemek istediğiniz diğer tüm uygulamaları ekleyin. Bu işlem size tüm uygulamalar tam bir kontrol sağlar.
8. Kilitlenmek istediğiniz tüm uygulamaları seçtikten sonra, bir dakika gibi kısa bir süre seçmek için ekranın üst kısmındaki zamanlayıcı arayüzünü kullanın ve ardından “Ekle” düğmesine dokunun.”

Seçtiğiniz uygulamalar artık 1 dakika kullanılabilecek. Siz zaten bu süreyi doldurduğunuza uygulama her seferinde şifre soracaktır.

Kilitli bir uygulama nasıl kullanılır?

Daha önce parola koyduğunuz bir uygulamayı açmak istediğinizde, altta yer alan “Bir daha ki sefere sor” butonuna basın. Şifreyi girin ve 15 dk, 1 saat gibi bir süreyi seçin. O süre içinde uygulama erişilebilir olacaktır.

Uygulamayı acil olarak tekrar kilitlemenin bir yolu yok. Bu yüzden 15 dk gibi bir erişim izni verdiğinizde bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

İLGİLİ HABER:  iPhone XI Nasıl Bir Telefon Olacak? Beklentiler Neler?

Aşağıdaki youtube videosunda yapılan işlemleri görebilirsiniz:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?