Siri 2011’de tanıtıldığından beri, 3. parti uygulama geliştiricileride kendi uygulamalarının Siri ile birlikte kullanılabilmesi için sürekli Apple’a istekte bulunuyordu. Hey Siri, bana bir Uber taksisi çağır. Hey Siri, Skype’ı sustur. Hey Siri, Ahmet’e akşam yemeği için 20 lira gönder. Bu örnekler gibi siri konuşmaları hayaldi. Ancak iOS geldikten sonra hayal olmaktan çıkarak gerçeğe dönüşüyor. iOS ile birlikte, Apple Siri uygulamalarını tanıttı. Ancak tamamen açık bir şekilde değil, en azından şimdilik değil. Ama en azından 6 çeşit uygulamaya izin vericek ve buda iPhone ve iPad’ini daha kullanışlı ve güzel bir hale getiricek.

 

Siri bütün uygulamalarımı kontrol edebilir mi?

iOS-ile-Birlikte-Siriye-Gelen-Yenilikler!

Bunun cevabı şimdilik hayır. Örneğin, Siri senin için Pokemon yakalayamaz. Şimdilik Siri sadece 7 çeşit uygulamayı kullanabilir durumda:

 • Kitap okuma
 • Mesaşlaşma
 • Fotoğraf ve Video
 • Elektronik ödeme uygulamaları
 • İnternet aramaları
 • Egzersizler
 • CarPlay

Bir uygulamayla ilgili Siri özelliği olup olmadığından emin değilseniz, deneyin. Siri’ye uygulamanın içinden birşey yapmasıyla ilgili bir soru sorun. Eğer çalışırsa, mükemmel! Eğer çalışmazsa Siri ”Keşke yapabilseydim, ama bahsettiğin uygulama benim için ayarlanmadı” diyecektir.

 

Neden sadece bu türde uygulamalar?

iOS-ile-Birlikte-Siriye-Gelen-Yenilikler!

Apple başlangıç olarak miktar fazlalığı yerine az ama kaliteli uygulamaları vurguluyor. Gerçekten uygulama ve Siri arasında güçlü bağlantılarla seni konuşmak için resmi bir dille konuşmak için zorlamıyor. Gayet normal bir günlük konuşma diliyle konuşman için tasarlanmış.

Bunun anlamı her bir bağlantı için karmaşık sözcükleri anlayabilir düzeyde ve soru sorarken kullanılan her türlü sorma şeklini hayal edip hepsine cevap verebilir durumda.

Apple şuan bunu iOS geliştirici betasında yapabilir durumda ve daha fazla seçenekleride ekleyeceğini tahmin ediyoruz.

Nasıl çalışıyor?

iOS-ile-Birlikte-Siriye-Gelen-Yenilikler!Sirinin amacı, bağlantı düşüncesiyle çalışması. 3. parti uygulamalar Siri için uygulanabilir kategorilerden birini seçip ayarlayabilir ve Siri gerisini halleder. Bunun anlamı, diğer sesli asistanların aksine, kelimeleri söylerken dikkatlice ayırman veya imla kurallarına uyarak söylemen gerekmez. Siri ile normal bir şekilde konuşabilrisin, bir makinenin konuşması gibi değil.

iOS 10’da Siri ile kullanılabilen uygulamalar neler?

Bu sonbahara kadar bekleyeceğiz, iOS 10 cihazlarımızda kullanılmaya başladığında, uygulama geliştiriciler Siri ile entegre olucaklar. Ancak Apple şimdiden kullanılabilir olanlardan bazılarını açıkladı;

 1. Pinterest: Fikirlerini sakladığın yeri tam olarak bul: ” Hey Siri: kadın modası için Pin’leri Pinterest’de göster”
 2. Film Rulosu: Orgsnize edilmiş fotoğraflarınızı zekice kelimelerle bulun: ”Hey Siri: Bana film rulomdaki geçen yaz çektiğim güneşli fotoğrafları göster”
 3. WhatsApp: Sesinle ailene ve arkadaşlarına mesaj gönder: ”Hey Siri: WhatsApp’ı kullanarak, Ahmete 15 dakika içinde orada olacağım diye mesaj at.”
 4. LinkedIn: Ağından herhangi birisine mesaj at: ” Hey Siri: LinkedIn’den Ceren’e mesaj ve deki: Bugünkü buluşma iyidi.”

 

Bu bağlantılar benim güvenliğim için ne anlama geliyor?

Apple herzamanki gibi gizliliği ve güvenliği ön planda tutar. Bunun anlamı Siri uygulamaya entegre olarak sorduğun soruları ve sorunlar için verdiğin komutları halleder, ama senin kişisel bilgilerini almaz veya kaydetmez veya herhangi bir bilgiyi yanında götürmez. Apple bunu 3. parti uylamalara kesin olarak bildirir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?