iOS için Steam Gelecek Mi?

iOS için Steam dönemi başlamadan bitti. iOS için Steam kararının iptal olmasının nedeni ne? Apple ya da Valve bir açıklama yaptı mı?

0
107

Steam, dünyanın en büyük oyun servislerinden biri olarak biliniyor. Valve yapımı, hemen hemen tüm dijital oyunların satıldığı bir platform olarak bu alanda rakipsizliği ele almış durumda. Bilgisayarlardan sonra yavaş yavaş konsollar üzerinde de çalışmalar yapan servisin, şimdiki hedefi ise mobil işletim sistemleri. Bu konuda ciddi bir çalışma yaptığı ve mobil dünyaya girmek istediği belirtilen Steam’in geçtiğimiz günlerde ise şok bir haberle sarsıldığını gördük. Valve, mobil platformlar için ilk durak olarak düşündüğü iOS işletim sistemi için daha şimdiden veto yedi. Peki, Apple ile Steam bu konuda anlaşabilir mi?

Steam iOS Çalışmalarına Son Verebilir

Konu hakkında detaylara geçiş yapmadan önce Steam’in nasıl bir sistem düşündüğünden söz edelim. Buna göre marka, bilgisayar oyuncularına özel bir ayrıcalık sunmaya hazırlanıyordu.

Bilgisayarda oynadığınız, Steam kütüphanenizde yer alan bir oyunu, bilgisayara erişiminiz olmadığı durumlarda akıllı telefonunuz üzerinden de oynayabilecektiniz. Steam planlarında tam olarak bu sistem vardı. Uzaktan erişim olarak değerlendirebileceğimiz bu sistem için Apple ile görüşmeler başlamış ve Valve izinleri almaya çalıştıklarını belirtmişti.

iOS için Steam

İşte beklenmedik haberde bu açıklamanın sonrasında geldi. Apple ile yapılan görüşmeler sonrasında Apple’ın kesin olarak sistemi reddettiği ortaya çıktı. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise “Ekibimiz bu projeye ve onay sürecine çok zaman harcadı. Bu yüzden açıkça ortadadır ki hayal kırıklığına uğradık. Umarım Apple, bu kararını gelecekte tekrar düşünecektir.” İfadelerine yer verildi.

Apple Neden Teklifi Değerlendirmedi?

Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Apple, başka bir servisin kullanılması ya da kullanıcıların bu servislere yönelmesi yerine kendi servislerinin ve uygulamalarının öne çıkmasını istiyor. Bu durumun da Apple’ın gelecek planlarına uymadığı belirtiliyor. Açıkçası kararın altında yatan neden bu.

İLGİLİ HABER:  iOS 14.5 ile Gizli Takibi Engelleyecek Bir Sistem Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?