iOS İçin En İyi Arttırılmış Gerçeklik Oyunları

0
166

Apple’ın yeni iOS sürümü olan iOS 11’in en dikkat çekici özelliklerinden birisi de iOS 11’in sanal gerçeklik teknolojisinin daha gelişmiş bir hali olan arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle gelmesiydi. Arttırılmış gerçeklik (Augmenred Reality) kullanıcılar için farklı deneyimlerin kapılarını aralarken bu deneyimlerden belki de en önemlisi oyun alanında yaşanacak.

Özellikle Pokemon GO ile başlayan arttırılmış gerçeklik temelli oyunlar iOS 11ile birlikte ileri bir seviyeye geldi. WWDC 2017’de tanıtımı gerçekleştirilen yeni iOS sürümünde Apple Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin sadece uygulamalarda değil oyunlarda da kendini göstereceği açıklanmıştı. İşte iOS platformu için en iyi arttırılmış gerçeklik oyunları.

1.The Machines 

Apple’ın etkinliğinde tanıtımı gerçekleştirilen The Machines oyunu iOS platformu için sunulan en iyi arttırılmış gerçeklik oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çok oyunculu (Multiplayer) bir oyun seçeneği sunan The Machines oyunu çok oyunculu yapısıyla bir ilk olarak tarihe geçiyor. The Machines oyununun içeriğinde oyuncular kendinilerini robotların birbirleriyle kapıştığı bir atmosfer içinde buluyor. Oyun içinde oyun severler pek çok yeteneklerini test edebiliyor.

2. Warhammer 40.000 : Freeblade 

Listemizde yer alan Warhammer 40.000 : Freeblade oyunu, mobil oyun severlerin yabancı olmadığı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.  2015 senesinde en iyi oyun olarak ödül almış olan Warhammer 40.000 : Freeblade oyunu fantastik ve bilim kurgu temelli öğeleriyle sürekli olarak aksiyonun hüküm sürdüğü bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın yeni iOS sürümü olan iOS 11’in yayınlanmasıyla birlikte arttırılmış gerçeklik özelliğine kavuşan oyun farklı bir hal alıyor. Oyun içinde oyun severler kendi robotlarını yaratıyor ve bu robotla oyun içinde yer alan canlı cansız her şey ezilip geçiliyor. Oyun severler için 200’e yakın görevin olduğu oyunda robotlar arasında savaşlar gerçekleşiyor. Türkçe dil seçeneğine de sahip olan oyun ücretsiz olmasıyla da dikkat çekiyor.

3. Zombie Gunship Revenant AR

Eğer ki robot oyunu değil de zombi oyunlarından hoşlanıyorsanız sizler için güzel bir oyun tavsiyemiz olarak Zombie Gunship Revenant AR oyununu tavsiye edebiliriz. Oyunun içinde oyun termal kamera grafikleri yer alıyor ve bu grafikler oyun severleri daha çok havaya sokuyor. Oyun severler oyunda tam donanımlı bir helikopteri kontrol ediyor ve bu helikopterle birlikte yeryüzünde yer alan zombilere ölüm yağdırıp yer yüzünü kan gölüne çeviriyor. Zombilerin sürekli olarak doğması ve oyunun sonunun gelmemesi oyunu bir noktada sıkıcı yapsa da bu durum oyunun en iyi arttırılmış gerçeklik temelli zombi oyunu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Oyun ücretsiz olarak App Store üzerinden temin edilebiliyor ve oyun severler oyunu iPad, iPhone ve iPod touch cihazlarına kurabilirler.

İLGİLİ HABER:  iOS 10 İçin Kullanım Oranları Açıklaması Yapıldı

4. Splitter Critters

Tasarım ödülüne sahip olan ödüllü oyunlardan birisi olan Splitter Critters oyunu iOS 11’in arttırılmış gerçeklikle gelmesiyle birlikte iOS 11 kullanıcıları için yen bir sürüm yayınladı ve artık arttırılmış gerçekliği destekleyeceğini açıkladı. Farklı bir tasarıma sahip olan oyun içinde oyun severler ufak bir karakterin uzay gemisine bindirilmesini serüveni yaşatılıyor. Gelen son bilgilere göre oyuna yeni bölümlerde yolda.

5. AR Dragon 

90’ların sanal bebek oyuncaklarının yerini tutmayı amaçlayan AR Dragon oyunuyla birlikte oyun severler kendilerine ait dragonu artırılmış gerçeklikle birlikte diledikleri yerde yetiştirebilecekler. Sanal bebeklere göre daha fazla oyun severlere seçenek sunan bu oyuna gelen bilgilere göre yeni özellikler de gelecek. Oyunun geliştiricisinin yaptığı açıklamaya göre kısa bir süre içinde oyuna çok önemli yenilikler gelecek ve oyuna yeni ejderhalar eklenecek. Eğer ki siz de sanal bebeklerin son halini merak ediyorsanız AR Dragon oyunu tam size göre.

6. Stack AR 

Sevilen blok dizme oyunlarının son hali olarak karşımıza çıkan Stack AR oyununda artık herhangi bir zemin sınırı olmadan bloklarımızı dizebileceğiz. Boş zamanlar için en ideal oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkan Stack AR oyunu sürekli güncellenen yeni bölümleriyle kullanıcıları sıkıntıdan kurtarmakla kalmıyor el becerilerini de geliştiriyor.

7. My Country 

Şehir ya da köy kurma oyunları arasında yer alan My Country arttırılmış gerçeklik teknolojisini desteklemesiyle birlikte diğer oyunların arasından ayrılıyor. Arttırılmış gerçeklik ve 3D oyun teknolojisiyle bir ilk olmayı başaran My Country oyununu kullanıcılar hem iPad hem de iPhone cihazları üzerinden oynayabiliyor.

Son olarak bilindiği gibi bu oyunların oynanılabilmesi için cihazınızın ARkit uyumlu olması gerekiyor. Apple’ın iOS 11 ile birlikte getirdiği ARkit özelliğiyle birlikte yukarıdaki oyunları iOS 11 güncellemesi alan iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarınızdan oynayabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?