iOS İçin Bir Güvenlik Yaması Daha Geliyor

0
50

İşlemcilerde yaşanan güvenlik açığı sorunu, günden güne büyümeye devam ediyor. İlk olarak Intel için yaşandığı belirtilen sorun, bir anda tüm işlemci dünyasına yayıldı. Söz konusu sorunun işletim sistemi korunan içeriklerinin çalınmasına neden olduğu, haliyle çok önemli bilgilerin hackerların eline geçebileceği bilgisi verilmişti. Intel serisinde yer alan bu sorunun, iki gün önce tüm işlemci dünyasına yayılması ise tüm markaları harekete geçirdi. Intel, ardından AMD ve son olarak ise ARM tabanlı işlemcilerde yer aldığı belirtilen bu açık için açıklama yapan markalardan birisi de Apple olmuştu. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklama sorunun tüm cihazları etkilediği belirtilmişti.

iOS Güvenlik Yamaları Alacak

Doğrudan Apple tarafından açıklanan güvenlik bilgilendirmesinde, ARM tabanlı işlemcilerde de yer alan sorunun tüm cihazları etkilediği ve iOS işletim sisteminin bunun için güncelleneceği belirtildi. Daha önceki haberlerimizde bu konu hakkında bilgiler paylaşmıştık. Şimdi ise Apple konu hakkında yeni bir açıklama daha yayınladı.

iOS Güvenlik Yamaları

Tüm iOS cihazlarını ve hatta tüm MacOS cihazlarını da etkilediği belirtilen güvenlik sorunu için yeni bir güncelleme daha yayınlanacağı açıklandı. Şu an çalışmaları devam eden iOS 11.2.5 sürümünün final serisinde, bu konu için yeni bir güncelleme yaması daha yayınlanacağı açıklandı. Yapılan yama çalışmaları sonrasında ise cihazlarda yer alan güvenlik açıklarının tamamen kapatılacağı düşünülüyor. Kısa süre içerisinde gelmesi beklenen yeni güncellemenin, cihaz performanslarını ne kadar etkileyeceği ise bilinmiyor.

Intel işlemcilerinin sorunu nedeniyle, hemen hemen tüm bilgisayarları ve Intel kullanan cihazların yavaşlayacağını biliyoruz. Aynı durumun iOS cihazları içinde yaşanıp yaşanmayacağı konusu, yeni güncelleme sonrasında ortaya çıkacak. Fakat Apple’ın açıklamalarına bakacak olursak, bir düşüş söz konusu olmayacak. En azından beklendiği kadar bir performans kaybı olmayacağı yönünde açıklamalar var. Testlerden sonra bunu daha iyi değerlendireceğiz.

İLGİLİ HABER:  iOS İşletim Sisteminde Tehlikeli Açık

İlginizi Çekebilir: Yavaşlatma Skandalı Eski iPhone Satışlarını Etkilemedi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?