iPhone’da arka planda youtube oynamaya devam etsin

13
3938
Youtuber olmanın yolu

Dünyanın en büyük müzik koleksiyonlarına sahip Youtube’u müzik dinlemek için kullananların sayısı hiç de az değil. Youtube liste hazırlama gibi bir çok özelliğiyle halen kullanıcıları için vazgeçilmez durumda. Bilgisayarda müzik dinlerken, youtube arka planda çalışabiliyor. Bu konuda sorun yok. Hatta Streamus gibi eklentilerle tarayıcıdan ayrı da çalıştırmanız mümkün. Asıl sorun mobil cihazlarda. iOS cihazlarda (iPhone/iPad/iPod Touch) youtube uygulamasını arka planda çalıştıramıyorsunuz. Bu yüzden müzik dinlerken, başka bir iş yapmanız mümkün değil. Cihazınızın kilidini aktif ettiğinizde de youtube uygulaması duruyor.

2020 yılı için konunun sonuna yeni bir yöntem daha ekledik.

Bu yazımızda, sizlere iPhone/iPad/iPod Touch cihazlarda arka planda youtube nasıl çalıştırılır? Nasıl youtube’den müzik dinlenir? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

YouTube videolarını Safari üzerinden çalıştırmak

19/04/2020 Güncelleme: Safari güncellemesi nedeniyle bu yöntem çalışmıyor. Safari yerine Dolphin Browser veya Opera Mini kullanırsanız, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

iOS cihazlarda, arka planda web tarayıcısı (Safari hariç) üzerinden Youtube videolarını oynatabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, Web tarayıcısı ile m.youtube.com sitesine girmek. (Youtube’nin mobil versiyonu) . Video ayrı bir player-oynatıcıda çalmaya başlayacaktır. Oynatıcıyı kapatmadığınız sürece, iPhone’nunuzu kapatsanız dahi, video oynatma devam edebilir. Bunun için Kontrol merkezinden video kısmında tekrar Play’e basmanız yeterli.

arkaplanda-youtube-calistirmak

Safari ile Arka planda youtube çalıştırmanın tek sıkıntısı ileri-geri tuşlarının olmaması.

 

YouTube videolarını başka uygulamalar üzerinden çalıştırmak

Music Tubee (Ücretsiz)

music-tubee

Music Tubee, ücretsiz bir youtube oynatıcı. Basit bir kullanımı var. Youtube uygulamasında bulunan hemen her özellik Music Tubee’ de var. Arama, like, dislike gibi..

Music Tubee ile sanatçı ve müzik türlerine göre kategorilere arama yapabiliyorsunuz. İleri, geri, rastgele çal, aynı şarkıyı hep çal gibi harika özellikler de var. En güzeli ise arka planda çalışmaya devam edebiliyor. Video kalitesini en düşükte tutarak fazla internet kotasını da yememiş olursunuz. Harika bir uygulama. Üstelik Türkçe dilini destekliyor. Mutlaka deneyin.

İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad'te E-Posta Cevap Bildirimi Nasıl Ayarlanır?

Bu uygulamanın yanında tavsiye edebileceğimiz diğer uygulamalar ise şöyle:

mTuber (Ücretli/Ücretsiz versiyon)

Music Tube (Ücretli/Ücretsiz versiyon)

2020 için yeni yöntem:

Adım 1 – Öncelikle AppStore’dan aşağıdaki uygulamayı kurun: Documents

Document 6; kendi tarayıcısı olan bir uygulama. Mantığımız şu: Safari üzerinden mp3 indirmemize izin verilmiyorsa biz de başka bir tarayıcı kullanırız. Eğer yukarıdaki link çalışmamaya başlarsa App Store’un arama kısmına “document” yazın. Güncel uygulama çıkacaktır.

Adım 2:  Uygulamayı kurduktan sonra açın ve Sağ alt köşedeki mavi pusula simgesine tıklayın.

Adım 3:  “Go to this adress” yazan kısma izlemek istediğiniz youtube videosunun adresini yapıştırın.

Bu kadar. Artık uygulamayı arka plana alsanız dahi youtube videosu çalışmaya devam edecek.

 

13 YORUMLAR

   • O yöntemle çalışmıyor zaten Fatih ŞIVKIN, ios 10’un bi ara sürümünden sonra olmamaya başladı . Sadece iPhone 6’larda var 6S’te aynı şekilde yapılabiliyor . iPhone 6’da video açtıktan sonra ana ekrana gelince denetim merkezindeki medya oynatıcıda video kapanmış gibi görünüyor .

     • Aynen niye böyle bişey yaparlar anlamak imkansız 6S ye hala çalışıyor . Sağolun bu arada aklıma gelmemişti hiç operadan denemeyi.

 1. Daha önce safariden açabiliyordum arka plan olarak YouTube’u. Daha sonradan olmamaya başladı devam et dediğimde çalmıyor daha doğrusu YouTube arka planda görünmüyor.

 2. Aylık ucreti 15tl aile paketi 39 alti kisi kullaniliyor,
  Buda kiis basi 6.5 tl gibi bir fiyat.youtube premium hem arka pkanda calisiyor hem indirmelere izin veriyor.
  Youtube muzik uygulamasiyla da istediginiz sarkilari dinleyebiliyorsunuz.
  Ayda 6.5 tl icin bu kadar ugrasmaya degmez.

  • Tabii bütçe meselesi. Ayda 15 TL yılda 180 TL yapıyor. Ben açıkçası Youtube’un bu yaptığını maddi istismar olarak görüyorum. Giderek youtube para kazanma yollarını artırıyor. Normalde olması gereken özellikleri parayla satıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?