OS (Operating System) yani işletim sistemi, akıllı telefon alacakların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Dünyada en çok kullanılan 3 mobil işletim sistemi var: iOS, Android ve Windows 10 Mobile

Bu yazımızda çeşitli kriterlere göre bu 3 mobil işletim sistemini kıyaslayacağız.

Ekonomiklik 

fiyat-ios

Apple cihazları genellikle piyasanın en pahalısı oluyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda çıkan iPhone 7 3299 TL gibi minimum fiyatlarla satılıyor. iPhone 7 Plus için de 5000TL’ye varan fiyatlar söz konusu.

Samsung, ZTE, LG, Lenovo ve Huawei gibi donanım üreticisi gibi frmaların tercih ettiği Android fiyat konusunda çok avantajlı. iPhone 7 ayarında pahalı android telefonlar bulabileceğiniz gibi, Vestel vs.. 1000 TL altı Android telefonlar da bulabilmeniz çok kolay.

Bu konuda kazanan : Android

Arayüz kolaylığı

alternatif-appstore

İşletim sistemlerinin arayüzünde minimalist, düz olması ve hızlı olması, kullanım kolaylığı açısından çok önemli. birçok Android üreticisi, stok Android üzerine kendi eklemelerini yapıyorlar. Bu da kullanımı zorlaştırıyor.

Android 6.0 Marshmallow, Android 7.0 Nougat gibi son Android versiyonları da bu konuda çok gelişme kaydedemediler. Android’i stok olarak kullananlar arasında Pixel ve Nexus biraz daha kullanım kolaylığı açısından avantajlı.

iOS 7 sonrasında daha modern görünüme sahip olan iOS ise kullanım kolaylığı açısından çok iyi. iOS 9 ve son çıkan iOS 10 ile birlikte daha minimalist bir görünüme sahip olundu. Animasyonlar, mesaj uygulamalarında yenilikler ve zengin bildirim ekranı ile iOS 10 çok kullanışlı. Tüm bunların yanında, cihazı üreten Apple, sistemi de sadece kendi cihazları için geliştirdiğinden, yüksek düzeyde uyumluluk sağlanıyor.

Windows 10 Mobile ise daha çok bilgisayar sistemlerine benziyor ve grid denilen bir teknolojiye sahip.  Özellikle Wİndows PC kullananlar için daha kolay bir arayüzü var.

Bu konuda kazanan: IOS

Uygulamalar

ios-apps

 

Bu konuda Windows Mobile gerilerde kalıyor. Aşağıdaki listede hangi platformlarda ne kadar uygulama olduğu görülüyor:

  • Android uygulamaları: 2.2 milyon
  • iOS uygulamaları: 2 milyon
  • Windows Mobile uygulamaları: 600,000

Genellikle, geliştiriciler kullanım kolaylığı açısından önce IOS için uygulama geliştirirler. Daha sonra ise Anroid platformu için uygulamayı geliştirirler. Mobi oyunlarda özellikle bu durum çok belli. Hatta birçok kaliteli oyun, Android’e hiç gelmeyebiliyor.

IOS uygulamaları da OS gibi daha minimalist oluyor.

Bu konuda kazanan : IOS

Alternatif App Store’lar

ios-app-store

 

PC’den uygulama yüklemek, kırılmış uygulamaları yüklemek iOS ‘da çok zor. Android’de ise alternatif yollar var ve kullanması kolay. Her ne kadar çoğu zaman bu kırılmış uygulamalar malware ve virüs içerse de durum bu şekilde. iOS’da ise jailbreak diye bir olay var. Eğer uygun jailbreak aracı yayınlanırsa ve de düzgün bir jailbreak yaparsanız, Cydia denilen App Store alternatifi ile normalde ücretli olan uygulamaları ücretsiz yüklemeniz mümkün oluyor.

Bu konuda kazanan : Android

 

Pil Ömrü

iphone-7-pil-omru

Pil ömrü, akıllı telefon kullanıcıları için çok önemli. Cihazlar farklı olduğundan dolayı, pil ömrü konusunda bu 3 platformu karşılaştırmak çok da kolay değil. Şunu söyleyebiliriz ki, iOS düşük mAh pil kapasitelerini kullanma konusunda çok yetenekli. Ama Android cihazlarda çok daha büyük kapasiteli cihazları kullanma şansınız var.

Android ile pil ömrünü görebiiyorsunuz. Marsmallow ile de pil optimizasyonu konusunda yeni ayarlar geldi. Android cihaz üreticileri de boş durmuyor. Örneğin, Galaxy S7 Edge, 30 dakikada %50 şarj olabiliyor. Birçok Android cihazda kablosuz şarj özelliği de var.

 

Windows 10 Mobile’de de pil optimizasyon özelliği var. Uygulamaların arka planda kullandıkları gücü görebiliyorsunuz.

Apple ise  pil kapasitelerini artırmadığı sürece, pil savaşını kaybedecek gibi..

Bu konuda kazanan : Android

 

Güncelleştirmeler

ios-guncelleme

Her 3 platformda düzenli aralıklarla güncelleme alıyor. Bu konuda Microsoft ve Apple daha kontrollü. Apple’ın sadece kendi cihazlarına odaklanması onun için büyük bir artı. Bunun yanında 3 yıl önce çıkan bir iPhone’u son iOS versiyonunda sorunsuz kullanmanız mümkünken, aynı beceri diğer platformlarda yok. Özellikle Microsoft bu konuda çok kötü. Örneğin, Windows Phone 7 kullanan bir cihaz Windows Phone 8’e güncellenemiyor.

 

Android cihazların %18.7’si Android 6.0 Marshallow kulanırken, Windows 10 mobil kullanan cihazlar da %14’de kaldı. Bunlara karşılık iOS 10, kendi kategorisinde %67 kullanım oranını kısa sürede yakaladı.

 

Bu konuda kazanan : IOS

 

Kişiselleştirme

kisisellestirme

Android cihazları istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz mümkün. Kilit ekranını, arka planı, widgetleri ve kısa yolları değiştirmek çok kolay. Bunlar iOS ve Windows 10 Mobile ‘de ise bu kadar kolay değil.

 

iOS’da jailbreak işlemi bir nebze de değişiklik yapmanızı mümkün kılıyor. Bunun haricinde Apple pek bir değişikliğe izin vermiyor.

Bu konuda kazanan : Android

 

Şimdilik kriterlerimiz bu kadar. Eğer konu ile ilgileniyorsanız birkaç kriterde daha devam edebiliriz.

Siz işletim sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangisi neden daha iyi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?